Reklama

Samsung NX10: bez zrkadla, bez vášne?

Števo Porubský

Ďalšia novinka z výstavy CES 2010 spoločnosti Samsung si zaslúži pozornosť tých, ktorí potrebujú malý a ľahký fotoaparát s možnosťou výmeny objektívov a chcú fotiť inak. Ide totiž o prvý fotoaparát spoločnosti, ktorý sa tvári ako zrkadlovka, no žiadne vo svojich útrobách nemá. Vraj je to výhoda. Skutočne?

 

Výhodu vidím jedine v menšom tele, ktoré sa výborne prenáša pri cestovaní. Pri fotografovaní však až také výhodné nebude. Ale po poriadku. Vo vnútri tela sa ukrýva 14,6 Mpx CMOS senzor veľkosti APS-C. Objektívy je možné meniť ako u klasickej zrkadlovky, no na NX10 nasadíte len tie pre korporátny bajonet Samsungu. Novinka je vybavená aj veľkým 3″ AMOLED displejom s funkciou živého náhľadu snímanej scény. Novinkou je použitie technológie DRIMe II Pro a pokročilého algoritmu automatického zaostrovania, vďaka ktorému NX10 ponúka veľmi rýchle automatické zaostrovanie aj pri slabších svetelných podmienkach.

Samsung NX10 umožňuje natáčať aj video, len neviem pochopiť, prečo len v HD kvalite a nie vo Full HD rozlíšení. Video je náhrávané vo formáte H.264, teda MPEG-4 a stereo zvuku. Funkcia Smart Range umožňuje realisticky zachytiť svetlé a tmavé zóny na jednej snímke a systém Supersonic Dust Reduction chráni obrazový snímač pred prachovými časticami. Novinka vie tiež rozpoznať, kedy si ho užívateľ približuje k tvári, aby sa pozrel do hľadáčika, a tak AMOLED displej automaticky prepína do pohotovostného režimu. Na našom trhu by sa mal objaviť v priebehu tohto kvartálu v dvoch farbách (Noble Black a Titan Silver) za zatiaľ nezverejnenú cenu.

 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.