Výhody
- HW tlačidlo Domov
- kvalitný displej a výdrž batérie
- vylepšený zadný fotoaparát
- výkonný procesor a plynulý chod
Nevýhody
- chýba notifikačná dióda
- lesklá zadná strana
O tom, ako sa uviedli prvé smartfóny nového modelového radu Galaxy A z dielne Samsungu, sa už popísalo dostatok. Vraví sa, že nespomínajme staré hriechy. Platí to aj v tomto prípade. Obzvlášť, keď o reputáciu sa uchádzajú vynovené modely pre rok 2016.
A ako ukázal test smartfónu Samsung Galaxy A5 (2016), výrobca si kritiku zrejme vzal k srdcu, keďže nová A5-ka veľmi milo prekvapila. Ale ako je na tom najmenší model, Samsung Galaxy A3 (2016)?
Veľmi dobre. Ale nepredbiehajme a nerobme unáhlené závery. Vynovená A3-ka už na pohľad, ako aj na prvý dotyk, pôsobí uhladene, dizajn si pýta konštatovanie o prémiovosti a hoci kovové telo mierne narástlo (134,5 x 65,2 x 7,3 mm) a oťaželo (131 g), neuberá mu to na elegancii. Podpísalo sa pod to, okrem iného, aj zväčšenie displeja o dve desatiny, teda na 4,7”.
V novej A3-ke je displej technológie Super AMOLED rovnako, ako v predošlej verzii. Má však jemnejšie rozlíšenie, a to 720 x 1 280 px, teda HD. Pri viditeľnej ploche 59 x 105 mm je jemnosť 310 PPI, čo je plne postačujúci parameter. Navyše tým netrpí energetická náročnosť displeja v porovnaní s Full HD rozlíšením. Také jemné rozlíšenie by v novej A3-ke bolo zbytočné.
Rovnako, ako pri smartfóne Samsung Galaxy A5 (2016), ani pri tohtoročnej A3-ke displej nesklamal. A to ani podaním farieb, viditeľnosťou pod vysokými uhlami a ani čitateľnosťou na slnku. Aj tu automatická regulácia jasu pracovala spoľahlivo a dávkovala dostatočné množstvo svetla z podsvietenia.
V nastaveniach displeja modelu A3 (2016) je tzv. Režim obrazovky, ktorým si upravujete rozsah farieb, sýtosť a ostrosť zobrazenia. A to jedným zo štyroch predvolených nastavení. Pri bežnej práci so smartfónom by vám malo vyhovovať Adaptívne zobrazenie. Pri čítaní textov (na webe a pod.) odporúčam prepnúť na AMOLED fotografia.
Pripomeniem ešte Inteligentné zapnutie obrazovky, ktoré zabezpečuje, že napríklad počas čítania internetových stránok displej nezhasne. Je to vďaka sledovaniu očí prednou kamerou. Okrem nej sú nad displejom aj príslušné senzory. No jeden dôležitý prvok tu chýba. A to notifikačná dióda.
Hoci je A3-ka lacnejším a menej vybaveným modelom v porovnaní s A5-kou, táto dióda by nemala chýbať v žiadnom mobilnom telefóne. Takže ak chcete zistiť, či máte nejaké zmeškané udalosti, zapnite si Inteligentné upozorňovanie, ktoré vám tieto okolnosti oznámi krátkym zavibrovaním. Škoda len, že až keď vezmete mobil do ruky.
Samsung Galaxy A3 (2016) v porovnaní s predchodcom zaznamenal niekoľko výrazných vylepšení. Na druhej strane, v určitých detailoch pôsobí ako zmenšený klon modelu A5 (2016). Nová A3-ka má displej i zadnú stranu prekrytú sklom 2,5D Gorilla Glass 4. Vyzbrojte sa preto trpezlivosťou pri sústavnom čistení odtlačkov z oboch strán.
Pozitívom novej A3-ky je, po vzore väčšieho modelu, presunutie reproduktora zo zadnej na spodnú stranu, kde sú umiestnené aj konektory microUSB a 3,5 mm audio. Vďaka tomu nie len hudbu, ale predovšetkým zvonenie, či iné zvukové upozornenia budete lepšie počuť.
Samsung má vo zvyku umiestňovať tlačidlo ON/OFF a tlačidlá hlasitosti na protiľahlé bočné strany. Tak je tomu aj v smartfóne Galaxy A3 (2016). Nie je to zlé riešenie a dá sa naň rýchlo zvyknúť. Navyše vyhovovať by malo ako pravákom, tak aj ľavákom. Opäť ale nezabudnem vyzdvihnúť implementáciu hardvérového tlačidla Domov. V A3-ke síce nemá integrovanú čítačku odtlačkov prstov, ale pri tomto modeli sa to dá prepáčiť.
Naopak, inovácia v podobe spoločného slotu SIM a microSDXC pamäťovej karty je čiastočne rozporuplná. Hoci tento spôsob umiestňovania kariet už používajú mnohí výrobcovia, treba si uvedomiť, že pri snahe o výmenu niektorej z nich, ide von aj tá druhá. A tak buď budete dočasne mimo dosahu siete, alebo bude nedostupný úložný priestor SD karty. Tak si vyberte…
Pri testovaní smartfónu Samsung Galaxy A5 (2016) sme sa zamýšľali nad tým, či by taký drahý a priveľmi vybavený smartfón nebol pre starých rodičov prílišným luxusom. Ak by sa vám zdalo, že áno, môžete im ponúknuť síce menšiu, ale lacnejšiu A3-ku.
Rovnako dobre v nej totiž využijú Jednoduchý režim so zväčšenými ikonami a písmom, alebo rôzne ďalšie nastavenia na zlepšenie manipulácie so smartfónom, ak už majú slabší zrak alebo sluch. V prípade potreby môžu nie len oni, ale aj ostatní používatelia využiť možnosť Odosielania tiesňovej správy stlačením tlačidla napájania trikrát po sebe.
Úroveň konektivity smartfónu Samsung Galaxy A3 (2016) je výborná. Pripojíte sa ním v sieťach LTE Cat4, na prístup do internetu využijete aj Wi-Fi a prítomnosť NFC vám umožní nie len zdieľanie obsahu, ale aj bezkontaktné platby. Motoristov istotne poteší podpora MirrorLink, najmä ak jazdia s automobilom podporujúcim túto funkčnosť.
Tak, ako som sa pochvalne vyjadril k výkonu smartfónu a výdrži batérie pri teste modelu Galaxy A5 (2016), rovnako pozitívne sú moje zistenia aj čo sa týka modelu A3 (2016). Hoci na iných stránkach, slovenských aj zahraničných, sa informácie o použitom procesore diametrálne rozchádzajú a väčšinou uvádzajú prítomnosť už zastaralého a málo výkonného procesora Snapdragon 410 s grafikou Adreno 306.
Ja som mal v rukách smartfón s procesorom Samsung Exynos 7580, čo je „štvorjadro“ s architektúrou Cortex-A53 a frekvenciou 1,5 GHz. Sparing partnera mu robí grafika Mali T720 a 1,5 GB RAM pamäť. Keď k tomu pridáme vyladený systém Android 5.1.1, vhodne doplnený nadstavbou Touch Wiz, tak z toho máme veľmi, naozaj veľmi slušnú výkonovú kombináciu. Ako keď kuchár namieša tie správne ingrediencie.
Chod systému bol ukážkovo plynulý, spúšťanie aplikácií veľmi rýchle, v rozpätí 2-5 s. pri bežných aplikáciách, nie hrách typu World of Tanks. Tam už to, pochopiteľne, chvíľu trvalo. 🙂 Taktiež prepínanie medzi aplikáciami bolo bezproblémové.
Tieto zistenia sa môžu zdať subjektívne, avšak podporujú ich aj výsledky významných benchmarkov. V AnTuTu v6.0.1 dosiahla nová A3-ka 35 628 b. a 3DMARK, test Ice Storm Unlimited A3-ke priradil 6 579 b., v teste Ice Storm A3-ka získala 8 087 b. Viac výsledkov ďalších benchmarkov si môžete pozrieť na priložených screenshotoch.
Čo sa týka batérie, tak zväčšenie jej kapacity z 1 900 mAh v predošlej verzii A3-ky na 2 300 mAh v tej súčasnej sa, v kombinácii s ostatnými faktormi, ako displej, operačný systém atď., prejavilo dlhšou výdržou. Pri extrémnom vyťažení multiplayerovou hrou došlo za 30 min. k 14%-nému úbytku kapacity, čo vychádza na približne 3 hodiny výdrže z plného nabitia.
Samozrejme, pri bežnom používaní smartfónu, teda niekoľko telefonátov za deň, cca 20-30 SMS, približne hodinka v súhrne na webe a nepretržitá synchronizácia, som A3-ku nabíjal po cca 30-32 hodinách. Menej nároční požívatelia, ktorí nevyužívajú internet a chceli by byť hlavne v pohotovosti na dosah, určite nebudú nabíjačku potrebovať skôr, ako každé dva dni.
Ak by sa vám zdalo, že som na niečo zabudol, nemusíte mať obavy. Len som si to nechal na neskôr. Mám na mysli fotoaparáty. Predovšetkým hlavný, zadný fotoaparát zaznamenal výrazné zlepšenia. Rozlíšenie CMOS snímača zadného fotoaparátu výrobca zvýšil na 13 Mpx. No a vďaka vylepšenej optike so svetelnosťou f/1.9 či spoľahlivému autofókusu sú výsledné fotografie veľmi slušnej kvality, za ktorú sa smartfón tejto triedy nemusí hanbiť.
Ak sa radi hráte s nastaveniami fotoaparátu, ako WB, ISO, EV, poteší vás Profesionálny režim. Nechýba ani Panoráma či HDR režim, ktorý rovnako, ako pri A5-ke, výborne eliminoval protisvetlo. Ak by sa vám predinštalované režimy málili, môžete si stiahnuť ďalšie.
Selfie maniakom radosť spraví predná 5 Mpx kamera. Okrem základného Selfie režimu je k dispozícii aj Široké selfie. To ak by ste sa chceli fotiť viacerí naraz. Oba fotoaparáty zvládnu záznam videa vo Full HD rozlíšení. Výsledné video nie je profesionálnej kvality, ale na bežné zaznamenanie udalostí či momentov do rodinného archívu postačí.
Aj po teste smartfónu Samsung Galaxy A3 (2016) môžeme konštatovať, že vynovená verzia, v porovnaní s predchodcom, zaznamenala výrazné zlepšenia. Väčší a jemnejší displej, spoločný slot SIM a microSD karty, Android verzie 5.1.1 + Touch Wiz, taktiež vylepšený hlavný fotoaparát a fotografická aplikácia, no a predovšetkým výkonnejší procesor a stabilnejší i plynulejší chod systému a aplikácií. Cena A3-ky je síce mierne nad 300 €, ale poskytuje vyrovnaný pomer cena/výkon. A navyše pevnú kovovú konštrukciu s dizajnom prémiovejších modelov výrobcu. Smartfónu Samsung Galaxy A5 (2016) sme udelili TIP REDAKCIE, menší model, Samsung Galaxy A3 (2016), si vďaka spomenutému pomeru cena/výkon od nás zaslúži ocenenie DOBRÁ CENA.
Pozrite si aj fotografie vytvorené modelom Samsung Galaxy A3 (2016).