Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Satelitný internet SpaceX pokryje Zem aj Mars

Satelitný internet SpaceX pokryje Zem aj Mars
Juraj Procházka
Satelitný internet SpaceX pokryje Zem aj Mars

Šéf úspešnej súkromnej spoločnosti SpaceX, Elon Musk, potvrdil, že má veľké plány pri využití letov do vesmíru. Zatiaľ sa mu darí výborne, veď aj dnes je na medzinárodnej stanici ISS zakotvená nákladná loď SpaceX Dragon, ktorá kozmonautom doviezla dve a pol tony potravín a ďalšieho vybavenia a naložená sa vráti späť na Zem.

elon-musk

Šéf SpaceX svoju náklonnosť k Marsu neskrýva.

SpaceX, ktorá dokončuje aj vesmírnu loď pre pilotované lety s až sedemčlennou posádkou má však širšie ambície, než len vesmírnu dopravu a špedíciu. Nechajme zatiaľ bokom jej zámery s dobývaním Marsu, hoci táto myšlienka v SpaceX zjavne žije.

Pozrite si: SpaceX chce lacný internet – cez 700 malých satelitov

Úvahy o vybudovaní internetového pokrytia pomocou satelitov na stredne vysokej obežnej dráhe zverejnil Elon Musk už na jeseň 2014. Dnes je zrejmé, že s nápadom, ktorý by mal priniesť internet „aj pre zvyšné tri miliardy ľudí“, to myslí Elon Musk vážne. Tento novorenesančný podnikateľ okrem SpaceX šéfuje aj slávnej automobilke Tesla Motors a satelitný internet chce zafinancovať v priebehu piatich rokov slušnou sumou 10 miliárd dolárov (asi 8,6 mld. eur).

Portál Engadget uvádza, že SpaceX v Seattli otvára prvé kancelárie, kde bude na projekte satelitného internetu pracovať spočiatku 60 zamestnancov. Do štyroch rokov by sa ich počet mal zvýšiť až na 3000. Vyniesť na obežnú dráhu okolo 1200 km až 750 hoci len malých satelitov bude technicky, aj finančne náročné. Vznikne tak najväčšia satelitná flotila na svete, aj v histórii. A možno nebude jediná.

Tip: Google mieri do vesmíru. Chce šíriť internet

Ak sme na jeseň písali o Gregovi Wylerovi z O3b Networks ako o poradcovi a potenciálnom partnerovi v novom podniku SpaceX, zdá sa, že medzičasom sa veci posunuli inam. Dnes Wyler pracuje na konkurenčnom projekte rovnakého zamerania, pričom za partnera si vybral iného charizmatického miliardára s vesmírnymi ambíciami, šéfa Virgin Galactic (a ďalších spoločností) Richarda Bransona.

Možno to bolo aj naopak a Virgin Galactic si našiel Wylera, v každom prípade jeho spoločnosť OneWeb získala za strategického partnera aj Qualcomm a plánuje vybudovať flotilu 648 ľahkých satelitov.

Richard Branson

Kým E. Musk sa konkurencii nebráni a víta aj existenciu dvoch paralelných systémov, Branson už údajne naznačuje, že dve satelitné siete sa na oblohu „nezmestia“. Údajne je málo frekvencií, na ktoré už vraj získal povolenia Greg Wyler, preto by Elon Musk urobil najrozumnejšie, keby sa pridal k OneWeb. Zdá sa, že pôjde buď o prekáračky dvoch silných hráčov, alebo o „preteky šampiónov“.

Komentár TECHBOX.sk:

Podľa môjho názoru je však favoritom skôr SpaceX, pretože o vesmírnych projektoch nestačí len snívať. Virgin Galactic, ktorá zatiaľ so svojim raketoplánom SpaceShipTwo nedosiahla ani plánovanú suborbitálnu výšku 100 km, nemá vlastný nosič pre dopravu satelitov, kým SpaceX áno.

Pozrite si: Tragédia raketoplánu SpaceShipTwo zabrzdí vesmírnu turistiku

A pokiaľ Elon Musk spomína potrebnú investíciu 10 miliárd USD, pri zákazkových letoch (hovoríme o desiatkach štartov) to bude podstatne drahšie. Určite by bolo najrozumnejšie spojiť sily v spoločnom projekte. V budúcnosti chce Musk podobným spôsobom vybudovať internetovú konektivitu aj na Marse, ktorý pre neho zostáva stále vysnívanou destináciou.

Zdroj: Engadget, Virgin Galactic