Reklama

Samsung Wave: prvá vlna na oceáne Bada

Marek Šimunek

Samsung na tlačovej konferencii, večer pred začatím mobilného sviatku roka MWC 2010 v Barcelone, predstavil nový operačný systém Bada v telefóne Samsung Wave.

 Samsung Bada

Spojitosť medzi názvom nového operačného systému a mobilného telefónu, ktorý pracuje s týmto operačným systémom je jednoduchá. Bada totižto po Kórejsky znamená oceán a Wave je anglické slovo znamenajúce vlnu. Nový Samsung Wave je teda prvou vlnou v oceáne nového operačného systému Bada. Samsung chce uvedením nového operačného systému urobiť smartfóny dostupné každému. Bada umožňuje jednoduché vyvíjanie aplikácii a v priebehu tohto roku by Samsung mal spustiť aj vlastný obchod s aplikáciami určenými pre jeho operačný systém. Bada by sa tak v priebehu roku 2010 mala dostať do 50-tich krajín. Operačný systém priamo podporuje aj flash. V OS Bada Samsung predstavil aj novú funkciu Social Hub, ktorá v jednoduchosti znamená integráciu sociálnych sietí a všetkých správ na jednom mieste. Priamo z kontaktov tak môžete jednoducho komentovať príspevky vašich priateľov na Facebooku alebo na Twiteri. Celú vašu komunikáciu tak máte na jednom mieste pre jej jednoduchšie vyhľadávanie. Vzájomné správy sú pritom odosielané a prijímané pomocou technológie push pre doručovanie správ v reálnom čase.

 Samsung Wave

Samsung Wave v skratke

Ako sme už spomenuli prvou vlnou v oceáne Bada je Samsung Wave (S8500), ktorý ako prvý prichádza s displejom Super AMOLED. Ten je vyvinutý Samsungom a podľa vyjadrení výrobcu by mal odrážať päť krát menej okolitého svetla, vďaka čomu bude mať lepšie zobrazenie ako v interiéri, tak aj na priamom slnku. Jeho uhlopriečka je úctyhodných 3,3“ s rozlíšením 480 x 800 bodov. Za zmienku stojí aj procesor, ktorý je taktovaný na 1 GHz. Samsung Wave je prvý telefón s podporou Bluetooth 3.0 ku ktorému pridáva aj Wi-Fi modul 802.11n a GPS. O dostatok miesta sa stará integrovaná pamäť o veľkosti 2 GB alebo 8GB podľa verzie. Pamäť je možné rozšíriť pomocou microSD kariet až do veľkosti 32 GB. Grafickou nadstavbou operačného systému je nové TouchWiz UI 3.0. Užívateľ má k dispozícii až desať domácich obrazoviek, ktoré si môže ľubovoľne upraviť podľa svojich potrieb. Zariadenie nemá hardvérovú klávesnicu a tak sa všetky texty zadávajú pomocou softvérovej klávesnice. Vďaka integrovanému akcelerometru je možné zadávanie textu aj horizontálne.

Samsung Wave

Rovnako aj multimediálnej oblasti má Samsung Wave čo ponúknuť. Základom je 5 MPx fotoaparát s LED bleskom a automatickým zaostrovaním. Ten podporuje niekoľko funkcií ako je rozpoznávanie tváre, panoramatické fotky alebo priamu editáciu vytvorených fotografií. Okrem toho by podľa oficiálnej správy mal nahrávať aj HD video (720 x 480 px). Wave podporuje aj prehrávanie všetkých známych audio a video formátov, ku ktorým pridáva aj podporu DivX, XviD a WMV. Audio prehrávač podporuje aj rozpoznávanie hudby alebo jej odporúčania na základe vami najpočúvanejších skladieb. Integrované je aj FM rádio a hudobných nadšencov určite poteší aj 3,5 mm audio konektor. O dostatok energie sa bude starať batéria o kapacite 1500 mAh. Samsung Wave by mal byť dostupný v priebehu apríla 2010 za zatiaľ nestanovenú cenu.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.