Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Samsung Galaxy Watch – najlepší priateľ každého Androidu

Samsung Galaxy Watch – najlepší priateľ každého Androidu
Stanislav Vinc
Samsung Galaxy Watch – najlepší priateľ každého Androidu
95 %
Niektoré spoločnosti z trhu smart hodiniek vycúvali, niektorí doňho ešte nevstúpili a iní si na ňom snažia nájsť miesto zvláštnymi experimentmi. Samsung tento chaos využil, vylepšil vydarený dizajn, pridal niekoľko noviniek, zjednodušil názov a priniesol Samsung Galaxy Watch, ktoré budú pre väčšinu používateľov ich prvým prienikom do sveta smart hodiniek.

Výhody

  • elegantný a funkčný dizajn
  • športové a zdravotné funkcie
  • výdrž batérie

Nevýhody

  • kvalita aplikácií
  • pomalá nabíjačka s microUSB
  • Bixby

Samsung Galaxy Watch prišli na trh s celkom novým názvom, no ich dizajn vychádza priamo z doterajších modelov Samsung Gear S3 a Samsung Gear Sport. Znamená to teda, že spoločnosť neopustilo presvedčenie o výhode kruhového dizajnu, s ktorým sa priamo spája kruhový displej a ovládanie lunetou.

Samozrejme, väčšina digitálneho obsahu okolo nás je vytvorená pre štvorcové a obdĺžnikové obrazovky, no hodinky sú kategória, v ktorej sú výnimky nie len povolené, ale priam žiadané. Samsung Galaxy Watch vďaka tomu nepôsobia ako technologický výstrelok, ale ako elegantný a zároveň inteligentný módny doplnok.

Pred kúpou týchto hodiniek by som vám určite odporúčal podniknúť návštevu najbližšej predajne elektroniky, aby ste si ich mohli vyskúšať na ruke. Hodinky sú totiž predávané v dvoch veľkostiach, 42mm a 46mm. Na testovanie sme dostali väčšiu verziu, ktorá sa mi zdala byť až príliš veľká a osobne by som určite radšej volil 42mm verziu. Nech si už vyberiete ktorúkoľvek veľkosť, treba sa zmieriť s obmedzeným výberom farieb. Veľký model je dostupný iba v striebornej farbe, zatiaľ čo menší model kúpite aj v ružovo-zlatej a čiernej farbe.

Hlavným prvkom hodiniek je samozrejme okrúhly Super AMOLED displej s rozlíšením 360 x 360 pixelov, ktorý v tejto generácii chráni sklo Corning Gorilla DX+. Samsung opäť predviedol, že je v oblasti displejov lídrom a použitému displeju sa skutočne nedá nič vytknúť.

Odolnosť tohto skla sme samozrejme netestovali, no som pevne presvedčený, že pred rozbitím hodiniek vás uchráni aj ich samotná konštrukcia. Pri náraze totiž prvý na rane nie je displej, ale kovová luneta. Tá zároveň slúži ako skvelý ovládací prvok, na ktorý si okamžite zvyknete.

Operačným systémom hodiniek je Tizen, ktorý Samsung využíva najmä vo svojich smart televízoroch a mnohých domácich inteligentných zariadeniach. Samsung si tak mohol prispôsobiť používateľské prostredie podľa svojich potrieb, vďaka čomu je softvér skvelo prepojený s hardvérom.

V prvom rade je to spomínaná luneta, ktorá slúži na posúvanie sa po jednotlivých položkách. Po celom systéme sa samozrejme môžete pohybovať aj pomocou dotykovej obrazovky, no otáčaním lunety dostanete skutočnú spätnú väzbu o ovládaní a zároveň si nezacloníte obsah na displeji.

V druhom rade z vlastného hardvéru a softvéru ťaží batéria. Kým menší model disponuje batériou s kapacitou 270 mAh, nami testovaný väčší model ponúka až 472-mAh batériu. Samsung uvádza, že batéria vydrží na jedno nabitie až 7 dní, neuvádza však už podrobné nastavenia, pri ktorých bola táto výdrž dosiahnutá. Výdrž totiž ovplyvňuje jas obrazovky, nastavenie Always-on obrazovky, frekvencia merania tepu srdca a prípadné používanie GPS.

Ak sa napríklad uskromníte pri Always-on obrazovke a pri neustálom meraní tepu, týždňovú výdrž dosiahnete bez problémov. Vo dne a v noci tak môžete sledovať vašu aktivitu a spánok a užívať si výhody smart hodiniek. Ak však patríte medzi ľudí, ktorí nechcú s hodinkami na ruke a cez noc ich aj tak vložíte do nabíjačky, pokojne si môžete zapnúť všetky možnosti a funkcie, ktoré Galaxy Watch ponúka a výdrž ani v tomto prípade neklesne pod 2 dni. Palec hore Samsung! Úpravou nastavení si tak príde na svoje tábor používateľov, ktorý chce využívať hodinky na maximum a zároveň aj tábor, ktorý nechce nabíjať hodinky každú noc.

Po pochvale batérie treba spomenúť aj drobné mínus, ktoré spočíva v nabíjačke. Hodinky sa nabíjajú položením na magnetickú bezdrôtovú podložku, v ktorej sa nabijú za takmer 3 hodiny. Samotná nabíjačka, alebo dokovacia stanica, je však napájaná prekonaným microUSB portom. Ak teda cestujete s najnovšími vlajkovými loďami od Samsungu, ktoré pre nabíjanie využívajú USB-C káble, pre hodinky musíte pribaliť samostatnú nabíjačku.

Vráťme sa ale k samotným funkciám a schopnostiam hodiniek. Keďže však ide primárne o príslušenstvo k Android smartfónu, hodinky sme testovali práve s týmto operačným systémom, konkrétne so smartfónom Sony Xperia XZ2 (nie je na fotografii). Po kúpe hodiniek si stačí stiahnuť aplikáciu Galaxy Wearable (tiež známu ako Samsung Gear) a ak chcete sledovať aj zdravotné a športové parametre, stiahnuť musíte aj aplikáciu Samsung Health.

Galaxy Watch obsahujú zabudovaný akcelerometer, gyroskop, barometer, GPS a snímač tepu srdca. Tieto senzory sledujú počet prejdených krokov, tep srdca, dennú, športovú a spánkovú aktivitu a prípadne aj absolvovanú trať pri niektorom podporovanom športe. Ak Samsung určite nepreháňa, keď tvrdí, že Galaxy Watch dokážu monitorovať každú časť vášho života.

Počas noci vám hodinky merajú dĺžku a kvalitu spánku, pri rannom tréningu vám môžu sledovať niektorý z 39 podporovaných športových aktivít, pri mítingu v práci vám zmerajú hladinu stresu (ktorý vám pomôžu odbúrať dýchacím cvičením) a počas obeda vám pomôžu zaznamenávať prijaté a vydané kalórie, k čomu prirodzene patrí aj správny pitný režim. Vybrané aktivity, ako napríklad beh, cyklistiku alebo cvik na eliptickom trenažéry, dokážu hodinky monitorovať automaticky.

Ak sa snažíte zmeniť váš životný štýl, či už z pohľadu pohybu, stresu alebo stravy, Galaxy Watch sú na to ako stvorené. Zároveň však nejde iba o športové hodinky, Galaxy Watch slúžia ako predĺžená ruka smartfónu a to takmer v plnej miere. Vďaka zabudovanému mikrofónu a reproduktoru môžete hodinky využívať ako hands-free a zároveň ako osobného asistenta s hlasovým ovládaním Bixby.

Najprv si samozrejme treba zvyknúť na to, že rozprávate do hodiniek ako v starom akčnom filme, no následne si na tento benefit rýchlo zvyknete. Reproduktor nie je extrémne hlasný, no vo väčšine situácii budete druhú stranu počuť dobre a pri testovaní mi druhá strana ani nechcela veriť, že volám z hodiniek. Pri upozorneniach samozrejme nebudete mať problém ani s odpoveďami, pri ktorých si môžete vybrať niektorú z predvolených odpovedí, zo smajlíkov, alebo svoju odpoveď môžete vyťukať aj priamo na obrazovke hodiniek.

Hlasový asistent Bixby je už iný príbeh, ktorý sa opakovanie vracia s každým novým zariadením od Samsungu. Bixby sa na konkurenciu jednoducho nechytá a ak sa vám aj podarí nadviazať spojenie, Bixby odpovedá nesympatickým strojovým hlasom a s takou odozvou, že ste si za ten čas mohli žiadané informácie zobraziť aj svojpomocne. Treba však podotknúť, že rýchlosť odozvy asistenta mohol ovplyvniť model smartfónu, ku ktorému boli hodinky pripojené.

Ak vám v ponuke vstavaných aplikácií niečo chýba, priamo cez hodinky môžete vstúpiť do obchodu s aplikáciami, odkiaľ môžete sťahovať aj ďalšie ciferníky. Pri hodnotení kvantity treba brať do úvahy fakt, že operačný systém Tizen nie tak populárny, ako Android Wear alebo WatchOS.

Do hodiniek si môžete stiahnuť navigáciu, webový prehliadač, prehrávač YouTube videí, čítačky správ a množstvo ďalších viac i menej užitočných aplikácií. Ich kvalita však často pokrivkáva a v ponuke nenájdete ani tie najpopulárnejšie aplikácie, ktoré ponúka Android Wear alebo WearOS.

Čo sa týka ciferníkov, tu je ponuka po kvalitatívnej stránke určite lepšia. Osobne mi imitácia analógových hodiniek na plochom AMOLED displeji príliš nesedela, takže som siahol po digitálnom ciferníku, ktorý obsahoval viac informácií o prejdených krokoch, aktuálnom tepe, stave batérie a podobne. Samozrejme je to len vec osobnej preferencie a z ponuky si určite vyberú aj fanúšikovia analógových ciferníkov.

Hodinky ponúkajú aj interné úložisko s kapacitou 4 GB, na ktoré si môžete nechať poslať fotografie a hudbu, ktorú môžete počúvať cez vstavaný reproduktor, alebo lepšie cez Bluetooth slúchadlá. V ponuke aplikácií dokonca nájdete aj Spotify, ktorá pri pripojení k sieti umožňuje priame streamovanie hudby z internetu.

Samsung Galaxy Watch neohúria novými funkciami a mám pocit, že to ani nebol ich pôvodný zámer. Zmena mena oproti minulým generáciám naznačuje, že Samsung potreboval urobiť vo svojej ponuke smart hodiniek menší reštart a načasoval ho práve na obdobie, kedy nad smart hodinkami začínajú uvažovať aj ľudia mimo kategórie prvých osvojiteľov. Ak patríte do tejto skupiny, kúpu Galaxy Watch rozhodne neoľutujete.

Samsung Galaxy Watch si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.