Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Košice budú mať vlastný elektrický carsharing, poznáme jeho ceny

Košice budú mať vlastný elektrický carsharing, poznáme jeho ceny
Zdroj | zhidou-kosice
Michal Spiegel
Košice budú mať vlastný elektrický carsharing, poznáme jeho ceny
Zdroj | zhidou-kosice
Zdroj | zhidou-kosice

Zdieľanie áut je perfektnou možnosťou alternatívnej dopravy, ktorá môže pomôcť mestu ale aj ľuďom, ktorí si nechcú alebo nemôžu dovoliť kúpiť auto. Takéto zdieľanie už čoskoro spustia v hlavnom meste východného Slovenska.

Platforma SHARE’Ngo ponúkne na začiatok 20 elektromobilov, ktoré sa budú nachádzať v širšom centre mesta. Cena bude závisieť od minút, ktoré za volantom tohto auta strávite. Samozrejmosťou je objednávka cez aplikáciu, ktorá vám ukáže najbližšie vozidlo a to vám následne zarezervuje na 20 minút. Auto sa otvorí pomocou aplikácie a cez pin kód.

Zdroj | zhidou-kosice
Pozrite si

Od dnes v Bratislave funguje bikesharing

Zaujímavý je samotný výber áut. SHARE’Ngo ponúkne dvojmiestne automobily od čínskeho výrobcu ZhiDou. Podľa fotiek ide o ideálne auto do mesta, s ktorým zaparkujete všade.

Hlavná devíza zdieľania áut je cena. Oslovili sme konateľa spoločnosti Petra Libu, ktorý nám povedal, že finálny cenník bude o pár dní na webstránke, ktorá sa momentálne dokončuje. Približná cena za minútu prenájmu by mala byť 13 centov.

Pokiaľ bude projekt úspešný, plánuje sa s rozšírením vozového parku. Košice majú podľa Petra Libu kapacitu na 150 až 200 áut.

Nevýhodou služby môže byť obmedzenie jazdy na širšie centrum a tiež cena za minúty. V prípade dopravných obmedzení by bolo možno lepším riešením cena odvíjajúca sa od kilometra.

Zdroj | zhidou-kosice
Pozrite si

up! city – boli sme sa pozrieť na spusetnie ambiciózneho projektu v Bratislave

Podobný projekt zdieľania elektromobilov vznikol aj pred dvomi rokmi v Bratislave. Problémom up! city však je nedostatok áut, vysoká záloha za auto a nutnosť vrátiť vozidlo k Starej tržnici v meste.

Skutočný carsharing by mal fungovať tak, že auto môžete nechať kdekoľvek v meste. Práve takto to má vyriešená platforma, ktorá sa už o 8 dní spustí v Košiciach. Pri SHARE’Ngo navyše nebudete musieť platiť žiadnu zálohu. Jednoducho sa zaregistrujete a môžete jazdiť. Hlavné mesto východu sa tak môže pochváliť prvou skutočnou carsharingovou službou na Slovensku.

Medzi výhody takéhoto zdieľania v prvom rade patrí odbremenenie mesta od množstva áut, ekologickosť takéhoto transportu a tiež cenová dostupnosť. Zdieľanie áut navyše častokrát využívajú aj turisti. Veríme, že sa podobné projekty rozšíria aj do ďalších miest Slovenska.