Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Séria Xiaomi 13 útočí na špičku fotomobilov a pridáva konečne aj IP68

Séria Xiaomi 13 útočí na špičku fotomobilov a pridáva konečne aj IP68
Zdroj | Xiaomi
Michal Sobek
Séria Xiaomi 13 útočí na špičku fotomobilov a pridáva konečne aj IP68
Zdroj | Xiaomi
Zdroj | Xiaomi

Tak a predsa sme sa dočkali. Po úvodnom náhlom zrušení konferencie sa v podstate presunula o týždeň a my sme spoznali hlavné hviezdy programu – sériu Xiaomi 13. Tie majú veľmi atraktívnu zmes funkcionalít, ktoré rozhodne konkurencií zatopia.

Séria sa tento rok skladá z dvoch modelov, a to Xiaomi 13 a Xiaomi 13 Pro. Dizajnovo sa od predchodcov značne líšia. Xiaomi nastúpilo na trend ostro rezaných hliníkovým rámčekov. Modul s fotoaparátmi má po novom štvorcový tvar a zhodne ukrýva po 3 objektívy. Veľkou novinkou je to, že konečne Xiaomi doháňa konkurenciu a nasadilo plnohodnotnú certifikáciu IP68. To je niečo, po čom fanúšikovia volali už roky.

Zdroj | Xiaomi
Obsah pokračuje pod reklamou

Konkrétne rozmery Xiaomi 13 sú 152,8 x 71,5 x 7,98 mm s hmotnosťou 189 gramov. Na výber bude biely, zelený a čierny farebný variant alebo model zo Skin nano-kože vo svetlomodrej farbe. Tento povrch sa ľahko čistí a neodlupuje sa. Model 13 Pro je o niečo väčší s rozmermi 163 x 74,6 x 8,38 mm a hmotnosťou 229 gramov. Povrch zadnej strany je buď z umelej kože alebo keramiky.

Na čom Xiaomi skutočne popracovalo, je šírka rámčeka okolo displeja. V prípade Xiaomi 13 má hrúbku len 1,61 mm a brada len 1,81 mm, takže rámčeky sú takmer symetrické a displej zaberá až 93,9 % prednej strany.

Čo sa týka displeja, tak ide o plochý 6,36-palcový AMOLED displej s Full HD rozlíšením a 120-hertzovou obnovovacou frekvenciou. Jas je na úrovni až 1 200 nitov, prípadne sa hodnota vie vyšplhať až na 1 900 nitov, rovnako ako v modeli Xiaomi 13 Pro.

Model Xiaomi 13 Pro má pre zmenu jemne po stranách zahnutý 6,73-palcový AMOLED displej taktiež so 120-hertzovou obnovovacou frekvenciou, ale až s 2K rozlíšením a LTPO technológiou v rozmedzí od 1 do 120 Hz. V oboch prípadoch ide o typ displeja Samsung E6 a 32-megapixelová selfie kamera spolu s optickou čítačkou odtlačkov prstov sa nachádzajú v displeji, resp. v priestrele.

Xiaomi do svojich vlajkových lodí nasadilo aktuálne najvýkonnejší procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, ktorý spolupracuje s minimálne 8 GB RAM a 128-gigabajtovým úložiskom. Všetko má pod palcom najnovší Android 13 s novou nadstavbou MIUI 14. Pri nej sa Xiaomi zameralo na optimalizáciu a dáva možnosť používateľom odstrániť aj predinštalované aplikácie, pričom tu absentujú aj reklamy.

Séria Xiaomi 13 útočí aj na poli fotomobilov. Základný Xiaomi 13 ponúka 54-megapixelový hlavný fotoaparát, 12-megapixelový „širokáč“ a 10-megapixelový teleobjektív. Model 13 Pro ide ešte ďalej. Ten má vo výbave 50-megapixelový 1-palcový snímač Sony IMX989, 50-megapixelový ultraširokouhlý fotoaparát a 50-megapixelový teleobjektív. Fotoaparáty opäť ladila spoločnosť Leica, ktorá mala predtým dlhoročnú spoluprácu so spoločnosťou Huawei.

Zdroj | Xiaomi

Ani kapacity batérií v tomto prípade nie sú na zahodenie. Menší model má batériu s kapacitou 4 500 mAh, nabijete ju drôtovo výkonom 67 W a bezdrôtovo až 50 W. Vybavenejší kúsok ponúkne 4 820 mAh batériu, ale aj 120-wattové drôtové nabíjanie a opäť 50-wattové bezdrôtové.

A teraz k cenám, tie sa týkajú len čínskeho trhu a na tom globálnom budú určite vyššie. Základný model Xiaomi 14 štartuje na cenovke v prepočte 545 eur, prípadne vybavenejší model Xiaomi 13 Pro začína na sume od 680 eur.

Zdroj | Xiaomi

Okrem toho spoločnosť Xiaomi predstavila aj druhú generáciu smart hodiniek Xiaomi Watch S2. Už prvá generácia nás vskutku zaujala, o čom sa môžete presvedčiť aj v našej recenzii. Druhá generácia vylepšuje nedostatky tej prvej a pridáva aj niečo navyše.

Za zmienku stoja napríklad dve veľkosti (42 a 46 mm) alebo to, že vám hodinky prezradia telesnú kompozíciu vášho tela. Je to veľmi podobná funkcia, ktorú ponúka už konkurenčný Samsung od modelu Galaxy Watch4. Ich príchod očakávame aj na globálnom trhu.

Zdroj | Xiaomi
Zdroj