Reklama

Samsung NC215S: Prvý netbook s vlastným solárnym článkom

Drahomír Piok

Tak to tu ešte nebolo. Samsung ukázal svetu prvý netbook, ktorý môže fungovať aj na solárnu energiu.Tú si bude sám vyrábať a je reálne, aby len pomocou nej používateľ na tomto notebooku pracoval. Samozrejme, podmienkou je krásne slnečné počasie. Privítali by ste takúto technológiu aj na vašom notebooku?

Samsung NC215S

2 hodiny nabíjania = 1 hodina ekologickej práce

Spoločnosť Samsung nie je žiadnym nováčikom v oblasti solárnej energie. Keďže je moderným trendom všetkých spoločností ekológia, ani Samsung nechce ostať pozadu. Fotovoltaické články sám dlhé roky vyvíja, študuje a predáva. Niektorí z vás si možno spomínate na telefón Samsung Blue Earth, ktorý taktiež mohol využívať solárne napájanie. No v tom prípade šlo skôr o “parádu“ než reálne využite. Netbook NC215S berie solárne články vážne, a tak môže z dvoch hodín dobíjania cez solárny panel získať až jednu hodinu práce (za predpokladu svietivosti 6,5 milióna lx). Pretože netbook bude využívaný často aj v exteriéri, a to na priamom slnku, displej je k tomu prispôsobený. Na 10,1“ LCD s rozlíšením 1 024 x 600 pixlov sa nachádza antireflexívna matná vrstva pre minimalizovanie odleskov. Samsung NC215S

Vcelku slušný netbook

Napriek tomu, že je to jeden z najúspornejších netbookov na trhu, nedoplatila na to jeho hardvérová výbava. Procesory Intel Atom N570 alebo N455 ponúknu dve virtuálne jadrá spolu s integrovanou grafickou kartou Intel GMA 3150. Môžeme počítať s operačnou pamäťou 1 GB DDR3 a 250 GB alebo 320 GB pevným diskom. Prepojiteľnosť je na štandardnej úrovni, a tak nás čaká VGA, 3,5 mm audio konektor, 3x USB 2.0, Ethernet a čítačka pamäťových kariet. Bezdrôtové technológie Samsung nespomínal, ale zaiste môžeme rátať s Wi-Fi a Bluetooth modulmi. Netbook bude obsahovať dvojicu zaujímavých technológií, a to Fast Star a Sleep-an-Charge. Prvá menovaná zabezpečuje štart systému do niekoľkých sekúnd a druhá umožní nabíjať cez USB rozhranie iné prístroje aj vtedy, keď bude netbook vypnutý. Na jedno nabitie má batéria vydržať 14,5 hodiny, no reálny čas sa bude pohybovať okolo 10 hodín. Pre čo najlepšiu mobilitu váži tento prelomový Samsung 1,32 kg a jeho rozmery sú 259 x 179,5 x 23,6-35,8 mm. O presnej cene alebo približnej dostupnosti na trhoch Samsung zatiaľ, bohužiaľ, neinformoval.

Páči sa vám myšlienka solárnych článkov na netbookoch alebo notebookoch?

Samsung NC215S

Foto: Samsung

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.