Reklama

Sharp Galapagos: Zosadí iPad z trónu?

Drahomír Piok

Inovatívny japonský gigant Sharp ukázal svetu po 3D displejoch vo svojich telefónoch opäť niečo, kde sa môže pochváliť tým, čo iní nemajú. Ide o najnovšie prírastky do jeho portfólia, nové tablety s najlepším rozlíšením na trhu. Primárne mali slúžiť iba ako elektronické čítačky kníh, no určite majú na viac. Ide o prvé androidové tablety od tohto výrobcu a určite nebudú posledné.

Sharp Galapagos

S pomerne nezvyčajným označením Galapagos prichádza dvojica tabletov, o ktorých sa „šušká“ už dlhšiu dobu. Na výstave CEATEC boli predstavené s veľkou parádou a na výber bude z mobilnejšieho 5,5“ modelu a 10,8“ modelu podľa Sharpu, určeného hlavne na doma. Jediný rozdiel, ktorý by mal byť medzi týmito verziami je viditeľný už na prvý pohľad. Áno, voliť si budeme iba podľa veľkosti displeja, samozrejme je tu ešte jeden rozdiel, že pri verzii s väčším displejom si siahnete hlbšie do peňaženky. Hardvér, o ktorom sa vie mimochodom zatiaľ veľmi málo, by mal byť zachovaný. Oba displeje sú lesklé TFT LCD, menší 5,5“ má rozlíšenie 1 024 x 600 zobrazovacích bodov a väčší 10,8“ dosahuje až 1 366 x 800 pixelov. Pre porovnanie so známym 9,7“ iPadom (1 024 x 768 pixelov) má asi o 300 000 pixelov viac. Na väčšej verzii by nemal mať žiaden problém čítať e-časopisy zobrazené s oboma stranami na displeji.

Sharp Galapagos

Oba tablety majú mať pod kapotou špeciálne upravený Android, zatiaľ nešpecifikovanej verzie. Kupujúci tak bude môcť surfovať na webe, hrať hry, komunikovať pomocou predinštalovaných sociálnych aplikácií a prirodzene má plno ďalších iných možností vďaka Android Marketu. Tablety nemajú na svojom tele štyri štandardné tlačidlá charakteristické práve pre Android, ale vystačia si s dvoma, respektíve troma. Menší z nich obsahuje pre pohodlnejšie ovládanie aj trackball. Ich hardvérovou výbavu dopĺňa WiFi 802.11 b/g a slot pre microSD pamäťové karty. Ostatné parametre ohľadom CPU a iných parametrov výbavy sú zatiaľ veľkou záhadou.

Sharp Galapagos

Obchod s elektronickými knihami Galapagos by v čase vydania mal mať základňu 30 000 rôznych výtlačkov časopisov a novín. Menší model bude dostupný v dvoch farbách, a to v červenej a striebornej, jeho väčší brat iba v striebornej verzii. Vyzerá to tak, že použitý materiál bude ako u iPadu hliník. Rozmery mobilnejšieho 5“ modelu sú 92 x 167 x 12,9 mm s hmotnosťou 220 g, zatiaľ čo väčší model má úctyhodných 177 x 286 x 14,7 mm a váhu 765g. Sharp oba modely plánuje uviesť do predaja ešte pred Vianocami. Predbežne ceny vyzerajú veľmi pozitívne, u menšieho 5,5“ si zaplatíme okolo 360 € a u prerastenejšieho 10,8“ modelu by sa cena mala pohybovať na úrovni 500 €. Ceny určite nie sú zlé a pomôžu v tvrdom konkurenčnom boji o tento segment. A na záver smutná správa pre nás, zariadenie sa bude predávať zatiaľ iba v Japonsku, no posledné správy hovoria, že americký operátor Verzion ho bude mať zaradený taktiež vo svojej predvianočnej ponuke. O dostupnosti v Európe zatiaľ reč nebola.

 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.