Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Sčítať je možné sa aj viacnásobne, bude tak SODB 2021 vôbec platné?

Sčítať je možné sa aj viacnásobne, bude tak SODB 2021 vôbec platné?
Števo Porubský
Sčítať je možné sa aj viacnásobne, bude tak SODB 2021 vôbec platné?

Do redakcie nám prišlo niekoľko podnetov, ktoré prakticky riešili rovnaký problém – možnosť viacnásobného sčítania v aktuálne prebiehajúcom Sčítaní obyvateľov, domov a bytov 2021 (SODB 2021). Vďaka výhradne on-line možnosti sčítania Štatistický úrad SR nezabezpečil, aby bolo možné sčítať sa rodným číslom iba jedenkrát. Bude tak sčítanie neplatné?

Pozrite si

Od dnes sa začína sčítanie obyvateľov Slovenska, ako na to?

Ak ste sa už sčítavali, určite si pamätáte, že v prvom kroku je nutné zadať rodné číslo (alebo iba dátum narodenia), alebo sa do systému sčítania prihlásiť pomocou elektronického občianskeho preukazu. Následne stačí odpovedať na 15 jednoduchých otázok, ktoré by už síce štát mal dávno mať, ale veď prečo si ich nezopakovať…

Zdroj | ŠÚ SR

Po dokončení vyplňovania formulára obdržíte hlásenie, ktoré vás informuje o tom, že ste úspešne dokončili sčítavanie.  Potvrdenie je možné si stiahnuť ako PDF, ako druhé PDF si môžete stiahnuť otázky a vaše odpovede.

Zdroj | ŠÚ SR
Pozrite si

Dnes začalo sčítanie obyvateľov, sčítať sa môžete aj cez mobilnú aplikáciu

Ak sa však na úvodnú stránku SODB 2021 prekliknete opätovne a zadáte rovnaké rodné číslo, alebo sa prihlásite s občianskym, vyplniť formulár môžete znovu. A to má byť práve problém, ktorý riešia viacerí čitatelia.

Zdroj | ŠÚ SR

Viacnásobné sčítanie sme tak vyskúšali aj v redakcii a skutočne je možné sa s rovnakým rodným číslom prihlásiť do systému SODB 2021 niekoľkokrát.

Zdroj | ŠÚ SR

Vyplniť formulár je však možné iba dvakrát. V prípade tretieho pokusu vás už systém ďalej nepustí s oznamom, že ste dosiahli maximálny možný počet pokusov o sčítanie.

Zdroj | ŠÚ SR

Je ale aj pri dvojnásobnom sčítaní možné veriť systému sčítania? Podľa Štatistického úradu SR áno. V FAQ pre SODB 2021 je totiž aj tento problém vysvetlený (s opravenými gramatickými chybami):

„Môžem vyplniť sčítací formulár viacnásobne?

Každý obyvateľ sa má sčítať raz s uvedením správnych údajov. Systém však obyvateľovi umožňuje pod jedným rodným číslom odoslať formulár 2-krát, pri treťom pokuse obyvateľ bude upozornený, že vyčerpal maximálny možný počet pokusov sa sčítať. Duplicity budú odstránené pri spracovaní údajov. Relevantnosť duplicitných formulárov je určená podľa vyplnenosti položiek a logickej súvislosti medzi nimi (vek, vzdelanie,…).“

Úrad však v odpovedi nerieši, ktorú odpoveď bude akceptovať ako tú správnu. „Relevantnosť duplicitných formulárov je určená podľa vyplnenosti položiek a logickej súvislosti medzi nimi“ je veľmi vágne. Predpokladať tak môžeme, že platiť bude iba tá prvá odpoveď, keďže taktiež vo FAQ SODB 2021 je i otázka s odpoveďou:

„Môžem dodatočne opraviť sčítací formulár, ak som ho už odoslal?

Po zodpovedaní všetkých otázok uvedených vo formulári sa obyvateľovi ponúkne zhrnutie. V tomto poslednom kroku si obyvateľ všetky ním zadané odpovede skontroluje a až následne bude môcť formulár odoslať. Formuláre, ktoré budú odoslané do systému nebude možné opravovať.“

Ak by bolo možné formulár opraviť, stačilo by predsa sa do systému prihlásiť druhýkrát a odoslať správne odpovede. Informácie však overujeme na Štatistickom úrade SR. Po obdržaní odpovedí na naše otázky článok aktualizujeme.

Aktualizované

Štatistický úrad SR, presnejšie Jasmína Stauder, hovorkyňa pre SODB 2021, nám zaslala odpovede na niektoré z našich otázok: „Možnosť opakovane vyplniť formulár (max. 2-krát) zaručuje pre štatistické účely úplnosť sčítania obyvateľov. Pokrýva situácie ako napr. ak by formulár vyplnilo i dieťa do 18 rokov i rodič, dieťa na dočasnom pobyte v zahraničí i rodič, obaja rodičia sčítajú dieťa v striedavej starostlivosti atď.  Každý obyvateľ bude sčítaný len raz! 

Duplicity sa eliminujú pri štatistickom spracovaní podľa úplnosti formulára (vyplnili ste všetky otázky), kontrolou na AZÚ (administratívne zdroje údajov ako je Register fyzických osôb, registre sociálnej poisťovne, registre Ministerstva školstva SR napríklad ) a pravdepodobnostným modelom.“

Na otázku prečo nie je možné v systéme nájsť svoj formulár podľa čísla formulára, ktorý po každom sčítaní systém vygeneruje, sme odpoveď nedostali. Takže hoci je možné sčítať sa 2-krát, opraviť si odpovede už možné nie je.

Určite ale platí, že Sčítanie obyvateľov, domov a bytov 2021 bude aj napriek dvojnásobnej možnosti vyplnenia formuláru platné. ŠÚ SR si duplicity vytriedi.