Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Sharp má už okrem 8K telky aj satelitný 8K receiver

Sharp má už okrem 8K telky aj satelitný 8K receiver
Zdroj | Reuters
Richard Pliešovský
Sharp má už okrem 8K telky aj satelitný 8K receiver
Zdroj | Reuters
Zdroj | Reuters

Počas výstavy IFA 2018 v Berlíne sme si mohli overiť fakt, že štandard 8K sa ku nám blíži, či sa nám to páči, alebo nie. Japonci majú o jeden dobrý dôvod naviac – letné olympijské hry v Tokiu budú v roku 2020 a vtedy už chcú mať fungujúcu sústavu 8K. Lebo, načo sú nám 8K televízory, keď nemáme žiaden relevantný obsah v takom rozlíšení? Lenže aj ten obsah treba nejakým spôsobom odovzdať do televízora.

Japonská stanica NHK spustí hybridné vysielanie Super Hi-Vision 4K/8K od 1. decembra 2018. Kto má 8K televízor, či projektor, bude potrebovať zariadenie, ktoré mu dodá obsah a dokáže ho spracovať v požadovanej kvalite.

Zdroj | Sharp

Sharp už takéto zariadenie má. Ide o satelitný prijímač, ktorý si poradí nielen so 4K, ale aj 8K obrazom. Informácie o satelitnom tuneri sú zatiaľ veľmi strohé aj na samotnej webovej stránke výrobcu, musíme si na ne teda chvíľu počkať.

Stanica NHK už absolvovala niekoľko skúšok s prenosom 8K videa počas olympijských hier v Ríme v roku 2016, ale až v decembri sa ukáže, ako je na to pripravená.

Pozrite si

Sharp má už druhú generáciu 8K Ultra HD televízora pre spotrebiteľov

Vzhľadom k tomu, že televízory podporujúce najnovšie štandardy, ako napríklad HDMI 2.1, sa ešte nepredávajú, pripojenie zariadenia na prezeranie v 8K rozlíšení bude vyžadovať až štyri (!) HDMI káble a aktualizáciu softvéru LC-70X500 Aquos 8K TV.

Satelitný tuner od Sharpu sa má začať predávať koncom novembra. Viac momentálne nevieme.

Zdroj