Reklama

Samsung Z – stredná trieda s nezvyčajným OS Tizen

Števo Porubský

Samsung Z

Samsung predstavil očakávaný smartfón s operačným systémom Tizen. Že ste o ňom ešte nepočuli? Ale počuli, no pred pár rokmi, kedy sa spojilo hneď niekoľko nemainstreamových systémov do jedného. OS Tizen Samsung dokonca použil aj v hodinkách Gear 2 z úvodu tohto roka. Všimli ste si, že z názvu smartfónu zmizlo známe označenie GALAXY? Presne to zmizlo aj z označenia smart hodiniek Gear 2. Odkaz je jasný, žiadny operačný systém Android. Žeby sme mali pred sebou prvý náznak opustenia Androidu zo strany Samsungu? Úprimne, ťažko. Android je Android a najväčší výrobcovia sa ho len tak nevzdajú.

Samsung Z

POZRITE SI: Nástupca OS MeeGo a bada je na svete. Aké má šance?

Ale späť k smartfónu Samsung Z. Novinka má síce pomerne slušný hardvér, no medzi top-end zariadenia ho určite nemôžeme zaradiť. 4-jadrový procesor s taktom 2,3 GHz, 2 GB RAM a 16 GB flash pamäť (rozšíriteľnej microSDXC kartou) znie fajn, no 4,8-palcový displej s rozlíšením 720 x 1 280 pixlov je už akosi málo. Na druhej strane musím povedať, že slabšie rozlíšenie AMOLED panela bude mať za následok dlhšiu výdrž 2 600 mAh batérie, čo nie je vôbec zlé. Okrem toho aj Samsung Z má už známy Ultra Power Saving mód, podobne ako GALAXY S5. Rovnako ako vlajková loď, aj Samsung Z má tiež snímač odtlačkov prstov v stredovom hardvérovom tlačidle.

Samsung Z

Dizajn novinky je pomerne hranatý, no pri lepšom pohľade aj bez loga výrobcu vám bude jasné, kto za novinkou stojí. V zadnej časti je 8 Mpx fotoaparát s autofókusom a LED bleskom, Full HD videom a viacerými softvérovými vylepšeniami (Mini mode, Quick Shot, Best Photo, Drama, Panorama, Dual Camera). Nechýba ani appka S Health 3.0 či taktiež po vzore GALAXY S5, aj Samsung Z má tzv. Download Booster. Z toho je jasné, že dátová výbava je rovnako bohatá, ako pri vlajkovej lodi výrobcu. LTE Cat4, HSPA+, Wi-Fi dual-band či Bluetooth dopĺňa NFC a IrDA port na ovládania domácich AV spotrebičov. Samsung Z bude pracovať na OS Tizen 2.2.1. Kedy a za akú cenu sa novinka bude predávať je zatiaľ otázne.

Foto: Samsung

 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.