Reklama

Shuttle XPC SZ170R8 Barebone - ideálny systém pre vlastné PC

Zdroj | Shuttle
Erik Birčák
Zdroj | Shuttle
Zdroj | Shuttle
91 %
Shuttle XPC patrí do zaujímavej kategórie produktov, ktoré bežne nerecenzujeme. Jedná sa totiž o tzv. Barebone, čo by sme veľmi voľne mohli preložiť ako kostru pre počítač. V podstate je riešením pre tých z vás, ktorí si chcete postaviť počítač podľa seba, ale nechce sa vám riešiť každý detail.

Výhody

  • Kvalita konštrukcie
  • Jednoduchosť montáže
  • Priestor pre najvýkonnejšie komponenty

Nevýhody

  • Absencia 2,5“ miesta pre disk
  • Chladenie pri záťaži
Zdroj | Shuttle

Spoločnosť Shuttle vyrába práve takéto zariadenia a nechýba im kvalita ani jednoduchosť montáže. Model SZ170R8 tak bude pre istú špecifickú skupinu zákazníkov. Ak chcete vlastný počítač malých rozmerov ale s veľkým výkonom, ktorý sa hodí aj do obývacej izby, tak čítajte ďalej.

Shuttle vám pribalí takpovediac všetko „nepodstatné“ z počítača. Aby som to ozrejmil, tak dostanete samozrejme skrinku, napájací zdroj, základnú dosku, chladiče, káble a zvyšné doplnky.

Vy si tak iba kúpite procesor, operačnú pamäť, pevný disk a prípadne grafickú kartu. To sú väčšinou komponenty, podľa ktorých sa väčšina z vás rozhoduje pri kúpe.

Shuttle vám jednoducho dodá platformu a to podstatné si už navolíte a kúpite sami. Kvalita skrinky je na vysokej úrovni. Kvalitná čierna povrchová úprava dodáva elegantný vzhľad.

Na prednej strane nenájdete na prvý pohľad nič, ale odklopením spodnej lišty máte k dispozícii dvojicu USB 3.0 portov a dva 3,5mm jacky. Na zadnej strane, ktorá je ako jediná v klasickej kovovej farbe, však nájdete podstatne viac portov.

Zdroj | Shuttle

Je ťažké hodnotiť výkon, keďže si ho každý volí sám. SZ170R8 však má veľmi veľký potenciál. Doska podporuje procesory z generácie Skylake, pričom dodávaný chladič procesoru zvláda chladiť až 95 W tepla. To stačí napríklad aj na Core i7-6700K s TDP 91 W.

Doska samozrejme podporuje aj pretaktovanie procesoru aj operačných pamätí. Pamäte typu DDR4 tam mimochodom môžete mať až 64 GB, čo by malo stačiť takmer každému.

Dvojica PCI-E portov je typu PCI-E x16 a PCI-E x4. Grafické karty tak môžete osadiť a to až do dĺžky 280 mm. Osadený 500-wattový zdroj s certifikáciou 80 plus silver pritom nasýti aj súčasnú špičku na trhu.

V prípade pevného disku môžete využiť štvoricu pozícií pre 3,5 palcové disky, alebo modernejšie Mini PCIe a M.2 sloty pre rýchle SSD disky. Škoda, že výrobca v základe nemyslí na 2,5 palcové SSD disky, ktoré tak musíte osadiť cez redukciu.

Zdroj | Shuttle

V otázke chladenia a hlučnosti som bol milo prekvapený. Pri našom testovaní sme do skrinky osadili grafickú kartu Nvidia Geforce GTX 1080 a procesor Intel Core i5-6600 a zostava bola relatívne tichá aj po celodennom záťažovom teste.

Áno, teploty sú vyššie ako v klasickej počítačovej skrinke, ale stále v intervale vhodnom na dlhodobé používanie. Za najväčšiu slabinu pritom považujem fakt, že jediný výfuk zo skrinky ide práve cez chladič procesora, čo limituje efektivitu jeho chladenia.

Počítač sme podrobili aj dlhodobejšiemu testovaniu za účelom lepšieho pochopenia prevádzkových vlastností. Na začiatku som mal obavy najmä o hlučnosť dodávaného zdroja, ktorý sa ale nakoniec ukázal ako veľmi tichý.

Zdroj | Shuttle

Kultivovaný prejav si zachoval aj po niekoľkých dňoch nepretržitého záťažového testu. Aj jeho prevádzková teplota sa držala v normále. Nami osadená grafická karta GeForce GTX 1080 bola model Strix od spoločnosti ASUS.

Jedná sa o kartu, ktorá chladí čip trojicou ventilátorov a odpadové teplo sa dostáva do interiéru skrinky. Náš test potvrdil, že je možné osadiť aj tento model do SZ170-ky, neobišlo sa to ale bez problémov. Hneď prvým boli rozmerové limity skrinky.

Aj keď výrobca tvrdí, že tam model GTX1080 osadíte bez problémov, náš model od ASUS-u nemal rozmery zhodné s pôvodným návrhom od Nvidie. Kartu sme tak nakoniec osadili bez plastového LED dielca.

Preto by som odporučil skontrolovať rozmery karty skôr ako sa ju rozhodnete kúpiť. Referenčný dizajn od Nvidie je ale určite kompatibilný. Takisto by som sa zamyslel aj nad tým, či nie je lepšie osadiť model grafickej karty, ktorá vyfukuje odpadové teplo priamo von zo skrinky. Tieto karty bývajú zväčša hlučnejšie, ale náš test potvrdil, že to v tomto prípade nemusí vždy platiť.

Zdroj | Shuttle

Nami testovaná karta dodávala do skrinky pomerne veľké množstvo odpadového tepla. Malé rozmery SZ170-ky spôsobili, že toto teplo ohrievalo všetky komponenty a jeho jediným únikom bol zadný otvor a tým pádom presun cez chladič procesoru.

Neefektívne chladenie procesora tak spôsobovalo jeho vyššie prevádzkové teploty. Okrem toho sa ale vyššie teploty podpísali aj na aktívnejšom chladení grafickej karty a teda vyššom celkovom hluku. Aby som tento stav opísal až do konca, tak vyššími otáčkami ventilátorov sa snažila grafická karta nasať vzduch cez bočný panel, ktorého perforácia je ale vhodná skôr na pomalobežné chladenie.

Kombinácia množstva malých otvorov a proti prachovej sieťky jednoducho nie je určená na vysokovýkonné chladiče. To malo za následok, že si ventilátory nasávali viac teplého vzduchu z vnútra skrinky ako z vonkajšieho prostredia, čo opäť situácii nepomáhalo a miestami sa hlučnosť vyšplhala na „počuteľné v celej miestnosti“.

Opakujem že situácia vznikla v niekoľko dňovom záťažovom teste, ktorý bol vyhnaný do extrému. Ukazuje ale na technické problémy osadenia vysokovýkonných komponentov v malej počítačovej skrini.

Najmä celková zvýšená teplota vo vnútri skrinky neprospieva diskom (v prípade že by sme pri grafickej karte mali osadený M.2 SSD disk, tak by bol priamo v tej najteplejšej časti počítača) ani pamätiam. Riešením je aj výmena predného ventilátora, ktorý by tak mohol dodávať viac chladného vzduchu spredu, ale toto je už iba moja neotestovaná špekulácia.

Zdroj | Shuttle

Druhou technickou komplikáciou je kabeláž zdroja a jej prevedenie. Káble zo zdroja sú dlhé väčšinou „tak akurát“ na všetky komponenty. Napájanie dosky a pevných diskov je viac menej v poriadku, ale napájanie grafickej karty je opäť komplikovanejšie.

V prípade osadenia koša na pevné disky, čo bude tak 90% prípadov, musíte kabeláž umiestniť do veľmi úzkeho priestoru medzi košom a zadnou stranou karty. Pri našom testovaní tlačila kabeláž na kartu a posúvala ventilátory až k samotnej bočnej stene skrinky, čo opäť neprospievalo efektivite chladenia.

Takisto nemám osobne rád, keď sa pogumovaná kabeláž napájania dotýka často horúcej zadnej strany grafickej karty. Ak máte k dispozícii 6 a 8-pinové predlžovacie adaptéry, tak by som ich rozhodne využil. Aj ďalších 10 centimetrov navyše vám umožní pohodlne vyriešiť túto situáciu.

Záverom ale musím zhodnotiť, že technické komplikácie ktoré tu spomínam vychádzajú z testu kedy sme v skrinke mali jedny z najvýkonnejších hardvérových súčastí na trhu pod dlhodobým záťažovým testom. U naprostej väčšiny z Vás táto situácia jednoducho nenastane.

Sám som prekvapený nad výkonom, ktorý sa podarilo do takto malých rozmerov vmestiť. Shuttle predstavilo produkt, ktorý je jednoduchý na inštaláciu pre väčšinu užívateľov so základnými technickými zručnosťami.

Súčasne sa ale bavíme aj o produkte pre „kutilov“, kde je možné osadiť naozaj množstvo špičkového hardvéru a prispôsobiť si všetky základné vlastnosti zostavy.

Zdroj | Shuttle

Shuttle XPC SZ170R8 je skvelá voľba pre tých, ktorí chcú doma výkonný a malý počítač. Či ho už použijete v obývačke alebo v pracovni, je iba na vás. Jednoduchosť inštalácie je určite plus. Počítač si tak viete zostaviť v priebehu 30-tich minút a nie je to nič náročné.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.