Reklama

Samsung Orion: vyzývateľ pre Tegru 2

Erik Birčák

Má v sebe dve 1 GHz jadrá Cortex-A9, disponuje až 1 MB L2 cache a jeho nové grafické jadro ponúka až 5-násobný 3D výkon oproti predchádzajúcej generácii! Aj takto môžeme charakterizovať Samsung Orion. Bude to však stačiť na konkurenciu, najmä na Tegru 2 od Nvidie?

Samsung Orion. Bude zaujímavé ako si poradí z konkurenciou od Nvidie a Qualcommu. Silný procesor a super GPU jednotka totiž nie sú všetko. Moderný SoC musí mať kvalitný audio čip i dobrú spotrebu.

Nvidia Tegra 2 je SoC (System on a Chip) s ktorým sa musí na poli výkonnejších smartfónov a slateov či netbookov rátať. Veď len v posledných týždňoch bolo predstavených niekoľko zariadení ktoré poháňa práve Tegra. Samsung však vysiela do boja svojho vlastného bojovníka s krycím názvom Orion. Má však vôbec proti konkurencii šancu?

Základom Oriona sú 2 Cortex-A9 procesory schopné pracovať na frekvencii až 1GHz. Pokiaľ potrebujete veľký výkon v malom prevedení, je A9 tá správna odpoveď (môj súkromný názor je že takmer všetky konkurencieschopné zariadenia v blízkej dobe budú využívať práve Cortex-A9). Tegra 2 (nVidia Tegra 2: prvotina postavená na novej platforme) má však rovnako 2 procesory Cortex-A9, takže tu sú ich sily vyrovnané. Druhou silnou zbraňou Orionu je však jeho video enkóder/dekóder, ktorý má byť schopný prehrávania i záznamu 30 fps 1080p Full HD videa. To bude zabezpečovať GPU jednotka Orionu, ktorá má byť až 5x výkonnejšia ako tomu bolo u predchádzajúcej generácie (čiže sa môžeme tešiť aj na poriadne hry? Možno…). Enkódovanie a dekódovanie Full HD videa sa zdá byť alfou a omegou dnešných smartfónov a slateov, aj keď je otázne či túto možnosť využije väčšina zákazníkov. Predsalen, malé displeje Full HD rozlíšením nedisponujú a že by začali masy bežných užívateľov pripájať svoje telefóny k plazmovým obrazovkám v obývačke sa mi ako reálny scenár zatiaľ nejaví (Orion má však pre tento prípad HDMI 1.3a rozhranie). Vďaka podpore až troch obrazoviek je tak k dispozícii okrem HDMI aj sila na obhospodárenie 2 ďalších displejov.

nVidia Tegra 2

konkurenčná nVidia Tegra 2 v praxi

Čo je však zásadným parametrom je spotreba celej platformy. O tej však Samsung vo svojej tlačovej správe nepíše a preto neostáva nič iné, ako dúfať, že bude aspoň porovnateľná, keď nie lepšia ako je tomu u Tegry 2, ktorá sa javí byť veľmi úspornou. Orion má ale aj ďalši tromf v podobe podpory najrôznejších pamäťových úložísk (NAND, moviNANDTM, SSD, HDD, LPDDR2/DDR3), pričom s niektorými môže vytvoriť úspornú kombináciu. Samsung Orion bol predstavený na Samsung Mobile Solutions fóre ktoré sa konalo 7. septembra a tak je iba otázkou času, ktorí výrobcovia ho osadia do svojich nadchádzajúcich produktov. Samsung im v tom pomôže už od štvrtého kvartálu 2010, kedy začne distribúciu Orionov svojim vybraným zákazníkom. Masová výroba však začne až začiatkom budúceho roka.

Zdroje : TechConnect Magazine, Engadget, Anandtech

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.