Reklama

Sen o solárnom elektromobile sa rozplynul, výrobca Lightyear vyhlásil bankrot

Zdroj | Lightyear
Igor Neštrák
Zdroj | Lightyear
Zdroj | Lightyear

Spoločnosť Atlas Technologies, zodpovedná za výrobu solárnych elektromobilov Lightyear, bola holandským súdom vyhlásená za insolventnú. Šesť týždňov po spustení sériovej výroby modelu Lightyear 0 bola jeho produkcia pozastavená.

Spoločnosť uviedla, že sa zameria na oveľa lacnejší solárny EV, Lightyear 2, ktorý má byť uvedený na trh v roku 2025. Startup 23. januára uviedol, že musí podať žiadosť o začatie pozastavenia platobného konania vo vzťahu k Atlas Technologies BV.

Kým konkurzné konanie sa formálne týka iba výrobnej spoločnosti a nie materskej spoločnosti Atlas Technologies Holding, ktorá vlastní duševné vlastníctvo spoločnosti Lightyear, budúcnosť solárnych elektromobilov Lightyear sa zdá byť neistá. Konkurzný správca sa v nasledujúcom období zameria na posúdenie možnosti pokračovať v koncepte Lightyear.

Obsah pokračuje pod reklamou

Niektorí zamestnanci Lightyear sa už pripravujú na koniec startupu. Cenovo dostupný model Lightyear 2, ktorý bol predstavený na CES 2023 mal plánovaný debut v roku 2025. Budúcnosť startupu Lightyear je neistá, bude však potrebná veľká investícia aby tento projekt bol životaschopný.

Aktuálne je to veľmi nemilá správa, keďže holandský startup po niekoľkoročných skúsenostiach zo súťaží venovaných solárnym elektromobilom priniesol svetu zaujímavý model Lightyear 0, ktorý celosvetovo získal veľký ohlas. Astronomická uvádzacia cena 250 000 € možno odradila mnohých záujemcov išlo však len o štartovací model, ktorý mal vydláždiť cestu cenovo dostupnejšej verzii Lightyear 2.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.