Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

ŠKODA KLEMENT - elektrické presúvadlo do mesta na spôsob bicyklu

ŠKODA KLEMENT - elektrické presúvadlo do mesta na spôsob bicyklu
Zdroj | ŠKODA
Michal Biznár
ŠKODA KLEMENT - elektrické presúvadlo do mesta na spôsob bicyklu
Zdroj | ŠKODA
Zdroj | ŠKODA

Ženevský autosalón nebol iba o autách. ŠKODA na ňom ukázala aj zaujímavý hybrid bicyklu a elektrického presúvadla. Koncept ŠKODA KLEMENT ukazuje predstavu budúcnosti mestskej mobility.

ŠKODA okrem vozidiel KAMIQ a konceptu Vision iV prekvapila týmto zvláštnym hybridom, ktorý disponuje motorom s výkonom 4 kW. Napriek tomu, že presúvadlo vyzerá ako bicykel, chýbajú mu pedále a teda nefunguje na princípe pohonu pomocou nôh. Ide skôr o dvojkolesové elektrické presúvadlo, ktoré sa môže pochváliť maximálnou rýchlosťou 45 kilometrov za hodinu.

Miesto pedálov disponuje KLEMENT nášľapnými panelmi. Pomocou nakláňania týchto panelov sa zrýchľuje alebo spomaľuje presúvadlo. KLEMENT v podstate funguje na podobnom princípe ako Segway.

Zdroj | ŠKODA
Pozrite si

ŠKODA Vision iV – elektromobil z budúcnosti od bratov Čechov

KLEMENT tiež disponuje hydraulickou brzdou a zabudovaným systémom ABS. Prečo KLEMENT? Ide o odkaz na zakladateľov automobilky Václava Laurina a Václava Klementa, ktorí pred 124 rokmi založili firmu Slávia (dnešná ŠKODA), ktorá sa sústreďovala práve na výrobu bicyklov.

Využitie tohto hybridného presúvadla vidí firma najmä v moderných mestách, kde sa bude dbať na inovácie a elektrický pohon. V kombinácií s platformou na zdieľanie tak pôjde o ideálny dopravný prostriedok, ktorý po stránke bežnej mestskej rýchlosti dosahuje kvality automobilu. KLEMENT má tiež slúžiť mladým ľudom ako alternatíva pre bicykel, keďže je rýchlejší a pri dochádzaní do práce sa nespotíte.

Čo sa týka výdrže, KLEMENT zvládne dojazd 62 kilometrov na jedno nabitie. Hmotnosť je 25 kilogramov, čo je porovnateľné so súčasnými elektrobicyklami, ktoré vážia aj s batériou okolo 21 kilogramov.

Zdroj | ŠKODA
Pozrite si

Spoznali sme nové mestské SUV ŠKODA KAMIQ

„Konceptom KLEMENT chceme na ženevskom autosalóne ukázať víziu, ako si predstavujeme budúcnosť mikromobility: udržateľnú, inovatívnu, elektrickú s puristickým moderným dizajnom. KLEMENT je moderný, dynamický, ľahko ovládateľný dopravný prostriedok, ktorým chce ŠKODA osloviť cieľovú skupinu mladých a aktívnych ľudí, ktorí berú ohľad na životné prostredie“, vyjadril sa Guido Haak, vedúci manažmentu produktov spoločnosti ŠKODA AUTO.

Ide samozrejme o koncept, takže informácie o cene či prípadnej dostupnosti zatiaľ ŠKODA nespresnila. Napriek tomu ide o odvážny nápad, ktorý by ŠKODA mohla ďalej rozvíjať.

Zdroj