Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Šikovný nápad ušetril Slovákom milión eur na knihách

Šikovný nápad ušetril Slovákom milión eur na knihách
Zdroj | Martinus
Richard Pliešovský
Šikovný nápad ušetril Slovákom milión eur na knihách
Zdroj | Martinus
Zdroj | Martinus

Na začiatku stála jednoduchá idea. V každej domácnosti je zrejme aspoň jedna kniha, ktorá majiteľa nezaujala a vie, že ju už nebude nikdy čítať. Čo s tým? Vyhodiť ju nie je ideálne riešenie, veď niekomu môže prísť vhod. Svoju úlohu zohráva aj vzťah k prírode a k hodnotám ako takým.

Kníhkupectvo Martinus prinieslo službu Knihovrátok len minulý rok. Za ten čas odkúpilo od zákazníkov viac ako 300-tisíc čítaných kníh a rozdalo v poukážkach viac než milión eur na nové knihy. Vďaka nej prináša na trh knihy, ktoré boli roky vypredané, no napriek tomu sú stále žiadané.

Tieto pekné čísla ukazujú, že Slováci chcú čítať a zároveň poukazujú na záujem ľudí vrátiť knihy, ku ktorým sa už nechcú vrátiť. Veľký záujem naznačuje tiež to, že Martinus za ne ponúka dobrú protihodnotu.

Obsah pokračuje pod reklamou

Ako to funguje?

Princíp fungovania je jednoduchý. Tituly, ktoré chcete posunúť ďalším čitateľom zadáte do systému na webstránke, alebo v časti Môj Knihovrátok. Po pridaní hneď uvidíte, či ich Martinus vykupuje. Dozviete sa tiež aj predbežnú hodnotu poukážky.

Samozrejme, všetko uľahčí aplikácia pre oba najpoužívanejšie systémy. Celý proces urýchli možnosť odskenovania čiarového kódu. Okamižite sa dozviete, akú sumu vám za uvedený titul ponúkne Martinus. Tú dostanete ju vo forme poukážky, ktorú využijete pri nákupe ďalších kníh

Knihovrátok

Aplikácia je k dispozícii len niekoľko týždňov. Okrem skeneru čiarových kódov prináša žiadanú funkciu Strážnej sovy. Tá vás upozorní, ak sa v Knihovrátku začne vykupovať kniha, ktorú máte doma.

Ak s výškou sumy súhlasíte, stačí, ak uvedenú knihu/knihy donesiete do akéhokoľvek kníhkupectva Martinus. Ďalšou možnosťou je zabaliť svoje knihy do tašky, alebo krabice a využiť kuriérsku službu Packeta, či Slovenskú poštu. V oboch prípadoch poštovné uhrádza Martinus.

Akonáhle ich kníhkupectvo zaeviduje, na e-mail vám príde elektronická poukážka.

„Algoritmus čerpá do veľkej miery z našich predchádzajúcich skúseností a dát, ktoré ku knižkám máme, a snaží sa na základe toho odhadnúť, či a koľko daných kníh, ktoré človek ponúka, si bude vedieť nájsť svojich čitateľov. Systém sa aktualizuje po každom výkupe,“ objasňuje CEO Martinusu, Michal Meško.

Aké sú najhľadanejšie knihy?

Ak rozmýšľate, aký bol titul, ktorý čitatelia najviac ponúkali na odkúpenie, tak ho prezradíme. Išlo o Fifty Shades of Grey: Päťdesiat odtieňov sivej od E L Jamesa.

Čo na to poviete? Aj takto môžu vyzerať inovácie. Je to jednoduché, praktické a šetrí peniaze i papier. Všetky informácie o Knihovrátku nájdete na webstránke, ako aj v mobilnej appke.