Reklama

Satelitná komunikácia v Androide utŕžila fiasko

Zdroj | Motorola
Richard Pliešovský
Zdroj | Motorola
Zdroj | Motorola

Opäť to bol Apple, čo priniesol novú funkciu a zase sa ostatné spoločnosti pokúšajú dobehnúť zmeškaný vlak. Nebude to ľahké, zdá sa.

Qualcomm totiž ukončil partnerstvo so spoločnosťou Iridium, ktorá sa zaoberá satelitnou komunikáciou. Dôvodom bolo, že jeho technológiu výrobcovia nezahrnuli do svojich smartfónov.

Satelitná komunikácia v smartfónoch bol známa už dávnejšie. Apple však s príchodom iPhone 14 priniesol satelitnú konektivitu v prípade núdze. V podporovaných regiónoch sa séria iPhone 14 a iPhone 15 dokáže pripojiť k satelitom na nízkej obežnej dráhe a odoslať SOS správu. To je výborná vec zachraňujúca zdravie a životy vtedy, keď nie je dostupný mobilný signál.

Obsah pokračuje pod reklamou

Vlajkové lode s Androidom samozrejme nechcú zostať pozadu, a tak prišiel aj Snapdragon Satellite. Zdá sa však, že fanúšikovia Androidu si budú musieť ešte chvíľu počkať, keďže partnerstvo za Snapdragon Satellite bolo ukončené.

Snapdragon Satellite pre OS Android bol podporovaný na mobiloch s procesormi Snapdragon 8 Gen 2, ktoré mali ďalší hardvér antény. Služba prinášala globálne pokrytie, pôvodne sa predpokladalo, že bude ponúkaná v Severnej Amerike a Európe. Mala tiež poskytovať obojsmerné zasielanie správ, čo by používateľom umožnilo odosielať a prijímať správy. Snapdragon Satellite mala byť spustená ešte v tomto roku, no vzhľadom na oznámenie od Iridium sa dá predpokladať, že sa to už nestane.

Pozrite si

Sieť Iridium Next je spustená. Spojí lietadlá, aj lode

Qualcomm pre CNBC uviedol, že producenti smartfónov „uprednostňujú riešenia založené na štandardoch“. Qualcomm však má aj naďalej pokračovať v spolupráci so spoločnosťou Iridium na riešeniach založených na štandardoch, pričom prestane vyvíjať proprietárne riešenie.

Podpora satelitnej komunikácie tento rok do Androidov nedorazí, je však možné, že prvé vlajkové modely budú s touto službou dostupné na budúci rok. Satelitnú komunikáciu podporuje napríklad Huawei Mate 50, ten však nebeží na OS Android, no začal funkciu ponúkať ešte skôr ako Apple. Možnosť núdzového volania však prináša do Androidu (ako aj iOS) Motorola so svojim gadgetom Defy Satellite Link.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.