Robotickým vysávačom kraľuje jediný výrobca a ostatní sa snažia ukrojiť si tiež kúsok z budúcnosti v upratovaní. Samsung na to ide dobre, vysokou sacou silou.
Robotický vysávač Samsung PowerBot VR7000M sa na Slovensku začal predávať počas leta a ja ho testujem už pár týždňov. Mohlo by sa zdať, že je to dostatok času na plnohodnotnú recenziu. Áno aj nie, toto totiž nie je tech hračka na chvíľu, bude vám slúžiť denne. Preto sa chcem najskôr s vami podeliť o moje prvé dojmy z novinky a plný test si nechám do ďalšieho vydania.
Samsung to s robotickými vysávačmi skúša už dlhšie. Predchádzajúce generácie však konkurencii síce kontrovali, neboli však zásadne výnimočné. V roku 2015 sa to začalo meniť. Bol predstavený prvý cyklónový robotický vysávač VR9000H avšak za vysokú cenu 970 €. Až jeho nástupca z roka 2016 spôsobil väčšiu revolúciu.
Model PowerBot VR9300K síce nezlacnel, ale ponúkol sací výkon 40 wattov. Konkurencii sa o takej sile mohlo iba snívať, priemerný sací výkon bežne dostupných robotických vysávačov sa totiž pohyboval do 2 wattov. Tie najlepšie ponúkli 3,7W a len Dyson sa prehupol cez 20W.
VR9300K je však vysoký a mnohým používateľom prekáža, že sa nezmestí pod niektoré kusy nábytku či sedačky. Práve najnovšia generácia modelov Samsungu na čele s PowerBot VR7000M si zobrala všetko dobré z vlajkovej lode, no je nižšia a lacnejšia.
Konkrétne testovaný kúsok PowerBot VR7000M je o 28% nižší a s výškou 97 mm sa už zmestí pod väčšinu pohoviek. V mojej domácnosti vie povysávať aj pod detskou kuchynkou, kde sa zmestil len o chlp. Nenašiel som nábytok, pod ktorým by nedokázal povysávať. Cena novinky je tiež prijateľnejšia, tento robotický vysávač kúpite za 809 €. Sú k dispozícii aj lacnejšie modely, ktoré sa líšia len chýbajúcou podporou Wi-Fi alebo slabším príslušenstvom – základ je rovnaký.
VR7000M sa môže pýšiť výkonom 20 wattov, čo je síce polovica z vlajkovej lode výrobcu, no stále niekoľkonásobne viac ako ponúka konkurencia. Načo je to dobré? Zjednodušene by sa dalo napísať, že konečne ide o robotický vysávač, nielen o „zberač“ smetí na podlahe. Vysoký sací výkon oceníte v praxi napríklad ak máte podlahu s drážkami, odkiaľ sa smeti vysávajú ťažšie.
Pri vysávaní kobercov je to viditeľné asi najviac. Dokonca sám vysávač si dokáže sací výkon regulovať automaticky vďaka funkcii Power Control, a to v troch úrovniach. Ak vysávač prechádza kobercom, tak sa prepne do vyššieho resp. úplne najvyššieho sacieho výkonu. To samozrejme i počujete, je to poriadny hluk. Rovnako sa automaticky zvyšuje sací výkon pri vysávaní rohov či krajov miestností.
Novinkou je aj funkcia Edge Clean Master, s ňou vysávač lepšie upratuje tesne pri stene. Ak by ste vysávač sledovali počas vysávania, boli by ste fascinovaní ako pristupuje ku krajom miestnosti – vysúva sa tu červená lamela, ktorá zhrnie nečistoty pod hlavnú kefu. Tá je mimochodom, na rozdiel od bežne dostupných vysávačov, umiestnená vpredu.
To má hneď niekoľko výhod. Najmä tú, že berie nečistoty skôr a nevíria sa tak po miestnosti. Metličky, aké poznáte u konkurencie tu nehľadajte. Práve vzhľad vysávača s prednou stenou s pravouhlými rohmi a spomenutou lamelou či kefou vpredu zabezpečujú, že napríklad v rohoch miestnosti nezostávajú žiadne nečistoty.
Zaujímavá je aj samotná kefa, ktorá má okrem štetín aj gumené lamely. Prekvapením sú špeciálne malé nožíky, ktoré napríklad pri vysávaní vlasov a zbere smerom na stred tieto rovno rozrezávajú, a tak sa vlasy zbytočne na kefu nenamotávajú. Niekto tu naozaj pri tvorbe vysávača rozmýšľal. Navyše je kefa široká až 290 mm.
Na mapovanie miestnosti využíva Samsung technológiu Visionary Mapping Plus a FullView Senzor 2.0. Obrysy miestnosti si vysávač ukladá do pamäti. Vysávač by mal zvládnuť vysávanie priestorov do 320 m², takže aj veľké kancelárie. Samozrejme toto nezvládne na jedno nabitie.
Môj priestor chodba+obývačka+kuchyňa o veľkosti približne 55 m² zvládne povysávať naraz. Ak by ste však mali miestnosť väčšiu, PowerBot sa dokáže vrátiť na nabíjaciu stanicu a keďže miestnosť má zmapovanú, nabije sa len toľko, aby priestor dovysával. Opäť výborný nápad, ako skrátiť čas vysávania a efektívne povysávať aj väčšie priestory.
Mne sa páčilo, že VR7000M sa nebojí odsunúť ľahké predmety, ako sú hračky detí rozhádzané v priestore a k pevne stojacim predmetom sa vie priblížiť veľmi blízko. Nestalo sa mi tak, že by vynechal omrvinky okolo nôh kuchynského stola, čo som veľmi ocenil.
Vysávač môžete ovládať aj pomocou aplikácie, v mojom prípade používam Smart Home. Párovanie vysávača s Wi-Fi sieťou a aplikáciou prebehlo na prvýkrát. Aplikácia je prehľadná a môžete si s ňou spustiť vysávač na diaľku odkiaľkoľvek.
Rovnako vidíte stav nabitia batérie a môžete si nastaviť aj saciu silu. Priamo cez aplikáciu je možné nastaviť plán vysávania denný či jednorázový. V histórii si môžete pozrieť všetky aktivity vysávača a nemala by chýbať ani mapa povysávaného priestoru. Mne sa však nezobrazovala.
Ak sa vysávač zasekne, čo sa stalo napríklad pri tenkom koberci, do ktorého sa vysávač žiaľ zamotal, viete o tom ihneď cez displej smartfónu. Ak využívate Amazon Echo, môžete VR7000M dokonca ovládať aj hlasom. Osobne musím pochváliť spracovanie vysávača, v testovanej zlatej farbe pôsobí prémiovo. A tiež oceňujem jednoduché vyprázdňovanie nádoby, ktorá je prístupná zvrchu a na jej vybratie stačí zatlačiť jediné tlačidlo.
Robotický vysávač Samsung PowerBot VR7000M ma zaujal najmä kvôli vysokému saciemu výkonu a špičkovému spracovaniu. Ocenil som aj spôsob vysávania, kde kefa je umiestnená vpredu a dokáže rozsekať vlasy, rovnako ma potešila praktická aplikácia. Novinku určite priamo porovnám aj s konkurenciou a pripravím podrobnejší test.