Klasické medené a iné vedenia sa v dnešnej dobe používajú takmer všade a oblasť hardvéru nie je výnimkou, Intel sa to však rozhodol zmeniť pomocou optiky.
Silicon Photonics alebo po našom kremíková fotonika je oblasť, ktorej hlavnou náplňou je štúdium a aplikácia fotonických systémov používajúcich práve kremík ako optické médium. Zjednodušene sa Intel snaží o nahradenie klasického vodiča v ktorom kontrolujeme tok elektrónov optickým vláknom, v ktorom kontrolujeme tok fotónov. Prvotným úspechom je práve jeho Silicon Photonics Link ktorý umožňuje dátový prenos rýchlosťou až 50Gbps a je podla Intelu prvým krokom k dosiahnutiu 1Tbps hranice.
A čo fungovanie a prax?
Na jednej strane je vysielač, ktorý pomocou laserových emitorov a modulátorov zmení klasický dátový tok na sériu svetelných pulzov, ktoré sú následne prenesené pomocou optického vlákna až k prijímaču, ktorý vykoná presne opačný proces. Jedným optickým vláknom sa pritom môže viesť aj viac dátových tokov (používa sa totiž viacero laserových lúčov pracujúcich na odlišných frekvenciách pričom multiplexor a demultiplexor sa starajú o ich zlučovanie/rozdelenie). Z takto detailného pohľadu to možno nevyzerá ako veľký pokrok ale to načo sa tu dívame je v podstate vysoko-rýchlostný vodič schopný prenášať veľké objemy dát na vzdialenosť až do niekoľkých desiatok metrov.
A reálne využitie? Intel uvádza že najväčší prínos pocítia dátové a výpočtové centrá, čo je pochopiteľné, pretože by dokázali preorganizovať celú svoju štruktúru (dnes je mnoho centier zostavených z jednotlivých malých jednotiek – počítačov spojených pomocou sieťových káblov do clusterov.), skrátka by však nemali ostať ani bežní užívatelia, ktorý budú môcť Silicon Photonics Link využiť miesto klasickej siete. Neočakávam však že sa v blízkej dobe dočkáme masového nasadenia tohto riešenia, aj keď sa jedná o jasnú evolúciu drôtového prenosu dát.
Zdroj : Engadget