Stredoamerický štát Salvádor ešte začiatkom júna oznámil, že sa chystá zaviesť medzi oficiálne meny aj kryptomenu Bitcoin. Od dnes, 7. septembra 2021 je prvou krajinou na svete, v ktorej oficiálne za tovar a služby zaplatíte aj kryptomenou Bitcoin.
Za všetkým pritom stál tamojší prezident Nayib Bukele, ktorý sľuboval, že Bitcoin sa stane oficiálnym platidlom v tejto pomerne malej krajine. Druhým platidlom je americký dolár, ktorý v krajine oficiálne používajú od roku 2001.
Výmenný kurz nie je presne definovaný, bude sa odvíjať od aktuálnej situácie na trhu. Pokojne sa tak môže stať, že obyvatelia prídu o časť svojich peňazí, resp. v určitom momente, pri prepade ceny Bitcoinu, si budú za Bitcoiny môcť kúpiť menej ako pred pádom.
Kryptomeny, resp. Bitcoin, má byť pre Salvádorčanov prínosný hlavne vďaka rýchlemu posielaniu peňazí, hlavne zo zahraničia. Veľké percento obyvateľov totiž pracuje v zahraničí a časť z výplat posielajú domov, do Salvádoru. Takto budú schopní poslať peniaze okamžite a takmer bez poplatkov.
Je tak viac menej isté, že časť z Bitcoinov budú obyvatelia meniť na doláre, aby mali istotu stabilnejšej meny a zvyšné Bitcoiny v kryptopeňaženkách budú môcť zhodnotiť vďaka takmer neustálemu rastu hodnoty Bitcoinu.
Plusom pre občanov má byť i to, že každý, kto si zriadi oficiálnu digitálnu peňaženku, nájde v nej rovno aj 30 dolárov v BTC. Pre zaujímavsoť, Salvádor (República de El Salvador) má 6,34 milióna obyvateľov, hoci je o viac ako polovicu menšie ako Slovensko. Ich HDP je 4x menšie ako HDP Slovenska. To sa môže ale zmeniť, aj vďaka Bitcoinu.
„Prezident láka potenciálnych záujemcov presťahovať sa do tejto karibskej krajiny. Na sociálnej sieti Twitter uverejnil status, v ktorom láka na skvelé počasie a ideálne pláže na surfovanie, no tiež na nezdaňovanie Bitcoinu a okamžitý trvalý pobyt pre podnikateľov s kryptomenami,“ písal kolega pred časom.
https://twitter.com/nayibbukele/status/1401622548396314631