Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Samsung GALAXY S4 predstavený! + živé foto a prvé dojmy Romana

Samsung GALAXY S4 predstavený! + živé foto a prvé dojmy Romana
Števo Porubský
Samsung GALAXY S4 predstavený! + živé foto a prvé dojmy Romana

Samsung okolo jednej v noci nášho času ukončil svoju očakávanú tlačovku v Radio City Music Hall v americkom New Yorku, z ktorej bol vysielaný aj priamy prenos na Times Square. Náš Roman bol pri tom a naživo si vyskúšal novučký top model výrobcu – Samsung GALAXY S4. Novinka v mnohých smeroch neprekvapila, veď top hardvér očakával určite každý, no niekoľko prekvapení a potvrdení doposiaľ len domnienok predsa len prišlo…

POZRITE SI: RECENZIA Samsung GALAXY S4 – nástupca je opäť lepší

Samsung GALAXY S 4

Neprešiel ani rok a po modeli GALAXY S III Samsung predstavuje jeho nástupcu, model GALAXY S4. Základom vlajkovej lode od juhokórejského výrobcu bude na našom trhu štvorjadrový procesor taktovaný na 1,9 GHz. Na iných trhoch sa objaví aj verzia s 1,6 GHz procesorom. Pamäť RAM ponúkne bohatý objem 2 GB, interná pamäť zase 16/32/64 GB, pričom nechýba ani slot na microSDXC karty. O plynulú grafiku sa postará grafický čip PowerVR SGX GPU 544MP3. Rozmery GALAXY S4 majú pritom celkom priaznivých 136,6 x 69,8 x 7,9 mm a hmotnosť vďaka množstvu plastových dielov dosahuje 130 gramov. Áno, hlavným materiálom je opäť plast (polykarbonát), ktorý síce telu nedodáva taký luxusnú vzhľad ako hliník či sklo, udržuje však hmotnosť na minime. Navyše umožní pripojenie atraktívnych krytov, čím si vzhľad novinky jednoducho zmeníte. Na prvý pohľad sa môže zdať, že sa novinka až príliš podobá na predchodcu. Či je to pre Samsung dobrá cesta uvidíme neskôr.

Samsung GALAXY S 4

Prvé dojmy Romana priamo z New Yorku:

Uvedenie Samsungu GALAXY S4 bolo skutočne veľkolepé. Predchádzali mu zaujímavé tízingy a Samsungu sa podarilo vyvolať záujem pred uvedením nielen zo strany nás novinárov, ale i verejnosti. Keď som po prvýkrát videl na obrovskom plátne prvú fotografiu S4, až príliš mi vzhľadom pripomínala predchádzajúci model Samsung Galaxy S III. Tento dizajn sme už videli aj na 8-palcovom tablete Samsung Galaxy Note 8.0, ktorý bol predstavený v Barcelone. To bolo malé sklamanie, našťastie reálna skúsenosť je iná, nový Samsung GALAXY S4 je lepší vo všetkých smeroch. A to sa týka i tela a spracovania. Z bočných hrán zmizlo zaoblenie a S4 vyzerá atraktívnejšie, akoby bočné strieborné hrany boli kovové. Tiež sa zmenil povrch prednej a zadnej časti, ktoré sú modernejšie a najmä v bielej verzii S4 pôsobí mimoriadne luxusne. Tu doslova platí, že lepšie je raz vidieť, ako…. ale veď viete. Akonáhle sa dostane k operátorom a do bežného predaja, rozhodne si novinku choďte vyskúšať a ohmatať.

Samsung GALAXY S 4

Nový S4 si zachoval to dobré z predchodcu (napríklad podporu pamäťových kariet, funkčné tlačidlo pod displejom…), no pridal množstvo hardvérových a softvérových vylepšení, ktoré popisujeme v článku. Osobne ma veľmi potešil kvalitný displej dokonca s Full HD rozlíšením. Podľa môjho názoru v 5-palcových smartfónoch nie je Full HD nutné, ale na druhej strane, nielen pri čítaní stránok, ale i pri prezeraní fotografii displej mimoriadne oceníte. Výborný je i nárast kapacity batéria o 500 mAh na celkových 2 600 mAh. Pritom telo je menšie. S fotoaparátom dokážete oveľa viac, poteší až 13 Mpx rozlíšenie. Asi najviac ma však zaujala funkcia ERASER, ktorá vymaže z fotografií nepotrebné prvky. Príjemným prekvapením je i funkcia Samsung SMART PAUSE, ktorá dokáže zastaviť video, keď váš pohľad smeruje mimo displej.

Samsung GALAXY S 4

Zaujímavý je aj príchod funkcie Air View do S4, tentokrát nepotrebujete pero S Pen (ako pri Note II), na to, aby ste videli náhľad vo fotogalérii, náhľad na pretáčané video, náhľad e-mailovej správy či poznámok – stačí len priblížiť prst. Osobne ma teší aj množstvo senzorov, ktoré využíva aj aplikácia S Health. Vďaka nej dokážete zmerať vlhkosť v miestnosti či teplotu. Praktický je tiež infraport, vďaka ktorému môžete ovládať napríklad váš televízor. Z nového príslušenstva ma potešil najmä kryt S View Cover, ktorý má v prednej časti priehľadnú fóliu a po priklopení k telefónu zobrazí potrebné údaje o čase či posledné udalosti. Výborné riešenie!

Samsung GALAXY S 4

Nový Samsung Galaxy S 4 je teda lepší vo všetkých oblastiach. Ak ste však čakali niečo revolučné, to pravdepodobne príde až v ďalšej generácii. Súčasná ponúkne špičkový hardvér doplnený o množstvo softvérových vychytávok. Som zvedavý, ktoré z nich budú najvyužívanejšie. Nič to však nemení na tom, že S 4 bude pravdepodobne opäť mimoriadne obľúbeným smartfónom a pravdepodobne i najpredávanejším z trojice top Android high-endov Sony Xperia Z a HTC One.

Samsung GALAXY S 4
Priame porovnanie:
zľava Samsung GALAXY S III a vpravo Samsung GALAXY S4

Ovládanie pohľadom a pohybom

A poďme ďalej v predstavovaní novinky. Zrkadlom do duše S4 bude 4,99“ Full HD Super AMOLED displej (441 PPI) s PenTile maticou a možnosťou ovládania i v rukaviciach, krytý pod najnovším Gorilla Glass 3 odolným sklom. Funkcia Adapt Displej by mala upravovať podsvietenie a farby displeja podľa toho, čo práve s telefónom robíte. Funkcia Smart Pause zas umožňuje ovládať displej pohľadom, napríklad, keď sledujete nejaké video a pozriete sa inde, tak sa záznam automaticky zastaví a spustí sa vo chvíli, keď sa pohľadom vrátite späť na displej. Na túto vlastnosť telefónu nadväzuje funkcia Samsung Smart Scroll, vďaka ktorej môžete prechádzať prehliadač alebo e-maily bez dotyku obrazovky. Telefón rozpozná vašu tvár sledujúcu displej a zároveň vníma pohyb vášho zápästia a podľa toho posúva stránky nahor alebo nadol. Funkcia Air View slúži na zobrazenie náhľadu e-mailových správ, úloh z aplikácie S Planner, obrázkov alebo videí na displeji jednoduchým priblížením prsta. Ak sa rozhodnete, že chcete telefón ovládať pohybom ruky, pomôže vám k tomu funkcia Air Gesture. Môžete tak meniť hudobnú skladbu, pohybovať sa po internetových stránkach, alebo prijímať hovory bez toho, aby ste sa museli dotýkať displeja.

Samsung GALAXY S 4

Dual Camera a 13 Mpx foťák

Fotoaparát sa taktiež nedá zahanbiť pred konkurenciou a jeho 13 Mpx rozlíšenie bude natlačené na čipe s uhlopriečkou 1/2,3”. Samozrejmosťou je Full HD video, HDR režim či ďalšie softvérové vychytávky (Story Album, Eraser, Drama Shot…). Predná webkamera má rozlíšenie 2 Mpx a taktiež Full HD video. Absolútnou novinkou je funkcia Dual Camera, ktorá dovoľuje snímanie oboma fotoaparátmi, takže ani ten, kto natáča video či fotí nebude chýbať v obraze, dokonca ani pri videohovoroch. Zaujímavé je i vysokorýchlostné snímanie Drama Shot, ktoré nasníma niekoľko fotografií vysokou rýchlosťou a zloží ich dokopy, do jednej fotografie. S funkciou Eraser je opäť nasnímaných viacero fotografií, no dovolí vymazať nevhodné pozadie a pohyblivé objekty. Funkcia Sound & Shot je podobná HTC Zoes, ktorá jednoducho spoločne s fotografiou ukladá aj zvuky a hlasy, ktoré daný okamih sprevádzali.

Samsung GALAXY S 4

Vyšperkovaný Android

Operačným systémom je Android 4.2.2 s vylepšenou nadstavbou TouchWiz. Prečo výrobca nesiahol už na začiatku po najnovšej verzii, je záhadou. Samsung Smart Switch program dovolí jednoduché prenášanie informácií takmer z akéhokoľvek telefónu do vášho nového GALAXY S4. Nechýbajú ani ďalšie softvérové novinky priamo v GALAXY S4, ako napríklad podpora systému Knox pre biznis zákazníkov a tých, ktorí chcú mať svoje dáta ochránené.

Samsung GALAXY S 4

Funkcia S Translator v telefóne okamžite preloží a prečíta napísaný text do 9 jazykov, samozrejme svetových. Nechýba ani okamžité prekladanie z tlačeného textu a nápisov s použitím fotoaparátu. Home Sync je nová cloud služba, do ktorej si môžete ukladať najrôznejšie dáta, vrátane tých multimediálnych, ktoré si následne môžete pozrieť na kompatibilnej TV či v akomkoľvek počítači. Funkcia S Voice Drive dovoľuje omnoho jednoduchšie ovládanie telefónu počas jazdy vrátanie odpovedanie na SMS-ky či e-maily. Ďalším prekvapením je zabudovaná turn-by-turn navigácia! Funkcia S Health spolupracuje s novými doplnkami ako S Band, vďaka čomu môžete mať svoj zdravotný stav pod palcom. Tu ide skôr o sledovanie základných informácií ako hmotnosť, spálené kalórie počas dňa či celkovú kondíciu. Vďaka množstvu zabudovaných senzorov však môžete sledovať ďalšie parametre z okolia ako vlhkosť či teplota.

Samsung GALAXY S 4

Podpora LTE všetkých frekvencií

Samozrejmosťou je plná dátová podpora vrátane HSPA+ a LTE sietí, no v prípade GALAXY S4 ide o podporu všetkých známych LTE frekvencií (100/50 Mbps). Nechýba Wi-Fi s DLNA či Bluetooth 4.0 a NFC. LTE verzia SGS 4 bude však len vo vybraných regiónoch. Novikou je integrovaný IrDA port na ovládanie TV či iných zariadení v domácnosti. Plné využitie nájdete v aplikácii Samsung WatchOn. Okrem bežných senzorov ako pohybový, polohový atď. ponúkne aj senzor teploty a vlhkosti! Príjemným prekvapením je pomerne silná 2 600 mAh batéria.

Samsung GALAXY S 4

Dostupnosť a cena

Novinka sa na trhu objaví  na konci apríla v dvoch farbách – bielej a čiernej. A cena? Pravdepodobne 669 €.

Foto: Samsung