Stanislav Angelovič, softvérový inžinier Siemens Advanta na Slovensku, sa podieľa na vývoji projektu Smart Building Automation, v rámci ktorého sa vyvíjajú špičkové inovatívne riešenia protipožiarnej ochrany, ktoré zvyšujú bezpečnosť budov a chránia životy aj zdravie ľudí.
Srdce systémov
“Ako členovia rodiny Siemens Advanta si veľmi dobre uvedomujeme neustály a obrovský pokrok v oblasti technológií a vzrušujúcu cestu, ktorou sa uberáme, ” priblížil Stanislav. „Sme si však tiež vedomí, že samotná technológia je neživá,” dodáva. Sú to ľudia, kto jej dáva účel a dušu. Konečným cieľom je vo všeobecnosti využiť technológie na zlepšenie kvality života a zlepšenie životného prostredia. Zvyšovanie kvality života je zložitá a citlivá záležitosť s mnohými aspektmi. S dobrými motívmi, zodpovednými postojmi a primeraným úsilím môžeme ponúknuť riešenia, ktoré nám život uľahčia.
Náš softvér je srdcom systémov, ktoré uľahčujú život zabezpečením zosúladenia všetkých protipožiarnych prvkov. Týmto vieme poskytnúť maximálnu možnú ochranu ľudí aj majetku. Prvky protipožiarnej bezpečnosti zahŕňajú počiatočnú detekciu a spustenie alarmu, cez hasenie požiaru, až po manažment rizík v rámci celej budovy.
Zjednodušujeme život vývojom softvéru
Stanislav je nadšený z vytvárania riešení pre zákazníkov, ktoré spoľahlivo fungujú. Rozhodujúcim predpokladom pre umožnenie udržateľných riešení je kvalita softvéru. Stručne povedané, správna modularita, úrovne abstrakcie s jasnými zodpovednosťami a jasne definovanými rozhraniami, a to celé naprieč všetkými vrstvami od špičkového vysokoúrovňového dizajnu až po jednotlivé riadky kódu. V konečnom dôsledku je vývoj softvéru ako stavanie z Lega, zo starostlivo pripravených a primerane všestranných dielov Lega.
“ Toto je kam zapadám v spoločnosti Siemens Advanta. Je to súčasť mojej cesty ako softvérového vývojára, na ktorú som nastúpil v roku 2018, keď som sa stal členom rodiny vývojových pracovníkov spoločnosti Siemens Advanta na Slovensku.“
Stanislav momentálne pracuje na projekte Smart Digital Buildings s názvom SystemOne, kde izoluje a oddeľuje komponenty nižšej úrovne od zvyšku systému podľa vyššie uvedených zásad smerom k väčšej opätovnej použiteľnosti a udržateľnosti. Často si to vyžaduje vystúpenie z komfortnej zóny. „Mojou úlohou je prichádzať s nápadmi, navrhovať zlepšenia, formulovať návrhy a zabezpečovať ich implementáciu, a to aj v oblastiach, ktoré sú mimo mojich definovaných povinností.
Spustili sme tiež platformu pre pravidelné technické stretnutia s cieľom výmeny know-how v oblasti moderného dizajnu v našom rozmanitom tíme od Švajčiarska po USA,“ vysvetľuje Stanislav. Cieľom spomínanej platformy je pomôcť formovať mentalitu moderného programovania a umožniť tímu vzdelávať sa a rásť ako celok.
„Som veľmi nadšený zo svojej práce v spoločnosti Siemens Advanta na vývoji riešení, ktoré fungujú dobre a na ktoré sa môžu zákazníci spoľahnúť,“ zveruje sa. Zároveň je vzrušujúce vyvíjať riešenia, ktoré zahŕňajú mocný, ale jednoduchý dizajn, čisté abstrakcie a expresívny a udržiavateľný zdrojový kód. Toto umožňuje súčasným i budúcim kolegom, ktorí na týchto riešeniach budú ďalej pracovať, mať skutočne pekné a produktívne pracovné skúsenosti.
Príjemná inžinierska skúsenosť postavená na pevných základoch je rozhodujúcou súčasťou poskytovania kvalitných riešení zákazníkom, cenovo dostupným a udržateľným spôsobom. Ovocie týchto snáh nie je viditeľné a dosiahnuteľné okamžite. Je to investícia, ktorej hodnota sa prejaví neskôr a bude rásť postupne počas dlhšieho časového obdobia, a to ako v prospech zákazníkov tak aj inžinierov spoločnosti Siemens Advanta.