Konšpiračné teórie, propaganda či dezinformácie. Toto všetko spadá pod označenie falošných správ alebo fake news, ktoré sa šíria väčšinou internetom a na sociálnych sieťach. Singapur plánuje proti tomuto trendu zakročiť.
Média vždy hrali dôležitú rolu v informovaní verejnosti. Problémom je, že s nástupom internetu sa otvorila Pandorina skrinka, ktorá umožňuje každému, kedykoľvek a kdekoľvek šíriť akúkoľvek informáciu. Túto možnosť využívajú nielen skupiny, ale aj štáty, ktoré na základe takýchto informácií môžu ovplyvňovať názory obyvateľov.
Singapur je považovaný za jednu z ekonomicky najrozvinutejších krajín na svete s nízkou mierou korupcie. Málokto však vie, že sloboda médií nie je silnou stránkou tejto krajiny. Singapur sa pravidelne umiestňuje na posledných priečkach rebríčka slobody médií, ktorý zostavuje organizácia Reporters Without Borders. Singapur sa nachádza na 151. mieste zo 180 krajín. Pre zaujímavosť, Rusko je na 148. mieste, USA na 45. mieste a Slovensko na 27. mieste.
Nelichotivá pozícia Singapuru je dôsledkom tlaku na novinárov zo strany vlády či zásahy vo forme cenzúry. Táto krajina juhovýchodnej Ázie predstavila nový zákon Protection from Online Falsehoods and Manipulation, ktorý má bojovať s falošnými správami na internete. Jedným z krokov je povinnosť online spravodajských stránok publikovať opravy a upozornenia na falošné správy alebo povinnosť odstrániť také články. Potvrdil to singapurský premiér Lee Hsien Loong.
Ak zákon prejde, stránky budú musieť vyvodzovať zodpovednosť za to, čo publikujú. Súčasťou zákona je aj znížiť nenávistné vyjadrenia, ktoré by znížili rasovú či náboženskú nenávisť.
Zákon, ktorý čiastočne bojuje s falošnými správami, prijali aj vo Francúzsku. Tam majú sudcovia právo okamžite žiadať odstránenie takej správy z internetu počas volebnej kampane.
V tejto problematike je však dôležité aj vzdelávanie, nielen zákony. Študenti v Singapure sú preto vzdelávaní v oblasti informačnej gramotnosti a kritického myslenia.
Podobné zákony by našli uplatnenie určite aj v našich končinách, kde sa dezinformácie a rôzne formy propagandy šíria po internetových stránkach a nikto s tým nič nerobí. Na druhej strane vzniklo množstvo iniciatív zo súkromného či neziskového sektora ako napríklad projekt konspiratori.sk alebo Checkbot, ktoré pomáhajú odhaľovať nedôveryhodné správy.