Reklama

Samsung Galaxy S10e - kompaktná vlajková loď bez kompromisov

Stanislav Vinc
93 %
Samsung to tento rok fanúšikom smartfónov série Galaxy S mierne skomplikoval. Popri klasickej dvojici najlepšie vybavených modelov S10 a S10+ totiž predstavil aj menší a lacnejší model Galaxy S10e. Čo ponúka, v čom sa líši od väčších súrodencov a pre koho je vlastne určený?

Výhody

  • špičkový hardvér
  • prémiové spracovanie
  • rozmery

Nevýhody

  • výdrž batérie
  • rýchle nabíjanie by mohlo byť rýchlejšie

Trh smartfónov sa mení, tie najdrahšie modely sú z roka na rok drahšie a to aj napriek tomu, že v skutočnosti neprinášajú až tak zásadné novinky, pre ktoré by ste mali chuť vymeniť váš 2-3 ročný smartfón.

Apple a Samsung na tento trend zareagovali identicky a okrem dvoch vlajkových lodí do ponuky zaradili aj lacnejšie, horšie vybavené a dizajnovo mierne odlišné modely. Ani v tomto prípade nejde o „budgetový“ model, no napriek tomu je určený pre masy.

Písmeno „e“ v názve tohto modelu odkazuje na anglické prídavné meno „essential“, v preklade „základný“. Netreba sa však nechať zmiasť, o základnom modeli môžeme hovoriť len v rovine série Galaxy S. V skutočnosti je Samsung Galaxy S10e plnohodnotný prémiový smartfón, ktorý si dokáže získať priazeň aj tých najnáročnejších používateľov.

Samsung Galaxy S10e je zo série Galaxy S10 najmenší a od svojich väčších súrodencov sa líši hneď niekoľkými spôsobmi. Zdieľa s nimi však prémiové materiály, najmä sklo na oboch stranách zariadenia a kovový rámček, ktorý v nami testovanej verzii svojim zlatým nádychom ladí s žiarivo žltým sklom na zadnej strane.

Súčasťou tohto rámčeka je aj snímač odtlačkov skombinovaný s tlačidlom pre prebudenie a uspávanie obrazovky. Kým Galaxy S10 a S10+ majú snímač odtlačkov integrovaný do obrazovky, Galaxy S10e ponúka možno menej štýlový, no o to spoľahlivejší spôsob odomykania. Snímač je extrémne rýchly a ak si spolu s ním aktivujete aj odomykanie pomocou skenu tváre, po chvíli aj zabudnete, že máte nastavený zámok obrazovky.

Na protiľahlej strane smartfónu nájdeme tlačidlá pre ovládanie hlasitosti, ako aj dedikované tlačidlo pre hlasového asistenta Bixby. Samsung urobil v tomto smere isté ústupky a aj keď asistenta nie je možné celkom deaktivovať, v nastaveniach na toto tlačidlo môžete namapovať aj na spustenie ľubovoľnej aplikácie alebo skratky.

V ponuke je zopár preddefinovaných skratiek, no skrz jednoduchý editor si v priebehu chvíle vytvoríte akúkoľvek skratku, ktorá vám uľahčí každodenné úkony. Jedným stlačením tlačidla tak napríklad môžete pred šoférovaním deaktivovať Wi-Fi, aktivovať Bluetooth, spustiť prehrávanie hudby a navigácie.

Vrchná strana smartfónu hostí iba slot na dve SIM karty, respektíve jednu SIM kartu a microSD kartu. Bohužiaľ ide o hybridný slot a tak sa musíte rozhodnúť, či chcete využívať funkciu Dual SIM, alebo potrebujete rozšíriť internú pamäť pomocou microSD karty. Samsung Galaxy S10e však ponúka už v základe 128 GB pamäť, čo rozhodne nie je málo.

Bez komentára nemôžeme obísť ani spodnú stranu, na ktorej okrem USB-C portu pre nabíjanie nájdeme aj prekvapivo hlasný reproduktor v stereo zoskupení a taktiež 3,5-milimetrový port, ktorého sa našťastie Samsung na rozdiel od jeho konkurencie stále nevzdal. V balení tak nechýbajú ani štandardné 3,5-mm slúchadlá s certifikáciou spoločnosti AKG, ktorá od roku 2017 patrí pod Samsung.

Pri porovnávaní prednej strany všetkých troch modelov si môžete všimnúť, že Galaxy S10e nemá po stranách zahnutú obrazovku. Samsung v tomto prípade použil rovný Dynamic AMOLED panel s uhlopriečkou 5,8“. Niekto to môže považovať za mínus, niekomu bude rovný displej bez záhybov vyhovovať. Osobne sa radím skôr k tej druhej skupine a myslím, že pri tak tenkých rámčekoch už nemá zmysel posúvať hranice obrazovky ešte ďalej.

Pozrite si

Oplatilo sa čakať! Samsung Galaxy S10+

Obrazovke sa nedá nič vytknúť ani po kvalitatívnej stránke, čo už však pri smartfóne od Samsungu ani nie je žiadnym prekvapením. Galaxy S10e má síce oproti modelom S10 a S10+ nižšie rozlíšenie (2 280 x 1080 pixelov oproti 3 040 x 1 440 pixelom), no v oblasti jasu a podania farieb rozhodne nezaostáva. Vyššie rozlíšenie by pri takejto uhlopriečke ani nedávalo veľký význam.

Zážitok z kvalitnej obrazovky umocňuje aj fakt, že ju neobmedzuje klasický výrez, ktorý sa stal za posledné dva roky súčasťou väčšiny smartfónov. Samsung namiesto toho stavil na vlastné riešenie s názvom Infinity-O, ktoré označuje displej s miniatúrnou dierou pre fotoaparát.

Táto diera zaberá minimálnu časť hornej časti obrazovky a pri bežnom používaní smartfónu, hraní hier a sledovaní videí nepredstavuje žiadnu prekážku. Diera vám po chvíli používania smartfónu opticky zmizne a prestanete ju vnímať ešte skôr, ako klasický výrez.

Samsung využíva túto dieru pre fotoaparát aj softvérovo, kedy sa napríklad pri skenovaní tváre po obvode diery zobrazí pulzujúca animácia. Použitý Dynamický AMOLED panel taktiež podporuje funkciu Always-on, ktorá vám umožní na vypnutom displeji zobrazovať aktuálny čas, dátum, nabitie batérie, notifikácie a ďalšie užitočné informácie.

Treba však podotknúť, že Always-on displej pomerne zásadne zasahuje do výdrže batérie, čo je zrejme aj dôvod, prečo Samsung nevyužil animácie okolo diery aj ako náhradu za notifikačnú diódu.

Zadná strana patrí exkluzívne systému duálneho fotoaparátu, ktorý tvorí 12-megapixelový snímač s variabilnou clonou f/1.5-2.4 a 16-megapixelový snímač s clonou f/2.2. Ide o identické snímače, aké využívajú aj modely Galaxy S10 a S10+, no v tomto prípade v zostave chýba 12-megapixelový teleobjektív.

Osobne mi vo výbave tretí objektív nechýbal a naopak som ocenil prítomnosť ultra-širokouhlého objektívu, ktorý vám umožní zachytiť ešte viac zo sveta pred vami.

Fotoaparát vytvára veľmi kvalitné zábery a oceniť treba aj vstavaný optimalizátor scén, ktorý vylepšuje jas a sýtosť farieb s citom, aby fotografie neboli príliš prepálené alebo skreslené.

Fotoaparátu nechýba ani dynamické zaostrenie, ktoré vám umožní rozmazať pozadie pri fotografovaní portrétov a objektov a taktiež ani režim Noc, ktorý spojením viacerých snímok dokáže vytiahnuť zo scény maximum svetla.

Náhľad pred vytvorením fotografie a výsledná fotografia

Kvalitou veľmi nezaostáva ani predný fotoaparát s rozlíšením 10 megapixelov, pri ktorom je možné aktivovať širokouhlý záber tak, aby sa na fotografiu zmestila aj väčšia skupina ľudí alebo okolitá krajina. Kvalita predného fotoaparátu je viac než postačujúca a nechýba mu dokonca ani dynamické zaostrovanie, vďaka ktorému môžete vytvárať skutočne efektné profilové fotografie.

Rovnakú pochvalu si Galaxy S10e zaslúži aj v oblasti videa, kde s prehľadom zvláda nahrávať video v 4K UHD rozlíšení pri 60 snímkach za sekundu. V rovnakom rozlíšení zvláda video nahrávať aj predný fotoaparát. Pre zachytenie spomaleného videa sú k dispozícii režimy Pomalý pohyb a Super spomalený režim, ktoré vám umožnia zachytiť scénu pri 240-960 snímkach za sekundu. Pri najvyššom snímkovaní sa samozrejme treba uspokojiť s HD rozlíšením.

Srdcom Galaxy S10e je čipset Exynos 9820 s osem-jadrovým procesorom a grafickým jadrom Mali-G76 MP12, ktorý poháňa aj vlajkové lode Galaxy S10 a S10+. Galaxy S10e dokonca s drahšími modelmi zdieľa aj Wi-Fi modem, ktorý podporuje najnovšiu generáciu sietí Wi-Fi 6. Zatiaľ tento štandard nie je príliš rozšírený, no so smartfónmi zo série Galaxy S10 si jeho benefity budete môcť užívať medzi prvými.

Najmenší a najlacnejší model teda po stránke výkonu vôbec nezaostáva, hoci má jeho systém k dispozícii namiesto 8 GB „iba“ 6 GB RAM. Tento rozdiel pri bežnom používaní smartfónu nebadať a vďaka nižšiemu rozlíšeniu obrazovky má Galaxy S10e oproti väčším súrodencom aj nejaký ten výkon k dobru.

To bohužiaľ neplatí pre 3 100 mAh batériu, ktorá je v porovnaní s modelmi Galaxy S10 a S10+ až o 300-1 000 mAh menšia. Rovnaký hardvér v kombinácii s menšou batériou si vyberá svoju daň a pri celodennom intenzívnom používaní budete už k večeru hľadať nejaký zdroj napájania. Ak sa však počas dňa nepohybujete mimo civilizácie, s výdržou batérie si nemusíte veľmi lámať hlavu.

Samsung Galaxy S10e totiž podporuje 15W rýchle nabíjanie pomocou pribalenej nabíjačky, ako aj pomocou akejkoľvek podložky pre bezdrôtové nabíjanie, ktorá takýto výkon podporuje.

Bezdrôtovo dokonca môžete nabíjať aj ostatné zariadenia, ktoré položíte na zadnú stranu Galaxy S10e. Nabíjanie iných smartfónov týmto spôsobom nie je veľmi efektívne, no pre nabíjanie bezdrôtových slúchadiel alebo hodiniek je reverzné bezdrôtové nabíjanie ako stvorené.

Pozrite si

Huawei P30 Pro vidí aj to, čo ja nevidím!

Ani výkonný hardvér, ani kvalitné spracovanie by nepadli na úrodnú pôdu, ak by Samsung neprekopal aj softvér, respektíve svoju softvérovú nadstavbu pre Android. Toho sme sa nakoniec dočkali a spolu s novými modelmi (a aktualizáciou Android 9 Pie) uzrelo svetlo sveta nové používateľské prostredie One UI, ktoré nahrádza doterajšie prostredie Samsung Experience.

Nadstavba Samsung Experience síce úspešne naprávala zlú reputáciu staršieho prostredia TouchWiz, no One UI posúva kvalitu používateľského zážitku na celkom inú úroveň.

Nové prostredie je výrazne jednoduchšie, priestor na obrazovke dostávajú len tie najpodstatnejšie informácie a v systéme sa už nebudete strácať ani v prípade, že dlhodobo využívate smartfón inej značky s inou nadstavbou.

Okrem prekopaného dizajnu a menších noviniek je súčasťou One UI aj Nočný režim, ktorý prepne celé prostredie systému do tmavých farieb. Keďže použitý AMOLED panel dokáže zobrazovať čiernu farbu bez podsvietenia, tmavé prostredie oceníte najmä vo večerných hodinách, kedy dáte vašim očiam viac času na oddych aj bez obmedzovania času stráveného pred obrazovkou.

Skvelá previazanosť hardvéru so softvérom je to, čo smartfóny od Samsungu potrebovali už dlhšiu dobu ako soľ. V sérii Galaxy S10 sme sa toho konečne dočkali a vďaka modelu S10e si špičkový hardvér a softvér môžu užiť aj priaznivci smartfónov kompaktných rozmerov.

Aj keď Samsung Galaxy S10e pôsobí vo svojej sérii ako základný model, v skutočnosti sa svojou výbavou od modelov Galaxy S10 a S10+ až tak výrazne nelíši. Vďaka nižšej cene (749 €) a kompaktnejším rozmerom môže byť naopak pre mnohých tou najlepšou voľbou z novej série Galaxy S. Preto si zaslúži aj naše ocenenie TIP REDAKCIE.

Samsung Galaxy S10e si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.