Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

ŠKODA VISION E - prvá plne elektrická Škodovka je na svete

ŠKODA VISION E - prvá plne elektrická Škodovka je na svete
Zdroj | ŠKODA
Števo Porubský
ŠKODA VISION E - prvá plne elektrická Škodovka je na svete
Zdroj | ŠKODA
Zdroj | ŠKODA

ŠKODA VISION E je síce zatiaľ iba koncept, no ukazuje, akým smerom sa bude mladoboleslavská automobilka uberať. Verejnosti bude pritom tento plne elektrický koncept ukázaný na výstave Auto Shanghai 2017 v polovici apríla.

Štúdiou VISION E česká automobilka tak prvýkrát predstavuje svoj pohľad na mobilitu budúcnosti. Päťdverové SUV-kupé má na jedno nabitie prejsť 500 kilometrov a chýbať nemá ani autonómne riadenie.

„Pod kapotou“ má byť dvojica elektromotorov s 225 kW (306 k) výkonom, pričom maximálna rýchlosť je 180 km/h. Elektromotory poháňajú obe nápravy, zadnú však podľa potreby.  ŠKODA VISION E má rozmery 4 645 x 1 917 x 1 550 milimetrov, pričom rázvor má dosahovať 2 850 milimetrov.

Zdroj | ŠKODA

VISION E má pritom spĺňať predpoklady pre dosiahnutie tretej úrovne autonómneho riadenia. Automobil sa vie v tejto úrovni automaticky pohybovať v kolónach, v režime autopilota prejsť niektoré úseky diaľnic, držať sa v jazdnom pruhu alebo sa naopak vyhýbať, predbiehať, automaticky vyhľadávať voľné parkovacie miesta, automaticky na ne vchádzať a vychádzať z nich. To majú zaisťovať rôzne senzory rôzneho dosahu a najrôznejšie kamery, ktoré sledujú prevádzku.

Škoda do roku 2025 chce ponúknuť päť výlučne elektricky poháňaných modelov v rôznych segmentoch. Elektrifikáciu modelovej palety začne v roku 2019 uvedením modelu ŠKODA SUPERB s plug-in-hybridným pohonom. Hneď na to, v roku 2020 bude nasledovať čisto elektricky poháňaný sériový automobil značky ŠKODA.

Zdroj | ŠKODA
Zdroj