Reklama

Sigma SD1: 46 Mpx čip v dostupnom zrkadle?!

Števo Porubský

Spoločnosť Sigma je u nás známa skôr výrobou objektívov, no znalci vedia, že z dielne tohto japonského výrobcu vzišlo už niekoľko vysokokvalitných fotoaparátov. Najnovší prírastok ponúkne teoretických 46 Mpx na klasickom APS-C senzore. Nereálne? Reálne, pretože Sigma vynovila svoj Foveon X3 čip.

 Sigma SD1

Foveon X3 je už niekoľko rokov známy pre svoju netradičnú konštrukciu. Veľkostne ide o zväčšený APS-C čip (24 x 16 mm), ktorý je však schopný zachytávať každú RGB farbu spektra samostatne. Foveon X3 sa skladá z troch „fotovrstiev“ v špeciálnom silikóne, ktorý prepúšťa konkrétne vlnové dĺžky svetla. Tie dopadajú na spomínané samostatné RGB vrstvy. Klasický Bayerov snímač má snímače v akejsi mozaike vedľa seba a tak nie sú schopné zachytiť toľko informácií ako Foveon X3. Takže ak Sigma do novinky implementovala 15,3 Mpx čip, vynásobením trojkou získate takmer 46 Mpx! Zaujímavosťou je tiež „crop faktor“, ktorý výrobca znížil z 1,7x na bežnejších 1,5x. Vylepšený je aj systém automatického zaostrovania, ktorý ponúka 11 zaostrovacích bodov.

 Sigma SD1

Novinkou oproti starším modelom je aj dvojica TRUE (Three-layer Responsive Ultimate Engine) II procesorov. Hodnoty ISO nového čipu výrobca zatiaľ nezverejnil, no vzhľadom na vybavenosť modelu nebudú nízke. Samozrejmosťou novinky je napríklad telo z magnéziovej zliatiny odolné voči poveternostným vplyvom, ale aj veľký 3-palcový displej s rozlíšením 460 tisíc bodov a možnosťou Live View náhľadu. O možnostiach videa výrobca neuviedol doteraz žiadne bližšie informácie. Full HD video by však nemalo robiť novinke žiadne problémy. Problémy nebudete mať ani pri výbere vhodného skla. Na výber totiž máte viac ako 40 druhov objektívov. Cenu ani presnú dostupnosť výrobca neprezradil. Skôr, ako do konca roka sa však model SD1 na trh nedostane.

Sigma SD1

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.