Reklama

Samsung škrtí výkon v 10 000 aplikáciách. Vieme prečo

Richard Pliešovský

Smartfóny sú neoddeliteľnou súčasťou nášho života. Máme v nich desiatky, ba i stovky aplikácií, bez ktorých by sme dnes len ťažko fungovali. Používatelia sú preto nesmierne citliví, keď na ich aplikácie niekto siaha. Ako sa zdá, práve toto robí Samsung.

Nové mobily do tejto značky sa dodávajú so systémovou aplikáciou Game Optimizing Service (GOS), ktorú nájdete aj v najnovších modeloch série Galaxy S22. Jej presný účel sa nikde presne neopisuje, ale ako naznačuje názov, má slúžiť na zlepšenie herného výkonu.

Pozrite si

45-wattové nabíjanie Samsungu Galaxy S22+ a S22 Ultra nemá žiaden význam

Android Authority poukázal na používateľa Twitteru, ktorý zistil, že Samsung aplikáciu GOS využíva na optimalizáciu výkonu tisícok herných, no najmä neherných aplikácií. Dôležité je, že GOS nezahŕňa porovnávacie aplikácie ako napr. 3DMark či GeekBench, takže nemusia poskytovať presný obraz o výkone zariadenia.

Keď je aplikácia v zozname GOS, jej výkon je obmedzený. Potvrdilo sa to premenovaním balíka benchmarkovej aplikácie 3DMark, aby sa oklamal softvér Samsungu. Po premenovaní sa jej výkon už neškrtil.

Na dlhom zozname nájdete aj naozaj „značkové“ aplikácie Netflix, Instagram, TikTok, ale aj viaceré od Google, vrátane hier! Dokonca tam nájdete i niektoré appky od Samsungu (Pay, Secure Folder). Zlou správou je, že GOS sa nedá vymazať.

Prečo to Samsung robí? Ide zrejme o optimalizáciu výdrže batérie. Ak sa obmedzí výkon aplikácie, ktorá na plnohodnotnú činnosť nepotrebuje maximálny výkon procesora alebo grafiky, prinesie to dlhšiu výdrž na jedno nabitie. Niečo podobné skúšal OnePlus – keď sa mu na to prišlo, sľúbil, že po aktualizácii bude škrtenie výkonu v aplikáciách voliteľne nastaviteľné.

Pozrite si

Samsung Galaxy S22 Ultra vs. jeho predchodca. Je novinka v niečom horšia?

Pred niekoľkými rokmi mal so znižovaním výkonu obrovský problém Apple. Ten pri poklese kapacity batérie jednoducho obmedzil výkon celého iPhonu.

Podľa najnovších informácií zahájil Samsung interné vyšetrovanie a očakáva sa, že v tejto kauze čoskoro prinesie oficiálne vyhlásenie. Zatiaľ nie je ani jasné, na ktorých zariadeniach sa nachádza, pretože GOS bolo na niektorých smartfónoch série S22 objavené, ale nevyskytuje sa na všetkých.

Zdroj | 9to5Google

AKTUALIZOVANÉ 4. 2. 2022:

Samsung vzniknutú situáciu vyšetruje a pripravuje aktualizáciu systému, ktorá vráti kontrolu nad aplikáciami. Tu je celé vyhlásenie, ktoré Samsung poskytol:

„Našou prioritou je poskytovať najlepšiu zákaznícku skúsenosť plynúcu z používania našich smartfónov. Funkcia Game Optimizing Service (GOS) bola navrhnutá tak, aby pomohla herným aplikáciám dosahovať vysoký výkon a zároveň efektívne riadila teplotu zariadenia. Služba GOS neupravuje výkon neherných aplikácií. Vážime si spätnú väzbu, ktorú dostávame k našim produktom, a po starostlivom uvážení plánujeme čoskoro vydať aktualizáciu softvéru, ktorá umožní používateľom ovládať výkon herných aplikácií.“

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.