Reklama

Sietnicový implantát môže navrátiť zrak!

Dominik Fúsek

Moderná technológia dokáže divy. Často sa jedná len o bezhlavú honbu za megapixelmi fotomobilov či astronomický nárast výkonu čipov, inokedy ale technika skutočne pomáha a dokáže človeku zmeniť život. To je aj prípad implantátu Argus II, ktorý niektorým nevidiacim umožní znova si užívať zdravý zrak.

Argus II

Fascinujúce technológie čoraz viac nachádzajú uplatnenie aj v oblasti zdravotníctva. Jedny „zázračné“ okuliare sme tu už mali (PixelOptics emPower: inteligentné okuliare so zaostrovaním), dnešná novinka však zrak nevylepšuje, ale ho navracia. Kalifornská spoločnosť Second Sight a nemecká firma Retina Implant spoločne vyvinuli prístroj menom Argus II. Tento doslova zázrak dokáže pacientom s degeneratívnymi ochoreniami očí navrátiť stratený zrak. Ako? V prvom rade je nutné mať nasadené špeciálne okuliare s dvojicou kamier a integrovaným vysielačom. Signál sa bezdrôtovo prenesie do miniatúrneho čipu implantovaného pri sietnici, ktorý signál prečíta a elektródami vytvára malé elektrické impulzy, ktoré stimulujú sietnicové bunky. Tie následne produkujú svetlo v zornom poli a pacient vidí.

Argus II

Proces funguje však len u pacientov s genetickým ochorením, tzv. retinitis pigmentosa, ktorých sietnica nie je dostatočne citlivá na svetlo, avšak ostatné bunky očí sú úplne zdravé. Vynález má ale aj niekoľko závažných nevýhod. V prvom rade, zrak nenavracia úplne, pacientovi umožní vidieť len obrysy predmetov, resp. jednoduché tvary. Potrebný zákrok je nutné previesť v jednej z vybraných britských, francúzskych a švajčiarskych nemocníc, pričom jeho cena je astronomických 115 000 dolárov (asi 83 400 €), teda rozhodne nie je pre každého. Napriek tomu je zostrojenie Argus II dobrou správou a prináša trochu svetla a nádeje do budúcnosti.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.