Reklama
Advertisement
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Samsung Space Monitor je ako z iného sveta, toľko vychytávok nemá žiadny

Samsung Space Monitor je ako z iného sveta, toľko vychytávok nemá žiadny
Števo Porubský
Samsung Space Monitor je ako z iného sveta, toľko vychytávok nemá žiadny
91 %
Samsung počas výstavy CES 2019 predstavil zaujímavý monitor, ktorý má rozširovať priestor na pracovnom stole o 40% vďaka inovatívnemu stojanu HAS (Height Adjustable Stand). Medzi prvými na Slovensku sme mali možnosť si monitor vyskúšať priamo pri práci. Aký je? Čo všetko ponúka a ako sa s ním pracuje?

Výhody

  • výborný obraz
  • inovatívny stojan
  • elegantný nevtieravý dizajn

Nevýhody

  • iba dva porty
  • kotvenie nemusí sadnúť každému
  • chýbajú reproduktory
Zdroj | Samsung

Štýlový čierny monitor má nielen jednoduchý dizajn, ale aj skladanie. Stačí vám krížový skrutkovač a do 5 minút je monitor ukotvený na stole. V balení je monitor, špeciálna noha a unikátny kábel + napájací adaptér. K všetkým súčastiam sa ale ešte dostaneme.

Hlavnou devízou novinky má byť šetrenie priestoru na pracovnom stole, a to vďaka špeciálnej nohe, na ktorej monitor stojí i sklápa sa. Noha sa kotví priamo k stolu, takže mizne akýkoľvek podstavec.

Zdroj | Samsung

Za veľkú nevýhodu považujem práve jeho hlavnú funkciu – byť opretý nenápadne pri stene. Totiž pri ukotvení monitora k doske stola je nutné stôl od steny odsunúť, čím vzniká nepekná medzera medzi stolom a stenou. Moderné stoly aj tak majú dieru na káble práve od monitoru, takže aj keď si postavíte na stôl monitor, stôl viete prisunúť k stene na maximum.

Trošku radikálne vylepšenie by bolo ukotvenie monitora cez stôl. Stačilo by navŕtať jednu dieru, cez ktorú by prešla skrutka a v spodnej časti by sa ukotvila podobne, ako teraz. Škoda na stole by vzniknúť nemusela, keďže aj v prípade výmeny monitora by s najväčšou pravdepodobnosťou dieru v stole zakryla podstava nového monitora. Alebo nástupca tohto modelu.

Zdroj | Samsung

Veľmi ale kvitujem perfektný systém ukrývania káblov, resp. toho jediného, ktorý od monitora ide. Je to nielen HDMI kábel, ale vo vnútri má aj napájací kábel. Ten sa pripája zhruba meter od druhej koncovky HDMI kábla, takže od monitora ide prakticky až pod stôl iba jediný kábel. Výborné!

Navyše je dizajn zadnej časti tak príjemný a štýlový, že ho pokojne môžete mať aj na pracovnom stole v priestore, nielen pri stene. Tu by mi chýbalo jedine prekrytie priestoru portov nejakým plastovým kúskom v dizajne zadnej strany. To by ale bola už iba čerešnička na torte.

Zdroj | Samsung

Kĺb má podľa Samsungu zvládnuť viac ako 5 000 ohybov, čo by znamenalo, že ak ho denne sklopíte a zaklopíte, vydržať má v pohode takmer 7 rokov. Za ten čas možno zostarne kĺb, ale hlavne aj samotný monitor a bude čas na jeho výmenu.

Zdroj | Samsung

Unikátny kĺb sa hodí v najrôznejších situáciách. Ak napríklad pracujete na stole s papiermi, displej stačí vyklopiť dohora. Ak zas potrebujete mať displej bližšie pred očami, stačí ho späť pritiahnuť.

Nevýhodou displeja môže byť ale jeho veľká vzdialenosť od používateľa. Ak máte široký stôl a monitor používate s notebookom, veľmi si ho pritiahnuť k sebe nemôžete, pretože displej notebooku by vám zacláňal vo výhľade.

 

Ak pracujete s desktopom, tak tento problém odpadá a monitor si môžete pokojne sklopiť až na stôl. Vyzerá to efektne a môžete sa to občas hodiť. Tu by sa mi ale hodilo, aby bola plocha displeja dotyková a mohol so po nej kresliť stylusom ako na veľkom tablete. Tým by sa ale cena podstatne zvýšila…

LCD displej je typu VA s uhlopriečkou 27″ a WQHD rozlíšením (2 560 x 1 440 px). Poteší 144 Hz obnovovacia frekvencia, ktorú je možné upraviť na 60, resp. 120 Hz. Odozvu displeja uvádza Samsung na 4 ms. Displej pokrýva 100% sRGB a 72% NTSC farebného spektra.

Plusom je aj podpora PBP (Picture by picture) pre obraz z dvoch zdrojov naraz, alebo PIP (Picture in picture) pre obraz v obraze. Má to ale háčik. K monitoru pripojíte zdroj iba cez HDMI, alebo cez mini DisplayPort. Žiadny iný port na monitore nenájdete, čo je veľká škoda a poriadne mínus. Niekoho môže prekvapiť aj absencia reproduktorov, mne ale nechýbali, aj tak som nikdy repro z monitora nepoužíval.

Osobne by som si prial vyššiu svietivosť, 250 cm/m2 nie je málo, ale ani veľa. Hlavne v presvetlených kanceláriách by vyššia svietivosť padla vhod. Kontrast na úrovni 3 000:1 je dostačujúci. Rovnako i pozorovacie uhly, ktoré ale v prípade použitia v kancelárii strácajú zmysel, veď naň pozerať budete iba vy.

Zdroj | Samsung

Za 27″ verziu tohto modelu si výrobca pýta 389 €, čo je pomerne vysoká suma, no vzhľadom na technologickú výbavu, unikátny dizajnu a konštrukciu je to celkom prijateľná cena. Totiž len ťažko zoženiete 27″ displej 144 Hz WQHD displej pod 400 €. Konkrétne sú to asi dva modely s celkom nepekným dizajnom.

Ak by vám 27″ bolo ale málo, môžete siahnuť aj po 31,5″ verzii s Ultra HD (3 840 x 2 160 px) rozlíšením a cenou 489 €. 100 € príplatok za väčšiu plochu nemusí byť zlé. Obe verzie budú v predaji už v týchto dňoch, distribútor ich postupne púšťa na slovenský trh.

Zdroj | Samsung

Samsung SR750, a.k.a Space Monitor, je výborná ukážka toho, ako spraviť aj takú bežnú vec ako monitor inak. Niekoľko drobností mu je možné vytknúť, ale inak ide o výborný monitor, ktorý sa hodí nielen do kancelárie, ale pokojne aj študentskej izby a vďaka displeju aj pre náročnejších hráčov. Najnáročnejší používatelia budú musieť ale siahnuť po inom modeli, technická špecifikácia by im postačovať nemusela.