Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Samsung verí technológii UWB a nie je jediný

Samsung verí technológii UWB a nie je jediný
Zdroj | GSM Arena
Juraj Procházka
Samsung verí technológii UWB a nie je jediný
Zdroj | GSM Arena
Zdroj | GSM Arena

Hoci bola technológia UWB pôvodne vyvíjaná ako bezdrôtová náhrada za pripojenie USB 2.0 (pôvodný štandard IEEE 802.15.3a neskôr nahradil IEEE 802.15.4a – do vzdialenosti 3 m mala prenosová rýchlosť dosahovať 480 Mbit/s, rovnako ako pri USB 2.0), jej možnosti sú omnoho širšie a zahŕňajú distribúciu audio, video a dátových súborov cez lokálne bezdrôtové siete. No nielen to.

Pri UWB nie je modulovaný nosný kmitočet, ale informácia sa prenáša pomocou impulzov na rôznych frekvenciách. Systémy UWB sú odolné voči rušeniu a naopak nespôsobujú rušenie iným technológiám.

Pozrite si

Samsung Galaxy Note20 Ultra 5G – keď už nemáš kam ísť

Vďaka vysokým prenosovým rýchlostiam na krátke vzdialenosti (rádovo až Gbit/s) Ultra Wideband ďaleko presahuje prenosové kapacity Bluetooth. Navyše, narozdiel od Bluetooth a Wi-Fi, operuje v iných oblastiach spektra a v širokom pásme (viac ako 500 MHz), čo je výhodou v preťažených priestoroch s veľkým počtom WLAN zariadení.

Zdroj | Sourcengine

Tieto vlastnosti motivujú výrobcov smartfónov, aby začali technológiu UWB postupne zavádzať do svojich produktov. Apple zaradil podporu Ultra Wideband už vo svojich smartfónoch iPhone 11, iPhone 11 Pro a iPhone 11 Pro Max. Teraz sa jeho čip U1 stal súčasťou prémiových produktov, od novej línie smartfónov iPhone 12 a  Apple Watch Series 6, po HomePod Mini.

Samsung takisto vidí v technológii veľkú budúcnosť a jej podpora v modeli Galaxy Note20 Ultra nie je náhoda. Samsung dokonca postavil samostatnú skupinu odborníkov, ktorá bude riešiť zavádzanie UWB do ďalších produktov. Demonštroval aplikáciu SmartThings Find, ktorá využíva AR na interakciu s miniaplikáciami a na navádzanie pri hľadaní stratených predmetov. Tie musia byť samozrejme tiež vybavené UWB.

https://www.youtube.com/watch?v=-ks9mMZHWMc

Samsung si myslí, že UWB je veľmi perspektívnou bezdrôtovou technológiou. Ako člen FiRa Consortium, štandardizačnej organizácie pre vývoj a koordináciu technológie UWB, prisľúbil Samsung účasť aj na ďalšom vývoji štandardu.

Táto technológia sa objavila aj v smartfóne Xiaomi Mi 10 5G. Okrem toho, že UWB umožňuje širokopásmový prenos dát, dokáže aj presne počítať polohu a vzdialenosť medzi zariadeniami. To otvára zaujímavé možnosti na nové interaktívne aplikácie na ovládanie rôznych zariadení od inteligentných zámkov po smart TV.

Pozrite si

Dokáže si Xiaomi Mi 10 5G obhájiť svoju prémiovú cenu?

Smerové charakteristiky, ktoré dokáže UWB získať, sú prekvapivo presné. Mobil vie zistiť polohu, respektíve smer, kde sa predmety nachádzajú, s odchýlkou 3 stupňov.

Samsung považuje UWB za „Next Big Thing“ („ďalšiu veľkú vec“) v bezdrôtových technológiách. Ak sa UWB v smartfónoch rozšíri, a zdá sa, že lavína je už v pohybe, možno sa v blízkej budúcnosti smartfón zmení nielen na univerzálny diaľkový ovládač, ale aj na bezkontaktný kľúč od vášho auta a bytu.

Zdroj