Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Samsung GALAXY Note 4 máme v redakcii. Aký je?

Samsung GALAXY Note 4 máme v redakcii. Aký je?
Roman Calík
Samsung GALAXY Note 4 máme v redakcii. Aký je?

Samsung GALAXY Note 4 má kovový rám a vylepšené funkcie pre pero S Pen. Po pár hodinách používania vám prinášame naše prvé dojmy.

Samsung Galaxy Note 4

Samsung GALAXY Note 4 som chytil prvýkrát do rúk hneď po jeho predstavení na výstave IFA 2014. Zo spracovania som mal zmiešané pocity. To čo sa mi páčilo na obrázkoch, zrazu v rukách stratilo čaro. Nasťastie to bol len prvý dojem z krátkeho stretnutia. Teraz mám Note 4 v rukách už viac ako deň a prichádzam mu na chuť. Telo je pevné a s novými kovovými hranami sa Note 4 výborne drží v rukách. Hrany nie sú vôbec ostré a keď novinku položím na stôl, lem smartfónu doslova žiari. Sám som zvedavý, akú životnosť bude mať nové telo, ale predpokladám, že vyššiu v porovnaní s plastami, ktoré sa snáď každému čo poznám ošúchali pomerne rýchlo.

Samsung Galaxy Note 4

Prekvapuje ma, že sa Samsung vrátil k štandardnému microUSB konektoru a „zabudol“ na microUSB 3.0, ktorý má Note 3. Mňa táto skutočnosť nesmierne teší, ale musel byť pred rokom zbytočný experiment, ktorému žiaľ podľahla aj S5-ka? Ak sa však tešíte, že novinka je vodeodolná, sklamem vás. Nie je! Možno za to môže pero S Pen, alebo jednoducho konštrukcia rámu, s ktorou už prišiel aj model Galaxy Alpha, ktorý taktiež neponúka vodeodolnosť a odolnosť voči prachu. Škoda.

Samsung Galaxy Note 4

Tiež mi chýba pogumovaný plast na zadnom kryte, ktorý ukázala S5-ka aj Alpha. Na výstave som plast na Note 4 veľmi kritizoval. Po jednom dni s novinkou však musím priznať, že mi materiál krytu neprekáža a dokonca sa mi páči viac, ako „prešívaný“ kryt s imitáciou kože na Note 3. Celkovo mám zo spracovania dobrý dojem, Note 4 pôsobí luxusnejšie a rozhodne pevnejšie ako ktorýkoľvek predchodca.

Samsung Galaxy Note 4

PREČÍTAJTE SI: IFA 2014 | Štvrtý GALAXY Note stavil na top-end výbavu a kovový rám! + NAŽIVO

Absolútne som si zamiloval displej. Áno, uznávam, že Full HD rozlíšenie pri 5,7-palcoch stačí, ale…keď sa pozriete na QHD displej novinky, dáte mi za pravdu, že takýto displej by ste chceli. Všetko je extrémne jemné, čo zaregistrujete nielen na ikonách menu, ale i pri prehliadaní fotografií či browsovaní na internete. Navyše oceňujem vynikajúcu viditeľnosť na slnku a živšie farby. Samsung sa nechválil len tak, že svoj Super AMOLED displej ešte viac vylepšil. Ak máte Note 2 alebo prvý Note, z displeja Note 4 budete unesení.

Samsung Galaxy Note 4

Lepšie je aj Pero S Pen. Na pocit je ľahšie a pri práci citlivejšie. Len akosi vytŕča zo zadnej časti tela a ja mám pocit, že ho zachytím o kraj vrecka na nohaviciach a stratím ho. Aj keď drží v tele Note 4 pevne, tohto pocitu sa neviem zbaviť a uvítal by som väčšie zapustenie do tela novinky. Výhodou však je, že pero S Pen pohodlnejšie vyberiete.

Samsung Galaxy Note 4

S vylepšeným perom S Pen prišli aj nové funkcie. Funkcia Inteligentný výber (Smart Select) vám umožní kedykoľvek vyrezať časť obrazovky a ihneď výber odoslať. Túto funkciu budete určite radi používať. Napríklad ak ste na nejakej internetovej stránke, veľmi jednoducho pošlete známemu obrázok z práve čítaného článku napríklad cez e-mail, pričom automaticky sa do tela e-mailu vloží aj odkaz na článok. Už na výstave ma však najviac zaujala možnosť využívať S Pen v štýle počítačovej myši. Osobne veľmi často „upratujem“ fotografie v galérii a ich postupné vyklikávanie ma otravovalo. V Note 4 stačí prejsť s S Pen so stlačeným tlačidlom na tele pera po viacerých obrázkoch a hneď sú označené. Je to rýchle a funguje to presne. Veľká vďaka za takéto maličkosti, ktoré však výrazne uľahčia prácu so smartfónom, pardón s phabletom.

Samsung Galaxy Note 4

Celkovo mám pocit, že Note 4 je vyladený aj po softvérovej stránke. Android 4.4.4 beží aj so Samsung nadstavbou bez zaváhania. Test AnTuTu Benchmark v5.1 ohodnotil novinku na 46 677 bodov, je to výborný výsledok a predčí aj súčasnú vlajkovú loď výrobcu, model Samsung GALAXY S5. Vstavaná 3 GB pamäť RAM je určite veľkou výhodou, nechápem, prečo sa neobjavila aj v S5-ke.

Samsung Galaxy Note 4

V porovnaní s predchádzajúcou generáciou je lepší aj fotoaparát. Vyskúšal som najmä Full HD video, ktoré je pri fps 60 veľkou konkurenciou aj pre iPhone 6, ktorý dokáže zázraky len s 8 Mpx snímačom. Optická stabilizácia si robí svoju prácu dobre. Novinkou je aj snímač tepu, ktorý však nepovažujem za potrebnú vychytávku. Rovnako čítačku odtlačkov prstov v Samsungu nepoužívam.

Samsung Galaxy Note 4

Prvý dojem z Note 4 je výrazne lepší ako po výstave IFA 2014. Kovové telo zabezpečí vysokú pevnosť phabletu, displej ho radí k tomu najlepšiemu na trhu a pero S Pen je ešte lepšou praktickou vychytávkou. Škoda len chýbajúcej vodeodolnosti a pravdepodobne vyššej ceny, ktorá zaradí novinku k najdrahším Samsungom na trhu. Ak ste majiteľom niektorého z prvých Note zariadení, verím, že prechod na Note 4 bude veľkým a príjemným krokom. Samozrejme to neplatí pre Note 3, tu by som kľudne počkal ešte rok na viac zmien. Pozrite si aj video z výstavy IFA 2014 i rozsiahlu fotogalériu pod článkom. Kompletnú recenziu novinky nájdete v pripravovanom vianočnom vydaní časopisu TECHBOX číslo 11-12/2014, ktorý výjde už 20. novembra 2014. Máte sa určite na čo tešiť.

Foto: TECHBOX