Reklama

Samsung Galaxy Watch5 vs. predošlá generácia. Nájdete medzi nimi rozdiely?

Michal Sobek

Len pred pár dňami spoločnosť Samsung na svojej akcii UNPACKED predstavila okrem iného aj novú generáciu smart hodiniek Galaxy Watch5. Pozreli sme sa na to, aké sú medzigeneračné rozdiely základných modelov.

Pozrite si

Samsung Galaxy Watch5 ohúria funkciami, Watch5 Pro vymieňajú lunetu za odolnosť

Obsah pokračuje pod reklamou

Na začiatok treba poznamenať, že rozdiely medzi týmito dvomi generáciami nie sú až také výrazné. Dizajn sa prakticky nezmenil. Opäť tu máme dvojakú veľkosť tela, a to 40 a 44 mm. Luneta je v oboch prípadoch dotyková a pomáha pri dlhšom listovaní. Telo je vyrobené z pevného hliníka, remienok je silikónový a spodná strana hodiniek zo skla. Rozdiel je v sklíčku displeja.

Predošlá generácia Galaxy Watch4 mala tvrdené sklo Corning Gorilla Glass DX+, zatiaľ o nová generácia nasadila zafírové sklo. Keďže luneta nevystupuje nad okolitý povrch displeja, tak ten je lepšie chránený a pri novinke nemusíte riešiť žiadnu fóliu alebo dodatočné sklo. V oboch prípadoch je konštrukcia novinky zhruba o 3 gramy vyššia, pričom hrúbka ani rozmery sa nezmenili. Zelenú farbu tento rok nahradila svetlomodrá a čierna farba je mierne svetlejšia (grafitová). Taktiež obe generácie majú zhodné certifikácie vodoodolnosti.

Displeje sú taktiež totožné. Závisí od veľkosti, ale buď budete mať 1,2 alebo 1,4-palcový AMOLED displej a krásnymi farbami, skutočnou čiernou farbou aj skvelou čitateľnosťou na priamom slnku. Zmeny nenastali ani v prípade výkonu. Aj tento rok spoločnosť Samsung nasadila procesor Exynos W920, ktorý spolupracuje s 1,5 GB RAM a 16-gigabajtovým úložiskom. Vnútornú pamäť využijete buď na aplikácie alebo napríklad na offline pesničky v Spotify.

Samsung aj tento rok nasadil operačný systém WearOS, ale zato s masívnou nadstavbou One UI, takže by ste na prvý pohľad tento systém ani nespoznali. Nechýbajú doinštalovateľné aplikácie, NFC na platenie pomocou Google Pay aj mnohé ďalšie vychytávky tohto systému. Opäť sa tu stretávame s meraním telesnej kompozície, a to len priložením dvoch prstov na fyzické tlačidlá. Hodinky dokážu zmerať EKG aj krvný tlak, ale len v prípade, že vlastníte smartfón od spoločnosti Samsung. Niekoho môže potešiť aj hlasový asistent Bixby.

Rozdiel sa ale nájde v kapacite batérie a rýchlosti nabíjania. Bavíme sa podľa slov spoločnosti o 15-percentnom navýšení kapacity batérie v prípade menšieho aj väčšieho variantu. Nevieme však aktuálne povedať, ako sa toto mierne navýšenie kapacít batérií prejaví na výslednej výdrži. Galaxy Watch4 vydržali zhruba jeden deň a tento rok bude situácia veľmi podobná. Samsung však zapracoval aj na rýchlosti nabíjania a nová generácia sa nabije až o 30 % rýchlejšie, čo je slušný údaj. Bezdrôtové nabíjanie ostalo zachované.

Samsung Galaxy Watch 4
Samsung Galaxy Watch 4

A teraz k cenám. Novinka v podobe Samsung Galaxy Watch5 sa pohybuje na úrovni 299 eur za 40 mm variant a 329 eur za 44 mm variant. To je oproti minulému roku zdraženie o 30 eur. Môže za to zrejme aj práve nasadenie odolnejšieho zafírového skla. Navyše cena staršej generácie príjemne klesla.

Ako vidíte, tak medzigeneračných rozdielov je skutočne pomenej. Ak máte hlboko do vrecka a chcete si dopriať parádne smart hodinky od Samsungu, tak v tomto prípade by som volil predchádzajúcu generáciu. Predsa najpodstatnejšou zmenou je nasadenie zafírového skla, ale ani to pôvodné nie je zlé a jeho odolnosť viete zvýšiť aj nejakou fóliou. Tí, čo chcú mať aktuálne to najlepšie od Samsungu, tak dávam do pozornosti model Samsung Galaxy Watch5 Pro. Okrem titánu a ešte odolnejšieho zafírového skla tu výrobca deklaruje aj 3-dňovú výdrž. Cena je však už 469 eur a sú dostupné len v jednej veľkosti 45 mm. Práve tento model už v redakcii testujeme a čoskoro sa môžete tešiť na našu detailnú recenziu.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.