Reklama

Selfie nemajú byť cieľom dovolenky, Hallstatt proti nim postavil bariéru

Zdroj | Willian Justen de Vasconcellos
Stanislav Vinc
Zdroj | Willian Justen de Vasconcellos
Zdroj | Willian Justen de Vasconcellos

Množstvo turistov striedajúcich sa pri výhľade, pamiatke či turistickej atrakcii, aby si na takomto mieste vytvorili svoju „originálnu“ selfie fotografiu, nie je ničím výnimočným a pre väčšinu lokalít a miestnych podnikateľov aj celkom vítaným úkazom turistického ruchu.

To však nie je prípad rakúskej obce Hallstatt, ktorá proti tomuto fenoménu aktívne bojuje pomerne nezvyčajným spôsobom.

Rakúsku obec Hallstatt a jej okolitú prírodu navštívi každý rok viac ako milión turistov. Vo svete je dokonca natoľko populárna, že podľa nej v čínskom Guangdongu postavili repliku a inšpiráciu si z nej mali vziať aj animátori štúdia Disney pri prácach na rozprávke Ľadové kráľovstvo.

Obsah pokračuje pod reklamou

Najznámejšou lokalitou v obci je jazero Hallstätter See, ktoré figuruje na prakticky každej propagačnej i turistickej fotografii. V priebehu tohto týždňa sa však práve na pobreží tohto jazera objavila drevená bariéra a to konkrétne na mieste, kde si s jazerom a výhľadom od neho na okolitú prírodu turisti najčastejšie vytvárajú skupinové a selfie fotografie.

Aj keď to tak na prvý pohľad môže vyzerať, nešlo o žiaden vandalizmus ani krok miestneho občana otráveného čulým turizmom obce. Starosta obce Alexander Scheutz pre rakúske noviny potvrdil, že bariéru na toto miesto nariadil umiestniť on. Ľudia žijúci v tejto lokalite podľa neho chcú mať od turistov pokoj.

Drevená bariéra z miesta medzičasom zmizla, no starosta to s bojom proti turistom nevzdáva a k jazeru plánuje umiestniť transparent, aby turistom pripomenul, že v obci žijú aj bežní ľudia.

Britský magazín BBC upozorňuje, že rakúsky Hallstatt nie je vo svojom postoji úplne osamotený. V apríli tohto roka sa na turistický pretlak sťažovalo aj talianske Portofino, ktoré je známe najmä miestnymi domami s farebnou fasádou a jedinečnou architektúrou.

Okolie týchto domov bolo podľa miestnych obyvateľov preplnené turistami, ktorí sa navyše na mieste zdržiavali neprimerane dlhú dobu. Mesto preto zaviedlo tzv. zóny bez čakania, v ktorých je príliš dlhé zdržiavanie sa na jednom mieste trestané pokutou vo výške 275 eur.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.