Samsung microLED televízory prídu aj pre masy, ale iba tie najmajetnejšie

ZDROJ | Samsung

Samsung oficiálne predstavil TV novinky na tento rok. Okrem nových Neo QLED modelov pribudnú do portfólia aj nové série MICRO LED a Lifestyle TV. Okrem toho sme ale zachytili, že si juhokórejský výrobca nechal registrovať značku OLED Provided by Samsung, čo by mohlo naznačovať, že Samsung konečne vstúpi aj do sveta OLED panelov. V malom ich robí predsa milióny.

ZDROJ | Samsung

Práve microLED modely budú tie najväčšie, ale zároveň aj najdrahšie. Nová séria pre „bežných“ spotrebiteľov bude v ponuke s uhlopriečkami 88, 99 a 110 palcov. V preklade to znamená, že doma budete môcť mať televízor s uhlopriečkou 2,23, 2,51, alebo až 2,79 m!

ZDROJ | Samsung

Netešte sa predčasne, za takýchto obrov si aj patrične priplatíte. Top model bude stáť desiatky tisíc eur €! Minuloročný 150-palcový model The Wall stojí okolo 300 000 €. A práve z modelov The Wall vychádzajú aj novinky zo série MICRO LED. Rozdiel má byť v tom, že The Wall museli inštalovať odborníci, MICRO LED televízory kúpite „v krabici“ a vybalíte si ho aj sami doma.

Obrovskou výhodou oproti bežným LCD panelom s LED podsvietením (nech aj mini LED) je fakt, že každý jeden bod na 4K Ultra HD displeji je tvorený samostatnými LED diódami. Princíp je teda veľmi podobný s OLED displejmi, no prináša aj výhodu LED displejov – vyššia svietivosť a možná dlhšia životnosť. Výsledkom je teda televízor, ktorý ponúka výhody LCD aj OLED televízorov v jednom.

ZDROJ | Samsung

Pozrite siBude technológia microLED pokoriteľom OLED?

Samozrejmosťou je podpora všetkých možných nových i starších štandardov, od HDR po HDR10+, Dolby Vision či HLG. Chýbať ale nemá 100% podpora DCI či Adobe RGB.

Samsung sa pochválil, že kvôli tejto obrej obrazovke vylepšil aj inteligentné funkcie systému Smart TV. K dispozícii je napríklad funkcia 4Vue (Quad View), vďaka ktorej je možné na obrazovke zobraziť štyri samostatné obrazy z rôznych zdrojov (napr. set-top-box, konzola, prehrávač, DVB-T, PC apod.). Na druhej strane by mohla byť podstatne zaujímavejšia možnosť zobrazenia obsahu z rôznych VoD služieb.

Zároveň, všetky modely radu MICRO LED sú vybavené technológiou Majestic Sound s 5.1ch priestorovým zvukom. Zaujímavosťou pritom ostáva, že televízory s MicroLED displejmi nemajú prakticky žiadny rámik okolo. Kde sú potom reproduktory je zatiaľ otázne, teoreticky môžu byť priamo v displeji, resp. pod ním.

ZDROJ | Samsung

Absolútnou novinkou pre tento rok je i to, že Samsung bude dodávať nové top-end televízory s diaľkovými ovládačmi, ktoré je možné prostredníctvom solárnych článkov dobíjať vonkajším aj interiérovým svetlom alebo cez USB port. Ide o prvú inováciu tohto druhu, ktorá umožní počas siedmich rokov ušetriť až 99 miliónov AAA batérií (na základe interného prieskumu). Pri vývoji diaľkového ovládača upravil Samsung výrobný proces tak, aby sa dali použiť plasty z recyklovaných fliaš, takže ovládač obsahuje 24 % recyklovaného materiálu.

ZdrojSamsung

Komentáre k článku