Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Samsung so Symbianom definitívne končí!

Samsung so Symbianom definitívne končí!
Dominik Fúsek
Samsung so Symbianom definitívne končí!

Boj na poli mobilných operačných systémov sa opäť vyostruje. Po spoločnosti Sony Ericsson sa rozhodol ukončiť prácu na vlastných smartfónoch s OS Symbian aj ďalší veľký výrobca – Samsung.

Samsung i8910 HD

Samsung i8910 HD – posledný model tohto výrobcu so Symbianom

Smartfóny s operačným systémom Symbian, vyvíjaným spoločnosťou Nokia, sú podľa aktuálneho trhového podielu stále na prvom mieste. Môže za to najmä vysoká, aj keď klesajúca popularita smartfónov od Nokie. Tomuto operačnému systému sa donedávna venovali viacerí výrobcovia, podľa najnovších informácií už ale mobily so Symbianom bude produkovať len fínska Nokia. Nedávno totiž výrobca Sony Ericsson oznámil, že Symbian už pre neho nie je zaujímavý a ponúkať bude len modely s OS Android od Google a Windows Phone 7 od Microsoftu.

Symbian OS

Svoje stanovisko voči Symbianu zmenil aj druhý najväčší výrobca mobilných telefónov, spoločnosť Samsung. Len nedávno jej marketingové oddelenie tvrdilo, že Samsung chce byť otvoreným výrobcom a ponúkať telefóny so všetkými dostupnými operačnými systémami. To sa ale čoskoro zmení, pretože výrobca už so Symbianom nepočíta. S platnosťou od 31. decembra tohto roka budú uzavreté vývojárske sekcie a fóra pre Symbian na stránkach výrobcu. Ďalšieho modelu s týmto OS sa teda od Samsungu už nedočkáme. Výrobca sa bude venovať produkcii modelov s OS Android a Windows Phone 7, ako aj vývoju vlastného systému Bada a výrobe smartfónov s týmto najmladším mobilným OS.

Nokia N8

Otázne teda je, či sa Nokii podarí túto platformu zachrániť. Takúto úlohu si kladú nielen top model N8 (Nokia N8: konečne aj na Slovensku!), ale aj manažérska E7 (Nokia E7: nová pracovno-multimediálna pecka) a ďalšie novinky s operačným systémom Symbian^3. Výrobca však plánuje vo svojich vrcholových modeloch používať platformu MeeGo, vyvíjanú spolu s Intelom. Ako sa teda boj operačných systémov bude vyvíjať ďalej a ktoré z nich prežijú, sa zrejme ukáže v najbližších mesiacoch.