Od spustenia komerčnej prevádzky z LEO satelitov siete Starlink sa často porovnáva tento typ pripojenia s prístupom cez optiku do domu (FTTH), prípadne cez rôzne typy opticko-metalických hybridných architektúr typu FTTx. Rýdzej optike FTTH principiálne rádiové spojenie pozemného, ani satelitného typu konkurovať nemôže, aj keď operátori dnes dokážu bezdrôtovo poskytnúť pripojenie s rýchlosťou, o akej sme pred pár rokmi mohli iba snívať.
Hovoríme však o prístupových sieťach. V prípade prenosov v chrbticových sieťach sa „rádio“ absolútne nechytá. Tu panuje hegemónia optických káblov a absolútnu elitu tu predstavujú diaľkové podmorské káble. Bez týchto informačných diaľnic by bol moderný svet, závislý od internetu, stratený. Výrobcovia infraštruktúry aj preto stále zdokonaľujú technológie, ktoré umožňujú nepretržitý rast prenosovej kapacity.
Nokia nedávno oznámila, že v spolupráci so spoločnosťou PT. Lintas Teknologi Indonesia (Lintas) úspešne vykonala test superkoherentnej optiky PSE-V novej generácie na živej podmorskej sieti Indonesia Global Gateway (IGG). Tú prevádzkuje telekomunikčná spoločnosť PT Telekomunikasi Indonesia International (Telin).
Telin je medzinárodná pobočka Telkom Indonesia, najväčšieho indonézskeho sieťového operátora, ktorý ponúka produkty a služby širokej zákazníckej základni po celom svete. To zahŕňa globálne pokrytie v podobe 27 podmorských káblov v celkovej dĺžke viac ako 250 140 km a 58 prístupových bodov v 26 krajinách.
Po nasadení pomôže superkoherentné riešenie PSE-V od Nokie spoločnosti Telin zvýšiť kapacitu o približne 31 % a zároveň znížiť celkové náklady.
Počas testu bola dosiahnutá prenosová kapacita vlákna 11 Tbit/s v pásme optických vlákien 2,2 THz. Nokia a Telin zaznamenali kapacitu 500 Gbit/s na kanál v porovnaní so 400 Gb/s na kanál u existujúceho zariadenia. Skúška sa uskutočnila na podmorskom kábli o dĺžke 3 551 km medzi Jurongom v Singapure a Manado v Indonézii.
Super koherentná čipová sada Nokia PSE-V, poháňaná druhou generáciou technológie Probabilistic Constellation Shaping (PCS) s nepretržitým nastavovaním prenosovej rýchlosti, zaisťuje optimálne využitie spektra. Tým zároveň pomáha poskytovateľom služieb znižovať náklady na bit.
Nokia 1830 Photonic Service Switch
Hardvér použitý pri demonštrácii využíval Nokia 1830 Photonic Service Switch (PSS) pre moduláciu WDM (Wavelength Division Multiplexing, čiže multiplex delený podľa vlnovej dĺžky) a načítanie opakovača na kompaktnej modulárnej platforme 1830 Photonic Services Interconnect – Modular (PSI-M) pre transpondérové karty PSE-Vs. Spoločnosti Telin to umožňuje ďalej zlepšovať spektrálnu účinnosť na svojich existujúcich podmorských kábloch, vrátane opakovačov.
Pomocou takýchto technologických vylepšení môžu operátori zvyšovať prenosovú kapacitu chrbticových sietí a uspokojovať rastúci dopyt po dátovej konektivite bez toho, aby kládli nové optické káble na dno oceánov. Bez nich sa v konečnom dôsledku nezaobídu ani satelitné siete ako Starlink, či OneWeb.