Reklama

Samsung Galaxy Note10 sa rozmnožil, na trhu budú dve verzie

Števo Porubský

Najznámejší a dnes už jediný biznis smartfón pochádza v novej verzii, Galaxy Note10. No keďže aj séria Galaxy S10 má i pluskovú verziu, Note10 nemôže byť o nič horší. Bude preto v dvoch verziách – Galaxy Note10 a Galaxy Note10+. Oba modely sú pritom aktuálnou špičkou nielen po technologickej stránke.

Pozrite si

Samsung Galaxy Note10+ opäť na vrchole

Samsung práve predstavil úplne novú verziu najznámejšieho a dnes už jediného biznis smartfónu na svete, Galaxy Note10, ku ktorej pribudne aj Galaxy Note10+. Obe verzie sa zdajú byť takmer identické, no líšia sa vo viacerých parametroch ako len veľkosti displeja či batérie.

Samsung Galaxy Note10 ponúkne 6,3″ displej s rozlíšením 1 080 x 2 280 px (401 PPI), 8 GB RAM, 256 GB pamäť a 3 500 mAh batériu. Samsung Galaxy Note10+ bude mať 6,8″ displej s rozlíšením 1 440 x 3 040 px (498 PPI), 12 GB RAM, do 512 GB pamäť a 4 300 mAh batériu. To sú najväčšie rozdiely medzi oboma novinkami.

Aby sme nezabudli, rozmery menšieho modelu sú 151 x 71,8 x 7,9 mm, hmotnosť atakuje 170 gramov. Väčší model má 162,3 x 77,2 x 7,99 a takmer 200 gramov. Je však ľahší ako Note9!

Pozrite si

Samsung Galaxy Note9 – voľba náročných

Plusom je, že Samsung dokázal do takmer identicky veľkého tela (v porovnaní s Note9) zmestiť o 0,4″ väčší displej. Vďačí za to minimálnemu rámiku nielen po stranách zahnutého displeja, ale aj nad a pod ním. Webkamera je v otvore v displeji v strede. Snímač odtlačkov už klasicky v displeji. Note10 je zároveň menší ako Samsung Galaxy S10+ a len o čosi väčší, ako Galaxy S10.

Displej je mimochodom typu Dynamic AMOLED, podporuje HDR10+ a kryje ho Gorilla Glass 6, ktoré kryje aj zadnú stranu. Pomer strán predstavuje 19:9. Samsung displej nazýva Cinematic Infinity. To len ak by ste niekde zachytili aj takéto označenie. Poteší ale technológia Eye Comfort pre elimináciu modrého svetla z displeja, no zároveň minimalizáciu žltkavého efektu jeho znížením.

Samsung sa chváli, že Galaxy Note10 je vybavený najtenším chladiacim systémom s výparníkovou komorou na svete. To má na starosti chladenie úplne nového 8-jadrového, 64-bitového, 7 nm procesora Exynos. Sekunduje mu už spomínaných 8, resp. 12 GB RAM. Procesor má byť o 20% výkonnejší, ako v predošlom modeli, výkon GPU má stúpnuť až o 45%. Zároveň sa znižuje spotreba o 18%.

Podľa modelu je možné mať 256 GB, alebo 512 GB internú pamäť. Samsung Galaxy Note10 však môže mať maximálne 256 GB, pamäť totiž nerozšírite – chýba slot na microSD karty. Škoda. Pamäť je možné rozšíriť microSDXC kartou do 1 TB len v prípade väčšieho modelu Note10+.

Novinkou má byť aj funkcia Game Booster, ktorá s podporou umelej inteligencie optimalizuje výkon a spotrebu energie Galaxy Note10 v závislosti od konkrétnej hry. Vďaka P2P streamovacej službe PlayGalaxy Link môžu používatelia na svojom mobilnom zariadení pokračovať v hre rozohranej na počítači presne od miesta kde skončili bez toho, aby pritom museli čokoľvek ukladať na lokálne úložisko. Navyše vaše hranie môžete streamovať aj s obrazom z prednej kamery.

Okrem Wi-Fi 6 poteší aj Bluetooth 5.0, ANT+, NFC, GPS, Galileo, GLONASS a BeiDou, ale aj barometer či Hallov senzor. Plusom má byť vylepšené LTE s 4×4 MIMO s 7CA kat.20, ktoré je schopné ťahať dáta do rýchlosti 2 Gbit/s. Odosielajú sa ale klasicky, max 150 Mbit/s.

Novinkou je zmiznutie tlačidla pre Bixby. Ono úplne nezmizlo, ale je súčasťou tlačidla ON/OFF. Stačí ho dlhšie podržať a je z neho spúšťanie Bixby. Audio konektor však na tele nenájdete tiež, žiaľ v balení nebude ani redukcia USB-C/3,5 mm. Zato v balení nájdete USB-C slúchadlá AKG.

S Pen hrá stále prím

Nebol by to smartfón série Note, keby nemal stylus. Nový S Pen má opäť nové vlastnosti i vyhotovenie. Má niečo vyše 3 gramov, pričom sa nabíja bezdrôtovo v tele smartfónu.

Samozrejmosťou je možnosť zapisovať si poznámky, v aplikácii Samsung Notes ručne písaný text okamžite prevádzať do digitálnej podoby a exportovať ho do rôznych formátov, vrátane Wordu. Po novom je možné poznámky upravovať zmenšovaním, zväčšovaním či meniť farbu textu.

Novinkou sú aj tzv. Air Actions, ktoré majú čiastočne ovládať smartfón gestami. K tomu Samsung vypustil aj SDK pre developerov appiek a hier, aby Air Action bolo možné využívať aj v aplikáciách a hrách tretích strán.

Aktuálne je možné pomocou S Pen vo fotoaparáta diaľkovo nielen vytvoriť fotografiu, či spustiť video, ale napríklad aj prepínať medzi režimami fotoaparátu/videa, prepínanie medzi prednou a zadnou kamerou či zoomovanie. To všetko pohybom pera v priestore.

Samsung S Pen vraj dobre padne aj pre tvorcov multimediálneho obsahu. Zabudovanú appku Video editor je možné ovládať stylusom S Pen, čo má zjednodušiť a zrýchliť prácu s videom. S Pen ale dokáže spolupracovať aj s Adobe Rush.

Pri fotografiách je zas možné S Pen použiť s funkciou AR Doodle a pridávať k nim dynamické kresby, efekty a animácie, ktoré sledujú zachytený objekt.

Galaxy Note10 je po novom tiež možné spojiť s PC a Macom cez Samsung DeX PC. Cez ten je potom možné ovládať aj smartfón, vrátane využitia myšky a klávesnice. Používatelia Windows 10 môžu tiež využiť predinštalovanú appku na pripojenie k počítaču. Na PC si potom môžu nechať zobraziť oznámenia zo smartfónu, odosielať a prijímať správy a prezerať si najnovšie fotografie bez toho, aby museli prácu na počítači prerušovať a brať smartfón do ruky.

Po fotografickej stránke na tom Note10 nie je zle. Využíva presne to isté trio snímačov, čo aj séria Galaxy 10. Ide teda o 12 Mpx hlavný fotoaparát s 26 mm objektívom so svetelnosťou f/1,5, resp. f/2,4 + 12 Mpx snímač pod 52 mm objektívom s f/2,1 + 16 Mpx snímač pod 12 mm optikou s f/2,2.

Galaxy Note10+ bude mať navyše aj snímač DepthVision (ToF), ktorý je možné využiť na 3D skenovanie. Fotoaparát dokáže naskenovať objekt a previesť ho do pohyblivej 3D podoby.

Samozrejmosťou je 4K Ultra HD video a všetky vymoženosti, ktoré ponúkajú Samsung Galaxy S10 a S10+. Nad displejom je 10 Mpx snímač s 26 mm f/2,2 optikou.

Funkcia Live focus video ponúka úpravy hĺbky ostrosti aj počas natáčania videa. Novinkou je i funkcia Zoom-In Mic, ktorá zosilňuje zvuk v zábere a naopak potláča hluk na pozadí. Nová a zdokonalená funkcia Super steady stabilizuje záznam a redukuje otrasy, kvôli ktorým môžu byť akčné videá rozmazané. Táto funkcia je teraz k dispozícii v režime Hyperlapse, ktorý slúži na tvorbu stabilných časozberných videí.

O zvuk sa stará AKG, nielen v smartfóne, ale aj v pribalených stereo slúchadlách s USB-C konektorom. Galaxy Note10 podporuje aj Dolby Atmos zvuk.

V oboch verziách Galaxy Note je možné využiť rýchlonabíjanie. V menšom modeli je to 25 W, vo väčšom až 45W nabíjanie (45 W nabíjačka ale nebude v balení). V balení oboch modelov bude 25 W nabíjačka. Samozrejmosťou je ale aj bezdrôtové nabíjanie, ale aj vybíjanie, teda nabíjanie iných zariadení s bezdrôtovým nabíjaním, napríklad smart hodinky.

Samsung Galaxy Note10 a Galaxy Note10+ budú dostupné vo farbách Aura Glow a Aura Black. V predaji budú od 23. augusta, ale predobjednávať si ich môžete od dnes, 7. augusta od 22.30 až do 22. augusta.

Samsung Galaxy Note10 s 256 GB pamäťou bude stáť 949 €. Model Note10+ s 256 GB pamäťou vyjde na 1 099 € a Note10+ s 512 GB bude stáť 1 199 €.

Samsung zároveň spúšťa akciu, počas ktorej si môžete za svoj použitý, funkčný smartfón, alebo tablet získať k výkupnej cene aj jednorazový bonus až 200 € za smartfón série Note (pre ostatné značky a modely je bonus 100 €). Pre získanie výkupnej ceny a bonusu musíte zrealizovať registráciu v období od 7. augusta do 22. augusta a následne do 15. septembra doplniť údaje o novom Galaxy Note10 (IMEI, pokladničný doklad).

Tento rok chce totiž Samsung odmeniť súčasných majiteľov modelov radu Galaxy Note za vernosť, a čo najviac im zjednodušiť prechod na najnovšie modely. Príklad od Samsungu: Peter vlastní Galaxy Note9 128 GB, ktorý je plne funkčný a bez mechanického poškodenia alebo poškrabania. Dnes ho odpredá za 380 €, získa navyše bonus 200 € k predobjednávke a za nový Galaxy Note10 si doplatí 369 €.

Určite si pozrite aj naše video s prvými dojmami z noviniek Samsung Galaxy Note10 a Note10+.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.