Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Sieť Iridium Next je spustená. Spojí lietadlá, aj lode

Sieť Iridium Next je spustená. Spojí lietadlá, aj lode
Zdroj | Iridium
Juraj Procházka
Sieť Iridium Next je spustená. Spojí lietadlá, aj lode
Zdroj | Iridium
Zdroj | Iridium

Projekt, označovaný za najväčšiu obnovu satelitnej siete v histórii kozmonautiky spustila spoločnosť Iridium Communications v spolupráci s vesmírnym dopravcom SpaceX pred dvoma rokmi.

Zavŕšený bol pred necelými dvoma týždňami, keď v rámci ôsmej misie 11. januára vyniesla raketa Falcon 9 z kozmodrómu Vandenberg na orbitu posledných 10 satelitov Iridium NEXT.

Celkovo tak SpaceX počas 8 misií dopravila na nízku obežnú dráhu (LEO) 75 družíc siete Iridium Next (z toho je 66 aktívnych).

Pozrite si

Iridium GO! vás k internetu pripojí skutočne kdekoľvek na svete

Podľa operátora predstavuje aktuálne jedinú sieť pre hlasovú a dátovú komunikáciu so „skutočne“ globálnym pokrytím. Konkurencia síce existuje (najvážnejším súperom v oblasti biznis služieb je spoločnosť SES so svojou sieťou O3b mPOWER), ale ide o trochu iný segment a inú kategóriu terminálov.

Navyše flotila satelitov O3b mPOWER na strednej obežnej dráhe (MEO) má byť dobudovaná až v roku 2021.

Zatiaľ bez lietadiel

Iridium je pritom najstaršou sieťou satelitnej komunikácie. Pôvodne bola zameraná hlavne na satelitné telefonovanie, ale vývoj technológií postupne priniesol dôraz na dátové služby. V novej satelitnej sieti Iridium Next teraz operátor spustil do ostrej prevádzky službu Iridium Certus.

Zdroj | Iridium

Iridium Certus je platforma určená na vývoj špeciálnych aplikácií. Momentálne je (ale dlho nebude) jedinou skutočne globálnou širokopásmovou službou, ktorá ponúka mobilný internet a kvalitný hlasový prístup. Služba podporuje funkcie mobilnej kancelárie a obojsmernú diaľkovú komunikáciu pre zabezpečovacie systémy, autonómne vozidlá, vlaky, lietadlá a námorné lode, expedície a záchranárske tímy.

Pozrite si

SpaceX s vesmírnym internetom nežartuje. Vypustí prvé družice

Spustením komerčnej prevádzky sa skončila rozsiahla globálna testovacia fáza, vrátane beta skúšok s reálnymi zákazníkmi.

Zdroj | Iridium

Služba bude spočiatku zameraná na námorné a pozemné aplikácie, pričom riešenia Iridium Certus pre letectvo sa očakávajú neskôr v priebehu roku 2019, keď budú certifikované.

Už dnes na zavádzaní služby Iridium Certus pracujú partneri Thales (námorné, letecké a pozemné mobilné komunikácie), Collins Aerospace (letectvo), L3 (letectvo), Gogo (letectvo) a Satcom Direct (letectvo), spolu s desiatkami ďalších autorizovaných partnerov spoločnosti Iridium.

Nebude to rýchly internet

Iridium Certus prináša sadu aplikácií pre mobilitu a komunikáciu na cestách a v teréne s vysokou robustnosťou a spoľahlivosťou s najväčšou užívateľskou sieťou v pásme L.

Umožní to pracovníkom lokalizovaným na vzdialených pracoviskách, posádkam na mori alebo dopravným lietadlám bezpečné pripojenie a komunikáciu bez ohľadu na ich polohu.

Zdroj | Iridium

Iridium Certus bude tiež podporovať aplikácie, ktoré slúžia na diaľkové nasadenie zariadení internetu vecí, alebo autonómnych vozidiel (áut, aj lodí).

Zatiaľ však nepôjde o platformu určenú pre koncových zákazníkov a ani rýchlosť dátových prenosov nikoho nešokuje. Namiesto zdieľania šteklivých selfie na sociálnych sieťach bude platforma Iridium Certus určená na dôležitejšie aplikácie.

Pozrite si

LeoSat plánuje satelitnú sieť 5G s nízkou latenciou

Operátor debutuje so službou Iridium Certus 350 (352/352 kbit/s), ktorá podporuje internet a vysokokvalitné hlasové služby na kompaktných termináloch postavených špeciálne pre námorné, letecké a pozemné aplikácie do vozidiel. Prostredníctvom aktualizácie firmvéru budú terminály rozšíriteľné na verziu Iridium Certus 700 s vyššou dostupnou rýchlosťou (352/704 kbit/s – DL/UL).

Ani tu by sme si streamovanie videí príliš neužili, ale to ani nie je cieľom – minimálne v službe Iridium Certus. Navyše v roku 2020 by mal byť dostupný terminál Iridium Certus 1400 podporujúci rýchlosti 1408 / 528 kbit/s (DL/UL). Umožní videokonferencie, aj videostreaming v HD rozlíšení.

Výraznejšiu zmenu môžu priniesť projekty satelitného internetu pre koncových zákazníkov, ktoré rozbiehajú SpaceX, OneWeb a ďalšie spoločnosti. Treba však brať do úvahy aj rozdiel medzi satelitným mobilným a nomádskym, či fixným pripojením, kde môžu byť použité výkonnejšie antény.

Zdroj