Reklama

Šéf OpenAI Sam Altman zháňa bilióny na výrobu čipov pre AI

Zdroj | TechCrunch
Stanislav Vinc
Zdroj | TechCrunch
Zdroj | TechCrunch

Sam Altman, generálny riaditeľ spoločnosti OpenAI, údajne komunikuje s niekoľkými kľúčovými investormi o rozšírení svetovej produkcie špecializovaných čipov pre umelú inteligenciu.

Medzi investormi má byť aj vláda Spojených arabských emirátov. Celý projekt by mohol stáť napokon 5 až 7 biliónov dolárov.

Generatívna umelá inteligencia sa stala novým stredobodom záujmu celého technologického sveta. Sily si v ňom aktuálne spomedzi tých najväčších spoločností meria najmä Google a Microsoft (ten v spolupráci s OpenAI), ku ktorým sa má už toto leto pridať naplno aj Apple.

Obsah pokračuje pod reklamou

Najviac ale zatiaľ zo záujmu o AI ťaží spoločnosť NVIDIA, ktorej čipy sa primárne využívajú na trénovanie generatívnych modelov. Jej trhová hodnota minulý týždeň vzrástla na 1,83 biliónov dolárov, čím prekonala spoločnosti Alphabet (Google) aj Amazon a aktuálne figuruje na tretej priečke najhodnotnejších technologických spoločností hneď za Apple a Microsoftom na druhom a prvom mieste rebríčka.

Pozrite si

SkyShowtime bude lacnejší, ale aj drahší! Dočkáme sa ho 23. apríla

Sam Altman údajne nemá záujem stať sa priamo novým výrobcom čipov, o samotnú výrobu sa majú postarať etablované spoločnosti na čele s TSMC, ktorá vyrába čipy napríklad aj pre už spomínanú spoločnosť NVIDIA a ktorej zástupcovia sú aj súčasťou investičných rokovaní. Pri spoločnom stole má byť aj americká ministerka obchodu Gina Raimondo a generálny riaditeľ SoftBank Masayoshi Son.

Spoločnosť OpenAI otvorene priznala, že aktuálne podniká „produktívne diskusie“ o globálnej infraštruktúre a dodávateľských reťazcoch, avšak bez ďalších detailov.

Vývoj a licencovanie čipov špeciálne zameraných na umelú inteligenciu, môžu byť napokon pre spoločnosť OpenAI ešte lukratívnejším biznisom, než je jej súčasné zameranie výhradne na softvér, teda vývoj samotnej AI, ako to už dokazuje aj NVIDIA.

Motiváciou pre spoločnosť OpenAI pustiť sa aj do vývoja a výroby hardvéru môže byť aj avizovaný vstup Apple do tohto konkurenčného boja. Ten po stránke softvéru v oblasti AI v súčasnej dobe výrazne zaostáva, v talóne má však na rozdiel od iných výkonné čipy, ktoré excelujú aj vo výpočtoch umelej inteligencie. Apple tak na ne stačí nasadiť správny softvér a v tejto hre môže výrazne zamiešať karty. Stať by sa tak teoreticky malo už toto leto na vývojárskej konferencii WWDC.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.