- #Aplikácie a hry
- 10 min.
- 3.12.2023
SEGA recenzie: Sonic Superstars, Endless Dungeon, Total War: Pharaoh
Známy distribútor priniesol do horúcej sezóny rovno tri odlišné novinky.
Nechýba starý dobrý Sonic, ale je tu aj tuhá akčná RPG či novinka v strategickej sérii.
Sonic Superstars (PS5, PS4, Xbox Series, Xbox One, Switch, PC)
Modrý Ježko zažíva v súčasnosti celkom úspešné obdobie – vďaka dvom filmom a neustálemu prísunu hier dokáže osloviť aj nové publikum. Minulý rok skúšala SEGA 3D hru v otvorenom svete, ale Superstar je návrat k poctivej 2D prácičke.
Koncept hry je jasný: rýchly Sonic (alebo jeho kamoši) prechádza 2D levelmi, zbiera zlaté prstene, snaží sa vyhnúť nepriateľom a to všetko v rekordne krátkom čase. Kvalita spočíva v dizajne levelov – ak sú dobre pripravené, radi sa nimi preletíte, skúmate rozličné zákutia alebo snažíte všetko zozbierať. Pravda, proti vám sú rozlične rozdelení nepriatelia, takže neraz sa vám môže zdať, že do niekoho narazíte, prstene sa vám rozletia a musíte ich zbierať nanovo. V tej rýchlosti si niekedy ani neuvedomíte, že do niekoho strčíte.
Levely sú zasadené do rozličných prostredí (džungľa, bažiny atď.) a sú nabité prekážkami i pomôckami – nechýbajú ikonické loopy, rozcestníky, všetko preletíte za pár sekúnd, občas ani nestačíte ťuknúť kam ísť. Pekné sú špirály v stromoch, tunely v podzemí a odrážače. Akurát niekedy nemáte čas si všetko vychutnať, ak naháňate časový limit či sa snažíte bleskovo level doraziť. Opakované prechádzanie vám umožní čosi dobehnúť alebo zozbierať viac mincí. Je zrejmé, že autori rátajú s tým, že každý hráč si pôjde svojou cestou, preto aj toľké odbočky v leveli. Hoci sú tu miesta na ukladanie pozícii, ktorými azda prejdú všetci.
S nepriateľmi sa bojuje iba vo vybraných momentoch. To sú minisúboje s bossmi či šikovnými oponentmi, ktorí skúšajú rôzne taktiky a treba im skočiť na hlavu. Vtedy treba sledovať taktiku, aktívne prvky, čo sa dá kde stlačiť či ťukať. Alebo ako sa vôbec k nepriateľovi dostať – keď strieľa lano, môžete ho využiť, bežať po ňom šikmo nahor a skúsiť zásah.
Príbehový mód obsahuje rôzne prostredia, kúsky príbehu s animáciami, ale je to klasická variácia na všetko videné. Je tu Dr. Eggman, Fang i nový nepriateľ, ale staré kúsky. Občas sa objaví bonusový level i 3D pasáž na osvieženie, kde treba naháňať predmety, ale potom idete opäť do 2D. Na druhej strane môžete skúsiť aj tzv. bojový režím, ktorý obsahuje tri náhodné minihry a súperíte proti sebe či AI. Takto sa napríklad snažíte čo najskor zasiahnuť toho druhého, vyhýbať delovým guľám či skúšať iné pohyby.
Náročnosť hry je pomerne vysoká a už prvé levely vás dokážu preveriť, takže sa hrá nedá odporúčať úplne najmenším hráčom, ale staršie deti ju už ľahko pochopia a možno potiahnu i mladších.
PLUSY: nápadité levely plné prekvapení, prostredia, rýchle tempo, fajn grafika, rôzne postavy s schopnosti
MÍNUSY: nevyrovnaná obtiažnosť, minihry príliš jednoduché
Endless Dungeon (PS5, PS4, Xbox Series, Xbox One, PC)
Neznáma postava Sweeper končí na neznámej vesmírnej základni. Tá sa stáva jeho domov, odtiaľ vyráža na ďalšie misie a keď sa mu nezadarí, vždy končí na rovnakom mieste. Netrvá dlho a spozná pár ďalších postáv, ktoré zdieľajú jeho osud. Snažia sa uniknúť, chcú sa dostať ďalej, no zväčša začínajú stále nanovo.
To je premisa novej akčnej taktickej RPG. Zo základne vyrážate do rozlične prepojených levelov (mapa nie je najprv k dispozícii, treba pochopiť čo ste si odomkli a odkiaľ sa kam chodí), kde sa snažíte vzdorovať náporom nepriateľov a postupovať ďalej. Levely sú náhodne generované, čo v praxi znamená, že po každej smrti štartujete na inom mieste a vaša púť bude iná ako minule. Čo je dobrý nápad, len sa musíte pripraviť na to, že aj hrozby sú vždy inde. Svet sa otvára cez dvere – keď ich otvoríte, zistíte, či je tam skôr hniezdo príšer alebo konštrukcia, ktorú môžete využiť.
Endless Dungeon je akčnou hrou, ak rátame nápory na partiu hrdinov. no zároveň má aj strategické prvky. Miestnosti môžu mať konštrukcie, ktoré vám dajú bonus, generujú suroviny alebo ich investujete do istej výhody. To je dobrý nápad ako prepojiť objavované lokality s hrateľnosťou – akurát pozor, ak nepriatelia neútočia po vás, je vysoká pravdepodobnosť, že budú mastiť akurát tie vzácne štruktúry a keď o ne prídete, zrazu sa vám generuje menej kryštálov. Tak musíte dávať pozor, kto kde útočí. Suroviny využijete na stavbu veží – tie vám pomôžu odľahčiť nápor vĺn, len ich treba dobre rozmiestniť. Veže majú rozličné typy a treba ich budovať podľa slabín nepriateľa – elementy sú svetlo, plyn, oheň či elektrina. Ale zároveň si môžete aj sami pomôcť, keď si kúpite kus zdravia, ktoré investujete do seba. Surovín je málo, počet možností rastie.
Aby toho nebolo málo, do levelu neprichádza iba vaša partia bojovníkov (skvadru si vyberáte na základni), ale aj tzv. CrystalBot. To je malý robot, ktorý štartuje na začiatku levelu a keď nájdete finálne dvere, treba ho k nim eskortovať. A je jasné, že vtedy budú útočiť nepriatelia najmä na neho, čo zvýši adrenalín misie.
Prepracovaný systém vás postupne učí zájsť v leveli ďalej, lebo niektoré momenty prídu pravidelne, iné sú súčasťou náhody. Takže tušíte, že cca desiate dvere sú finálne alebo koľko vĺn asi dorazí. Potom sa otvorí ďalšia fáza, skúsite prejsť ďalší level až sa dostanete k jadru. Akurát to pekných pár hodín a desiatok pokusov potrvá. Samozrejme, na to je dobrý co-op mód, kedy výzvy zdieľate s inými hráčmi, nie iba NPC.
Endless Dungeon je spočiatku hra tuhá ako remeň, no keď spoznáte jej praktiky a systémy, ukáže sa byť chytľavá a v co-op ešte viac zábavná.
PLUSY: funkčný mix žánrov, tuhé súboje, rozličné akčné i taktické možnosti, náhodná hrateľnosť, dobré levely, co-op mód
MÍNUSY: spočiatku ťažšíe na pochopenie, niektoré nevyrovnané nápory
Total War: PHARAOH (PC)
Séria Total War už vyskúšala viaceré destinácie z histórie a najnovšie sa vydala do Egypta. Opäť sa snaží spojiť dva elementy do stratégie: taktický nebojový a vojnovú vravu v reálnom čase. V tom smere hra akoby spája dve iné a vy sa ich snažíte tiež skĺbiť počas hrania.
Nebojová časť sa venuje manažmentu ríše. Staráte sa najmä o pohodu svojich občanov – aby mali všetko potrebne k dispozícii, zvládali platiť dane, ak budú mať zábavu i bezpečie, vtedy všetko funguje. Z osád sa stanú mestá, z miest väčšie metropoly a to znamená aj viac peňazí. Na ďalší rozmach potrebuje získavať zdroje (opäť rozmanité druhy), rozširovať svoje územie i vplyv, prípadne riešite náboženstvo.
Vo svete nie ste sami, takže budete potrebovať riešiť vzťahy s inými – niekedy sú to otvorené dohody, inokedy zákulisné pokútne spolupráce a ak máte dosť peňazí, môžete aj uplácať. Hra obsahuje rozličné body ako odmenu, no v zásade platí, že ak ste naklonení bohom, získavate od nich pozitívne efekty a tie majú vplyv na hrateľnosť. Takže náboženstvo by som rozhodne nepodceňoval od začiatku, môže sa zísť.
Okrem toho treba riešiť smerovanie ríše a legislatívu – sprístupnenie zákonov prebieha vo vývojovom strome, ktoré má rozličné druhy: niekto bude preferovať ekonomický, iný vojenský štýl a strom. Pri papierovačkach dôjde aj na diplomaciu a obchod – môžete si vytvárať spojencov, no aj nepriateľov.
Keďže sme v čase veľkého Egyptu, sú tu desiatky rozličných frakcií, ktoré si každé rieši svoju agendu. A ak vyhlásite niekomu vojnu (či oni vám), hra sa prepne do bojovej fázy v reálnom čase a máte iné starosti. Generáli vedú armády, no rýchlo zistíte, že počet jednotiek je relatívne nízky – sú tu pešiaci na boj zblízka, iní riešia boj na diaľku, sú tu jazdci, obliehači a to je všetko. Lode slúžia iba na transport, nie na akciu.
Bežné jednotky čakajú na príkazy, ale generáli majú väčší dopad na boj a oplatí sa im venovať. Postupujú na vyšie levely, ich aura dokáže ovplyvniť okolie a ešte majú aj svoju výbavu či tituly. Boje s nimi môžete absolvovať v manuálnom móde a mať nad všetkým kontrolu alebo ich necháte odohrať automaticky a počkáte si na výsledok.
Celkovo sa však hra dá odporúčať skôr tým, čo majú radi manažment a diplomaciu viac ako klasické real-time stratégie, kde si piplete jednotky či hľadáte taktiku ako dobyť najbližší kopec. V tom smere si treba vopred uvedomiť, do čoho idete, lebo štýl nemusí sadnúť každému. Ale kto si chce užiť strategické hodiny v Egypte, má dobrú voľbu.
PLUSY: dobrá kampaň a jej ciele, rozsiahle možnosti budovania a diplomacie, pekné spracovanie, české titulky
MÍNUSY: nie pre každého, bojové časti neohúria