Reklama

Samsung Galaxy Note: Začína sa písať nová kapitola smartfónov (prvé dojmy)

Drahomír Piok

Už pri oficiálnom predstavovaní výrobkov na tlačovej konferencii Samsungu bolo jasné, že Galaxy Note je veľký skok do neznáma. Podobné zariadenia sa síce v minulosti zriedka objavovali, no veľa úspechu nezožali, viď Dell Streak. Dnes je doba iná, svet si zvykol a dokonca chce stále „väčšie displeje“. Galaxy Note je akýmsi univerzálom so všetkými vymoženosťami smarfónu spolu s pohodlnosťou a výkonom tabletu.

Samsung Galaxy Note

Samsung Galaxy Note pri približnom porovnaní s Nokia E7 (Note je posadený o niečo vyššie)

Vyzerá ako..

Svojím dizajnom sa stále drží modelovej rady Galaxy. Z diaľky by ste si ho mohli dokonca pomýliť s jeho menším kolegom Samsungom Galaxy S II. Neoplýva drahými materiálmi ako sú sklo alebo hliník, teda okrem lemovej lišty po obvode, ale skôr menej obľúbeným plastom. Kvôli nemu však vďačí úžasnej váhe (oficiálne číslo zverejnené nebolo), ktorá neunaví ruku. Rozmery 145,85 x 82,95 x 9,65 mm sú na 5,3“ prijateľné a hrúbka ani nie 1 cm potešila. Na zadnej strane sa nachádza šošovka 8 Mpx fotoaparátu, LED dióda a mono reproduktor. Zospodu už klasicky microUSB konektor a výborný kapacitný stylus. Rozloženie zamykacieho/zapínacieho  tlačidla, regulátora hlasitosti a 3,5 mm audio konektora je totožné so Samsungom Galaxy S II. Čelná strana ponúka 2 Mpx kameru, reproduktor pre hovory, ovládacie prvky a úžasný Super AMOLED displej s 5,3“ uhlopriečkou. Rozlíšenie  má skvelých 1280 x 800 bodov (WXGA) s jemnosťou 285 ppi. Prehliadanie webu či prezeranie HD videí vyzerá skutočne nadpriemerne. Dokonca niektoré webové stránky je možné čítať aj bez dodatočného priblíženia. Samotný displej bude iste veľkým lákadlom pre kúpu.

Samsung Galaxy Note

Uzamykacia obrazovka so skratkami k aplikáciám

Zopár nápadov od HTC

Operačný systém je vo verzii 2.3.5 a obsahuje mierne zmeny zo strany Samsungu. Matica ikon na základnej spodnej lište pribrala vďaka rozlíšeniu zo štyroch na päť a v menu sa rozšírila na päť krát päť. Najzásadnejšou novinkou bola zamykacia obrazovka. Okrem počasia zobrazovala päticu ikon, ktoré sa dali podľa vzoru HTC Sense povytiahnúť von a spustiť tak danú operáciu, napríklad webový prehliadač. Stylus s názom S Pen je úžasným doplnkom pri veľkosti tejto obrazovky. Samozrejme, že celý Android je vyvíjaný pre ovládanie dotykom prstu a dá sa pracovať aj bez neho. Primárna aplikácia pre dotykové pero s poznámkami a s množstvom prehľadných možností je S Memo. Na obrazovku sa píše veľmi pohodlne, no stylus dokáže viac. Po stlačení tlačidla, ktoré sa naňom nachádza systém vytvorí snímku práve zobrazeného materiálu (webový prehliadač, mapa, fotografia…). Vy si tak jednoducho môžete zaznačiť poznámku, ktorá sa ďalej uloží. Výborný nápad, ktorý som však už niekde videl (HTC Flyer). No neznamená to, že sa nemôže používať aj u Samsungu Galaxy Note, pri ktorom funguje dokonale.

Samsung Galaxy Note

Nenechajte sa zmiasť, telefón sa pohodlne vojde aj do bežného vrecka

Maximálny hardvér

Pri pohľade na technické  špecifikácie mi napadá len jedno. Neexituje zatiaľ nič lepšie. Jednoznačne sa jedná o najvýkonnejší „stroj“ spomedzi smartfónov, no i tabletov. Dvojjadrový procesor Samsung Exynos s taktom 1,4 GHz prináša výsledky 3 600 bodov v aplikácií Quadrant. CPU Čip obsahuje aj grafické jadro. Nešpecifikovaná RAM bude najpravdepodobnejšie na hodnote 1 GB. Vnútorné úložisko pojme podľa verzie 16 GB alebo 32 GB. Navyše Slot pre microSD karty zvládne ďalších 32 GB. Dátové pripojenia  „pobežia“ na úrovní HSPA+ alebo LTE, taktiež záleží od modelu. Za štandardnú výbavu pokladám Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/, Bluetooth 3.0, microUSB 2.0, FM prijímač s RDS, DLNA alebo GPS s A-GPS. Ako voliteľné príslušenstvo bude dostupné aj NFC. Spomedzi senzorov ako akcelerometer, intenzita svetla, digitálny kompas, či merač priblíženia ma zaujal barometer. Zdá sa, že predpoveď počasia si budú smartfóny v budúcnosti vypočítavať sami. Fotoaparát s AF a LED diódou má rozlíšenie 8 Mpx. Maximálne zvládne nahrávať FullHD video pri 24 až 30 snímkach za sekundu. Kontinuálny autofókus by mal byť prítomný. Ak sa pýtate na batériu, tá našťastie pribrala na celkovú hodnotu 2 500 mAh. Nepredpokladám, že by sa dva dni výdrže mali stať maličkosťou, no jeden deň istotne zvládne.

Samsung Galaxy Note

  • 5,3″ veľký, HD a SAMOLED displej, výborná hardvérová výbava
  • cena, len mono reproduktor, rozmery nebudu vyhovovať každému

 

 

 

 

Osobné zhodnotenie

Môj prvý kontakt bol zo začiatku skeptický. Predsa len 5,3“ je vážne dosť. Po pár minútach si ma však Note získal a s radosťou by som ho vymenil za môj Samsung Galaxy S II. Cieľová skupina sú najmä manažéri a iný biznis klienti, ktorí nemusia nosiť smartfón po vreckách riflí. V koženom púzdre musí vyzerať Note luxusne. Dizajn dopĺňa „nadupaný“ hardvér, ktorý drží 2 500 mAh batéria a nenechá ho na holičkách. Žiaľ predpokladaná, neoficiálna cena 715 € z neho urobí výsostne drahý produkt len pre zopár fajnšmekrov.

Samsung Galaxy Note

Samsung Galaxy Note
Operačný systém Android 2.3.5
Displej Super AMOLED, 5,3″, 1 280 x 800 pixelov
Procesor dvojjadrový, Samsung Exynos 1,4 GHz + Mali-400 MP GPU
Pamäte vnútorná 16 GB / 32 GB, 1 GB RAM?
Fotoaparát 8 Mpx, FullHD video (1080p, 24~30 snímkov), LED dióda
Bezdrôtové moduly HSPA+, NFC, GPS s A-GPS, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 3.0, DLNA
Konektory mircoUSB 2.0, microSD (max 32 GB), 3,5 mm audio
Rozmery, hmotnosť a batéria 145,85 x 82,95 x 9,65 mm, 178 gramov?, 2 500 mAh

Foto: techbox.sk, Samsung

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.