Výhody
- HW funkčné tlačidlá
- odolnosť IP68 a MIL-STD-810G
- výdrž batérie
Nevýhody
- chýba notifikačná dióda
- slabšia počuteľnosť reproduktora
Pred dvoma rokmi, áno, ešte v roku 2015, sme testovali tretiu generáciu odolných smartfónov Samsung, model Galaxy Xcover 3. Jeho recenziu ste si mohli prečítať v časopise TECHBOX 7-8/2015, pričom živú galériu sme vám priniesli v samostatnom článku. Teraz nastal čas pozrieť sa na jeho nasledovníka Xcover 4.
Za dva roky sa toho veľa zmenilo. Preto aj zmien v tejto novinke je viac, než medzi každoročne vydávanými verziami niektorých modelov. Skôr, ako túto strohú informáciu rozmením na drobné, stručne zhrniem, že Xcover 4 je oproti predchodcovi väčší a ťažší, má väčší a kvalitnejší displej, vybavený je najnovším OS Android, vyšším stupňom odolnosti, väčšími pamäťami, ale aj lepšími fotoaparátmi a silnejšou batériou.
Prejdime ale k detailom. Zväčšenie displeja na 5 palcov si vyžiadalo aj nárast rozmerov a následne aj hmotnosti novinky. Robustnému telu veľkosti 146,2 x 73,3 x 9,7 mm som nameral hmotnosť 171 g aj s vloženou batériou. IPS displej má HD (720 x 1 280 px) rozlíšenie, ktoré je pri tejto veľkosti ešte únosné. Na druhej strane však natoľko energeticky nezaťažuje batériu, ako jemnejší displej.
Pri jeho hodnotení som trochu na rozpakoch. V interiéri a v tieni bola jeho viditeľnosť a čitateľnosť na výbornej úrovni. No na priamom slnku aj pri najvyššom jase a bielom pozadí to až také ideálne nebolo. No čo ma najviac zarazilo, pri dlhšom dotyku prsta (viac ako 4 sekundy) sa displej akoby „odpojil“, teda prestal na prst reagovať. Musel som prst zodvihnúť a znova ho položiť na displej.
Takže napríklad pri testovaní hier, kde je sústavný kontakt prsta s displejom potrebný, som musel každú chvíľu čo i len na zlomok sekundy prst z displeja dvíhať. Iste uznáte, že takto by vás hranie dlho nebavilo. No, snáď to bola chyba iba testovacieho kusu.
Telefón sa napriek svojej robustnosti dobre drží v ruke, čomu prospievajú rozumne riešené zaoblenia bočných strán a ich prechody na zadnú stranu. Telefón tak „nereže“ do dlane i prstov. Zvýšená hrana po obvode prednej strany smartfónu, ktorú som ocenil v predošlej verzii Xcover 3, zostala zachovaná a poslúži pri ochrane displeja pri páde. Zaoblené „infinity“ displeje majú v tomto smere smolu.
Jednu z najväčších pochvál, ktoré si Galaxy Xcover 4, podľa môjho názoru, právom zaslúži, je zachovanie trojice hardvérových funkčných tlačidiel. Má to svoj nie len praktický, ale najmä funkčný význam. Telefón sa tak oveľa ľahšie ovláda, najmä v porovnaní s mobilmi, pri ktorých sú tieto tlačidlá súčasťou displeja.
Toto riešenie navyše umožňuje priradiť strednému tlačidlu Domov ďalšie funkcie. Môžete ním prijať hovor, dvojitým stlačením spustiť fotoaparát a trojitým stlačením napríklad zmenšiť veľkosť zobrazenia displeja pre režim ovládania jednou rukou. Toto všetko nájdete v nastaveniach telefónu.
Rozmiestnenie tlačidiel ON/OFF a hlasitosti je aj u Galaxy Xcover 4 typické pre Samsung. Nájdete ich na protiľahlých bočných stranách. Na ľavej je aj multifunkčné tlačidlo Xcover, známe z predošlých verzií. Nie je síce farebne zvýraznené, ako u Xcover 3, no je na rovnakom mieste, a teda aj dobre nahmatateľné.
Význam tohto tlačidla je v tom, že mu viete priradiť rýchle spustenie dvoch rôznych, vami najčastejšie používaných aplikácií. Jednu z nich spustíte iba stlačením, druhú podržaním. Ak máte spustený fotoaparát, využijete toto tlačidlo ako hardvérovú spúšť.
Na pravej strane, nad ON/OFF tlačidlom, je ešte hlasitý reproduktor. No jeho zvukový výstup mohol byť hlasnejší. Pri počúvaní hudby na hlasito, hrá ako starý „tranzistorák“. A ešte jedna zaujímavosť tohto smartfónu, ktorá sa dnes už (takmer) nevidí. Otvor pre pútko na ľavom boku nad tlačidlom Xcover.
Dosť bolo opisov, čo kde je. Koniec koncov, vidieť to aj na fotografiách. Prejdime k praktickým činnostiam smartfónu Samsung Galaxy Xcover 4. Ako som v úvode spomenul a aj pomenovanie telefónu to naznačuje, ide o zariadenie so zvýšenou odolnosťou voči pádom, vode, prachu a iným podmienkam.
Certifikácie IP68 a MIL-STD-810G mu zaručujú vodeodolnosť po dobu 30 minút do hĺbky 1,5 metra, odolnosť voči vniknutiu prachu, vysokým aj nízkym teplotám a teplotným šokom atď. Úprimne povedané, Galaxy Xcover 4 sme pri tomto zapožičaní nemali na „hard-core“ crash test, ale na otestovanie jeho praktickej funkčnosti.
Takže som telefón nehádzal z 50 metrovej výšky na betón, ani som ním „netrieskal“ o stenu, ani neopekal na ňom špekáčiky. Na druhej stane však, napríklad, vypadnutie z vrecka nohavíc bolo preň malinou a nezanechalo na ňom žiadne stopy. Bežné „nehody“ teda určite prežije. Nie nadarmo získal spomenutý vojenský certifikát.
No jednému úkonu som sa neubránil. Ako môžete vidieť na fotografiách, smartfón niekoľko minút pobudol vo vode pri zachovaní plnej funkčnosti. V galérii pod recenziou je aj dvojica vzorových fotografií, vyhotovených smartfónom Xcover 4, zachytávajúcich okamih pred a po ponorení.
To, že sa voda, napriek odnímateľnému zadnému krytu, nedostane k batérii, SIM a pamäťovej karte a inde, kam nemá, vyriešil Samsung prakticky. Podobne, ako v predošlej verzii, aj u Xcover 4 je na vnútornej strane zadného krytu malé gumové tesnenie, ktoré dosadá na hladkú plochu okolo kritických partií telefónu. Na ďalšej fotografii môžete vidieť, kam sa voda ešte dostala a kam už neprešla.
Galaxy Xcover 4 má, na rozdiel od predchodcu, aj ďalšie vylepšenia. Jedným z nich je, pochopiteľne, novší a výkonnejší procesor a novší operačný systém. Ním je Android 7.0 Nougat s decentne spracovanou nadstavbou, typickou pre najnovšie smartfóny Samsung. Systém tak nehýri zbytočnosťami a je prehľadný.
V nastaveniach, okrem už spomenutých vychytávok pre tlačidlá, nájdete aj napríklad filter modrého svetla, správu oznámení aplikácií, možnosť využitia jednoduchého režimu, ktorý ocenia seniori, alebo nenároční používatelia. Režim ovládania jednou rukou umožní ovládanie tým, ktorí majú kratšie prsty, pri zobrazení viacerých okien máte na rozdelenej obrazovke zobrazené súčasne dve rôzne aplikácie.
Pomerne bohatú softvérovú výbavu dopĺňa aj tzv. Zabezpečený priečinok, fungujúci na technológii Knox. Ak teda máte dôležité poznámky, fotografie či iný obsah, ku ktorému sa nik iný nesmie dostať, môžete si ho sem uložiť. K jeho využívaniu však potrebujete aktívne konto Samsung, v ktorom musíte byť prihlásení.
Chod smartfónu Samsung Galaxy Xcover 4 zabezpečuje 4-jadrový, 1,4 GHz procesor Exynos 7570. Súčasťou jeho čipsetu je grafika Mali T720. Operačná pamäť RAM má veľkosť 2 GB a zo 16 GB vnútorného priestoru je používateľsky dostupných približne 10,5 GB. Prenesme však tieto stručné štatistiky do praxe.
Čo sa týka spoľahlivosti chodu smartfónu, nemám mu ani v najmenšom čo vytknúť. Systém bežal spoľahlivo, plynulo a spúšťanie aplikácií a ich chod bol primeraný ich náročnosti. Bežné systémové funkcie pracovali spoľahlivo, pri externých aplikáciách, ako napríklad hry, sa už nižšia výkonová krivka prejavila.
V AnTuTu Xcover 4 dosiahol takmer 35 200 bodov, 3DMARK mu v Ice Storm Unlimited nadelil vyše 4 600 bodov. Pri teste niektorých hier sa to prejavilo napríklad tak, že v Real Racing 3 sa občas objavilo mierne zaseknutie a World of Tanks detegoval pri stredných nastaveniach 40-50 fps. Menej náročné hry si na Xcover 4 zahráte. No netreba zabúdať na prioritné určenie tohto smartfónu.
Galaxy Xcover 4 dostal, v porovnaní s Xcover 3, vylepšené oba fotoaparáty. Zadný s 13 Mpx senzorom, má clonu f/1,9, autofókus a LED blesk. Pri fotení je k dispozícii niekoľko režimov. Okrem automatického aj profesionálny, tradičné sériové snímanie i panoráma, ale tiež Ozvučená snímka, nočný či športový, ale aj HDR režim. Po ruke sú aj rôzne efekty (filtre) pre fotografie.
Pri plnom rozlíšení sú snímky v pomere 4:3. Ak chcete fotografovať v širokouhlom režime 16:9, fotky budú v rozlíšení 9,6 Mpx. Video zaznamenáte maximálne vo Full HD rozlíšení. Čo sa týka web kamery, tá má 5 Mpx senzor, clonu f/2,2 a ako „blesk“ využíva rozsvietenie displeja na bielo. Pri fotení viacerých osôb naraz využijete okrem bežnej aj širokú selfie a snímanie spustíte aj gestom, otvorenou dlaňou. Aj tu je pri videu maximom Full HD.
Čo sa ale týka samotných fotografických výstupov, tie sú trochu rozporuplné. Občas sa v automatickom režime totiž stalo, že nedošlo k správnemu vyváženiu jasu a kontrastu, takže snímka bola akoby „zahmlená“. Občas tiež nesprávne vyvážil bielu a biele lupienky Margaréty majú jemne žltý nádych. Našťastie, väčšina fotografií bola zachytená farebne verne a správne zaostrená na daný bod. V úplnej tme a ani v tmavej chodbe blesk snímanú scénu neprepálil, ale rovnomerne osvetlil.
Vzorové fotografie nájdete pod recenziou. Do pozornosti, okrem iných, dávam výrez Margarétky s kŕmiacim sa návštevníkom. 🙂
Ak ste zvedaví na výdrž smartfónu Galaxy Xcover 4 po stránke energetickej, tak v nasledujúcich riadkoch vašu zvedavosť ukojím. Najskôr však spomeniem, že Xcover 4 napája 2 800 mAh batéria, čo je o 600 mAh viac, ako pri Xcover 3. Aj to zohralo svoju pozitívnu úlohu. Rovnako, ako energeticky menej náročný HD displej alebo úspornejší, aj keď menej výkonný procesor.
Počas bežného používania, teda niekoľko desiatok minút hovorov, cca 40-50 SMS, občasné prehliadanie internetu a pritom nonstop synchronizácia na pozadí, som telefón pripájal k nabíjačke v priemere po 48 – 56 hodinách. Pochopiteľne, intenzívnejšie testy, počas pozerania online videí alebo pri hraní hier, si vyžiadali svoje. Vtedy už po cca 6 – 8 hodinách som sa začínal obzerať za nabíjačkou.
Pri spätnom pohľade na predošlý Samsung Galaxy Xcover 3 a súčasný Galaxy Xcover 4 je ľahké skonštatovať, že vylepšenia, implementované vo štvrtej generácii odolných smartfónov Xcover, priniesli svoje ovocie. Hlavné rozdiely som spomenul už v úvode, preto pripomeniem už len vyšší stupeň odolnosti, väčší a lepší displej, vylepšené fotoaparáty a predovšetkým dlhšiu výdrž batérie.
Určite však dobre obstojí aj pri porovnaní s niektorými konkurenčnými modelmi. Či už napríklad drahším CAT S40, alebo smartfónom ARCHOS 50 Saphir, ktorý je síce lacnejší ako Xcover 4, no zároveň je menej funkčne vybavený.
Pozrite si aj fotografie vytvorené smartfónom Samsung Galaxy Xcover 4.