Reklama

Samsung ISOCELL má skvalitniť fotenie mobilom, na úvod ponúkne 8 Mpx

Števo Porubský

Samsung po mesiacoch vývoja predstavil ISOCELL, novú technológiu pre obrazové snímače BSI (Back Side Illumination) CMOS, ktorá by mala podľa výrobcu výrazne zvýšiť citlivosť snímačov na svetlo. Tým by sa malo zlepšiť aj podanie farieb, keďže čím viac svetla na čip dopadne, tým viac informácií o scéne čip má a reprodukuje ho v podobe digitálneho obrazu. Technológia ISOCELL rieši problém miniatúrnych pixlov pomerne jednoducho – medzi susednými pixlami vytvára fyzickú bariéru a navzájom ich od seba izoluje. Táto izolácia umožňuje zachytenie väčšieho počtu fotónov v mikrošošovkách a ich absorpciu do správnej fotodiódy pixelu. Podľa výrobcu je nová technológia BSI CMOS senzoru o zhruba 30% lepšia čo sa týka crosstalku.

 Samsung ISOCELL

 „Vďaka pokroku v technológiách tvorby obrazových prvkov a spracovania obrazu je pre používateľov fotoaparátov v smartfónoch a tabletoch jednoduchšie urobiť prekrásne a jasné snímky a podeliť sa o ne s ostatnými,“ uviedol Taehoon Kim, viceprezident divízie System LSI Marketing spoločnosti Samsung Electronics. „Technológia ISOCELL je ďalšou novinkou, ktorá výrazne zvyšuje latku v oblasti kvality obrazu a je potvrdením vedúceho postavenia spoločnosti Samsung vo vývoji obrazových snímačov pre mobilné zariadenia,“ dodal Taehoon Kim. No veď uvidíme v teste.

 Samsung ISOCELL

Okrem toho, obrazový snímač s technológiou ISOCELL môže mať okrem toho o 20% väčší uhol hlavného lúča (CRA), čo znižuje výšku fotografického modulu. Preto je vhodný pre tenké a malé mobilné zariadenia. Osemmegapixelový obrazový snímač S5K4H5YB, ktorý obsahuje túto novú technológiu ako prvý, využíva pixely ISOCELL s veľkosťou 1,12 mikrometrov a jeho optický formát je 1/4 palca. S5K4H5YB je v súčasnosti poskytovaný zákazníkom vo vzorkách. Sériová výroba je naplánovaná na 4. štvrťrok 2013. Uvidíme, kedy sa ISOCELL BSI CMOS snímače objavia aj v reálnych prístrojoch. Samsung by mohol prekvapiť a ISOCELL foťák predstaviť už v oznámenom smartfóne s ohnutým displejom, ktorý sa má objaviť ešte do konca roka. Uvidíme…

 Samsung ISOCELL

Zdroj a foto: Samsung

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.