V nedávnom konflikte medzi Arménskom a Azerbajdžanom o Náhorný Karabach ťahali Arméni za kratší koniec a nakoniec kapitulovali. Značnou mierou sa o to zaslúžili aj bojové drony, ktoré ich protivníkovi dodalo Turecko. Možno, keby disponovali účinnou protileteckou obranou, mohlo všetko dopadnúť inak. Rýchlopalný kanón a laserové delo v kombinácii s efektívnym monitorovacím a zameriavacím systémom sú tou správnou výbavou, ktorá dokáže chrániť pred útokmi zo vzduchu, vrátane dronov.
Nemecká spoločnosť Rheinmetall predstavila svoj mobilný systém protivzdušnej obrany Skyranger 30 HEL, ktorý sa môže pochváliť kombináciou 30 mm automatického kanóna, rakiet protivzdušnej obrany krátkeho dosahu (SHORAD) a vysokoenergetického lasera na ochranu mobilných jednotiek.
Rheinmetal vyrába len samotnú bojovú vežu o hmotnosti 2,5 tony, ktorá môže byť namontovaná na akékoľvek vojenské vozidlo s pohonom 6 x 6, alebo 8 x 8 (na titulke), aby poskytla ochranu pred lietadlami, vrtuľníkmi a dronmi.
Skyranger 30 HEL je založený na systéme Skyranger 30 od Rheinmetall. Robotická veža je vyzbrojená revolverovým kanónom Oerlikon KCA ráže 30 × 173 mm, ktorý bol vyrobený pre stíhacie lietadlo Saab 37 Viggen a bol vylepšený na 30 mm x 173 KCE. Ide o poriadne nadupanú „hračku“, ktorá strieľa volfrámové fragmentačné náboje s neskutočnou kadenciou 1 200 striel za minútu (20 striel za sekundu).
Streľba z kanóna na rýchlo letiace ciele však nie je vždy účinná, preto je Skyranger 30 HEL vybavený aj raketami SHORAD (short-range air defense) na riešenie hrozieb v nízkych výškach. Tie sú, rovnako ako kanón, zameriavané pomocou sady radarov, videokamier, laserových diaľkomerov a infračervených senzorov, ktoré dokážu sledovať ciele v 360-stupňovom perimetri na vzdialenosť až 20 km.
Najnovším prírastkom bojového arzenálu systému Skyranger 30 HEL je vysokoenergetické laserové delo s vlastnými senzormi. Tento laser vystreľuje lúč s výkonom 20 kW, ktorý sa dokáže automaticky zamerať na ciele a neutralizovať ich.
Zámerom spoločnosti Rheinmetall je zvýšiť tento výkon v blízkej budúcnosti na 50 kW, v ideálnom prípade až na 100 kW. To poskytne Skyrangeru 30 HEL nielen ďaleký dostrel, ale aj prakticky neobmedzenú zásobu laserovej munície za cenu okolo jedného dolára za výstrel.
Podmienkou je dostupnosť potrebného množstva energie. Ale tú by nemal byť problém pokryť ani prostredníctvom batérií s dostatočne veľkou kapacitou. Keďže laser pracuje pravdepodobne v impulznej prevádzke, celková energia (výkon x čas) nie je pri výkone 20 kW príliš veľká a na zostrelenie lietadla stačiť nebude. Ale malé drony, ktoré sa posielajú na nálety v kŕdľoch, by mohlo takéto laserové delo likvidovať efektívne.
Väčšina západných krajín po skončení studenej vojny znížila prioritu svojej protivzdušnej obrany. Za posledné desaťročie sa však situácia mení a v dôsledku zmeny geopolitickej situácie a nástupu dronov, autonómnych leteckých systémov a inteligentnej munície je žiaduce zavádzanie obranných protileteckých systémov novej generácie. Skyranger 30 HEL je reprezentantom práve takéhoto riešenia.
Koncom minulého roka bol Skyranger HEL prvýkrát predstavený na podujatí obrany proti dronom, ktoré usporiadala švajčiarska obstarávacia agentúra armasuisse vo švajčiarskom Bure, kde vyvolal veľký záujem odbornej verejnosti.