Vedci zo Stanfordskej univerzity vylepšili bežnú bielu palicu, určenú ľuďom so zrakovým postihnutím pohybovať sa nezávisle, rýchlejšie a pritom bezpečne. Ako sa zdá, ich projekt je životaschopný.
Systém pomenovali ako Augmented Cane, podľa štúdie dokáže zlepšiť rýchlosť chôdze a navigačné schopnosti zrakovo postihnutých ľudí. Výskumníci tvrdia, že ich open source dizajn by mal tejto technológii uľahčiť prístup celej zrakovo postihnutej komunite.
Patrick Slade, doktorand robotiky na Stanforde, sa zameral na možnosti, ako zlepšiť mobilitu pomocou exoskeletov alebo protéz. Odtiaľ sa preniesol k pomoci zrakovo postihnutých a pomoci pri ich pohybe.
Augmented Cane sa od bežnej slepeckej palice líši v dvoch smeroch. V blízkosti základne sa nachádza zariadenie s rôznymi senzormi a jednej kamery. Zhromažďujú informácie o prostredí okolo osoby vrátane údajov získaných z GPS a LiDARu. Na vrchu palice je koliesko, ktoré je prednastavené na prispôsobenie rýchlosti chôdze a je vybavené hmatovou odozvou. Tá prinúti používateľa ísť podľa potreby rovno, doľava alebo doprava. Ide o podobný koncept, aký poznáme z ovládačov videohier, ktoré vibrujú v reakcii na dej hry.
Augmented Cane by malo zachytiť potenciálne prekážky vpredu a pomôcť pri navigácii na neznámych miestach.
V štúdii sa opisuje séria testov zdravých i zrakovo postihnutých, ktorí sa mali orientovať v interiéroch a v exteriéroch. Samozrejme, vidiaci používali palicu po prvýkrát, zatiaľ čo zrakovo postihnutí mali za sebou niekoľko rokov skúseností. Ukázalo sa, že Augmented Cane naozaj funguje a dokáže pomôcť, je oveľa lepší, ako klasická biela palica.
„Naše experimentálne zistenia ukázali, že v celom rade vnútorných a vonkajších úloh sa ľudia so zhoršeným zrakom rozhodli kráčať rýchlejšie pri použití rozšírenej palice v porovnaní so štandardnou palicou,“ povedal Slade a dodáva, že „okrem toho sme urobili niekoľko experimentov, aby sme ukázali, že naše zariadenie môže poskytnúť pomoc, ktorú normálna palica nemôže poskytnúť, napríklad smerovanie do konkrétnej miestnosti alebo predmetu vo vnútornom prostredí, ako je návšteva kaviarne v obchodnom centre.“
Aj v minulosti boli pokusy vyvinúť smart palice. Okrem ceny (viac ako 1 000 dolárov) bolo problémom nepresné ovládanie, ale i to, že zrakovo postihnutá komunita nemala možnosť otestovať vývoj.
Na Augmented Cane sa podieľali aj zrakovo postihnutí používatelia, aby mohli poskytnúť autentickú spätnú väzbu. Ďalšou výhodou je otvorený zdrojový kód, čo znamená možnosť ďalšieho vylepšovania.
Smart palica je pomerne lacná, predávať sa má za 400 dolárov a je veľmi ľahká, má len 900 gramov. Patrick Slade vyjadril nádej, že v neskôr bude podobné zariadenie vyžadovať len smartfón a pripevnenie spodnej časti na klasickú palicu. To všetko je však melódia budúcnosti.