Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Samsung Galaxy S9 a S9+ majú brutálny foťák!

Samsung Galaxy S9 a S9+ majú brutálny foťák!
Roman Calík
Samsung Galaxy S9 a S9+ majú brutálny foťák!

A je to tu. Ak ste netrpezlivo očakávali predstavenie noviniek Samsung Galaxy S9 a S9+, môžete búchať šampanské. Sú oficiálne vonku a môžete si ich od dnešného dňa už aj objednávať. Pozrite sa, čo ponúknu a aké sú naše prvé dojmy, novinky sme totiž už mali v rukách.

Pozrite si

Samsung Galaxy S9/S9+ – evolúcia nemení to, čo perfektne funguje


Nebudeme vás držať v napätí a rovno prezeradíme, že Samsung Galaxy S9 a S9+ sa začnú na Slovensku predávať už 16. marca 2018 vo verzii 64 GB (23. marca 2018 vo verzii 256 GB). Predobjednať si ich však môžete už dnes od 19.00 hod, ak tak urobíte, môžete sa z noviniek tešiť o týždeň skôr.

To, že ceny sú opäť vyššie asi nikoho neprekvapí. Samozrejme by sme chceli opak. Najdostupnejšou je tak verzia Samsung Galaxy S9 v 64 GB verzii, za ktorú zaplatíte 849 €. Ak sa rozhodnete pre verziu s 256 GB pamäťou (áno, Samsung vracia na trh rôzne pamäťové verzie), zaplatíte za ňu 949 €. K dispozícii budú tri farebné verzie: Midnight Black, Coral Blue a Lilac Purple.

Za túto cenu však už môžete mať väčší model Samsung Galaxy S9+ 64 GB, jeho cena je totiž tiež 949 €. Tu bude asi najväčšia dilema pri kúpe viacerých z vás, väčšia pamäť a menší model, alebo menšia pamäť a väčšia S9+? Ak si chcete dopriať to naj, za 1 049 € dostanete 256 GB verziu modelu Samsung Galaxy S9+. Keď Apple iPhone X môže stáť viac ako tisíc eur, prečo by nemohla aj vlajková loď Samsungu, že?

A teraz otázka, oplatí sa? Na prvý pohľad nové modely Samsung Galaxy S9 a S9+ nerozoznáte od predchodcov, teda najmä pri pohľade spredu. Či je to dobré alebo nie, necháme na vás, za našu redakciu hovoríme, že čo je dobré, netreba meniť. Poteší vás tak veľký Infinity Super AMOLED displej tiahnúci sa celou prednou stranou, ktorý je samozrejme zakrivený a má 5,8 alebo 6,2 palcov. Samozrejmosťou je aj známy pomer strán 18,5:9 či QHD+ rozlíšenie.

Pozrite si

Samsung Galaxy S8 – Najkrajší Android smartfón súčasnosti

Ak sa bližšie pozrieme na rozmery noviniek, sú papierovo „väčšie“. Na hrúbku o 0,5 mm a rovnako pribrali aj na šírke a výške. Teda pardón, až na S9+, ktorý je nižší o 1,4 mm, čo je jeho plus. Každopádne sú to hry s číslami, ktoré nepocítite. I keď možno vyššiu hmotnosť modelu S9+ oproti S8+, a to až o 16 gramov, už cítiť budete.

Ak ste sa tešili väčším batériám, sklameme vás. Rovnako ako minuloročné modely, prichádzajú novinky s 3 000 mAh a 3 500 mAh batériami. To však neznamená, že výdrž nebude lepšia. Bude! V novinkách je absolútne nový osemjadrový procesor Exynos 9810, ktorý je opäť úspornejší a pritom výrazne výkonnejší. Tešiť sa môžete pri S9+ aj na 6GB pamäť RAM. Menšiemu modelu zostala 4GB RAM.

Už vyššie sme spomínali, že budú k dispozícii dve pamäťové verzie noviniek. Takže okrem 64 GB pamäťových modulov sa Samsung rozhodol ponúknuť aj 256 GB verzie noviniek, pričom rozdiel v cene je 100 €. Úprimne? Neoplatí sa to. Najmä ak vstavanú pamäť môžete rozšíriť aj pamäťovou kartou, a to po novom až do 400 GB. K dispozícii (nie u operátorov, okrem O2) budú aj duálne verzie noviniek, avšak len s možnosťou nahradiť microSD kartu za druhú Nano SIM kartu.

V redakcii nás veľmi potešila správa, že Samsung konečne siahol po dvojici stereo reproduktorov, ktoré sú ladené od AKG. Keďže sme mali možnosť počuť, ako novinky hrajú, píšeme: Bravóóó. Na toto sme roky čakali, konečne sú tu stereo reproduktory, z ktorých zvuku budete nadšení. Zvuk je čistý, veľmi kvalitný a najmä poskytne aj počuteľné hĺbky. Nechýba však ani podpora technológie Dolby Atmos, takže okrem stereo si môžete užívať aj priestorový zvuk. A ten rozdiel si musíte vyskúšať, noazaj je výborný.

 

Dobré veci v novinkách zostali, a tak sa môžete tešiť na IP68-čku, ale aj bezdrôtové nabíjanie kompatibilné so štandardmi WPC a PMA. Rovnako nechýba snímač očnej dúhovky či snímač odtlačkov prstov, ktorý žiaľ stále nie je súčasťou displeja. Presunul sa však pod fotoaparát, a tak ho nahmatáte ľahšie a neušpiníte si objektív fotoaparátu, čo modelom S8/S8+ mnohí vytýkali.

Novinkou je aj možnosť využiť funkciu tzv. Intelligent Scan. V tomto prípade smartfón či zamknutý priečinok odomknete dvojicou biometrických údajov, a to snímaním očnej dúhovky a rozpoznaním tváre naraz. A aby sme nezabudli, novinky prídu na trh s OS Android Oreo.

Dokonca s novinkami príde na trh aj nová aplikácia SmartThings, ktorá prepojí rôzne zariadenia nielen od Samsungu. Predtavte si to tak, že si kúpite nový televízor, ten po zapnutí vyhľadá váš smartfón a nastaví sa sám – preberie z neho nastavenie Wi-Fi siete a prípadne ďalšie osobné nastavenia u vás doma či v kancelárii.

Zmenilo sa aj príslušenstvo DeX, po novom ide o podložku Dex Pad, do ktorej smartfóny zasuniete a môžete ich displej využívať ako touchpad pre ovládanie kurzora či ako dotykovú klávesnicu. Cena bude taktiež nižšia, a to 99 €.


Stále si však myslíme, že Huawei má podobné riešenie vymyslené lepšie. Stačí k smartfónu totiž pripojiť len HDMI kábel a žiadne ďalšie dodatočné zariadenie nepotrebujete.

Poďme však k tomu najlepšiemu, s čím Samsung Galaxy S9 a S9+ dostanú aj tých najväčších neprajníkov. Sú to fotoaparáty! Tie siahnu na pomyslený vrchol súčasnej ponuky. Prichádza totiž nový Super Speed Dual Pixel snímač s brutálnym výpočtovým výkonom a vlastnou pamäťou, vďaka čomu už aj Samsung dokáže vytvárať super spomalené zábery s 960 snímkami za sekundu!

Samsung však pri 960 fps ide ešte ďalej. Určite viete, že takúto vymoženosť v súčasnosti ponúknu len smartfóny Sony Xperia XZ1 Compact, XZ1 či XZ Premium. No je veľmi náročné „trafiť“ čas, kedy si takýto super spomalený záber vytvoríte. Tu má pomôcť funkcia automatickej detekcie pohybu, ktorá po rozpoznaní pohybu spustí nahrávanie.

Pozrite si

Takto vyzerajú 960 fps videá zo Sony Xperia XZ Premium

V praxi je to geniálne vymyslené. Vy si nastavíte scénu, napríklad idete prasknúť balónik s vodou – ako sme si mali možnosť vyskúšať aj naživo v Londýne, pri predstavení noviniek ešte pred oficiálnym predstavením celému svetu. Na balónik sme zostrili, jednoducho sme teda zostrili na miesto, kde sa bude niečo diať a spustili sme nahrávanie. Pri prasknutí balónika tenkou ihlou automaticky S9-ka nahrala scénu superspomaleným záberom. Paráda, nechýbal začiatok, nechýbal koniec. Skvelé, z 0,2 sekúnd získate 6 sekundové video, s ktorým sa určite radi pochválite napríklad na sociálnych sieťach.

Záznam je totiž ihneď možné zdieľať (má HD rozlíšenie), môžete si z neho vytvoriť GIF a vybrať si aj tri rôzne režimi slučky. Nám sa veľmi páčila aj možnosť spustiť záznam odzadu. Takto vytvorené video si môžete nechať zobraziť aj na pozadí smartfónu, alebo si k nemu môžete zvoliť hudbu na pozadí z 35 prednastavených melódií. Úprimne? Toto bude naozaj použiteľná funkcia, už pri Xperiách sme z nej boli nadšení, Samsung 960 fps záznam vyšperkoval do detailov.

To však nie je všetko. Nový snímač prichádza s clonou iba f/1,5. Clona je pritom variabilná (f/1,5 – f/2,4), pričom samozrejme v tmavom prostredí fotíte s najmenšou clonou a získaného viac svetla zabezpečí skutočne pekné zábery aj takmer v úplnej tme. Poteší aj funkcia Multi-Frame Noise Reduction, ktorá pri nočných záberoch vytvorí finálnu fotografiu až z 12 pospájaných snímok.

To čo sme videli a vyskúšali si naživo, bola na pomery smartfónov vynikajúca kvalita snímok v zlých svetelných podmienkach s minimom šumu. Ten by mal byť pritom podľa čísel menší o 30% ako pri S8, pocitovo sú fotografie násobne lepšie.

S9+ ponúkne duálny fotoaparát, podobne ako Note8. V tomto prípade sa môžete tešiť aj na pekné fotografie s tzv. bokeh efektom. Rovnako poteší dvojitá optická stabilizáciia či dvojnásobný optický zoom.

A aby sme nezabudli, aj Samsung Galaxy S9 a S9+ prichádzajú s animovanými emotikonami. AR Emoji chcú preniesť vaše emócie do chatov v novom svetle, stačí si zosnímať tvár a softvér vám automaticky vytvorí viacero emotikon s rôznymi emóciami. Animované emoji môžu tak mrkať, kávať presne ako vy.

Ak ste si mysleli, že Samsung zabúda na Bixby, chyba. Tlačidlo na tele noviniek stále je a po novom už dokáže prekladať texty v reálnom čase priamo namierením na text v cudzom jazyku. Rovnako vie identifkovať rôzne miesta a rozpoznávať jedlo, pričom sa dozviete rôzne informácie vrátane kalórií.

Aký sa vám páčia novinky? Ak už vlastníte S8 alebo S8+ možno nebudete úplnou cieľovkou noviniek, no všetci ostatní, ktorí túžia po top smartfónoch súčasnosti, môžu novinky rozhodne zaradiť medzi veľkých favoritov. V predajnom balení opäť nebudú chýbať ani slúchadlá AKG. Nám sa S9 a S9+ páčia, inovácií však mohli priniesť viac.

O BEZPEČNOSŤ DÁT NAŠICH REDAKTOROV POČAS MWC 2018 SA STARÁ ESET.