Salvádor chce vybudovať „Bitcoinové mesto“ napájané sopkou

ZDROJ | Gobierno del Presidente Nayib Bukel

Salvádorský prezident Nayib Bukele predstavil svoj doteraz najambicióznejší plán. V regióne La Unión chce vybudovať tzv. Bitcoin City, teda mesto venované kryptomene Bitcoin, v ktorom bude prebiehať aj jej ťažba s využitím geotermálnej energie z neďalekého stratovulkánu Conchagua.

Vyhlásenie kryptomeny Bitcoin za oficiálnu štátnu menu Salvádorskému prezidentovi zjavne nestačí. Vo východnom regióne La Unión pre ňu postaví propagačné mesto v okrúhlym pôdorysom, v strede ktorého bude dokonca aj námestie v tvare symbolu kryptomeny.

Bitcoin City sa môže stať celosvetovou atrakciou, jeho súčasťou totiž bude aj letisko a v jeho oblasti nebude vyberaná žiadna daň okrem DPH. V územnom pláne sa ale počíta aj s obytnou a komerčnou zónou.

Ako sme spomínali v úvode, v meste bude prebiehať aj ťažba, ktorá by mala byť vzhľadom na využitie geotermálnej energie z neďalekej sopky pomerne ekologická. Túto energiu bude pravdepodobne využívať aj samotné mesto na napájanie budov a verejnej infraštruktúry.

Pozrite siJeden z najznámejších štadiónov sveta zmení názov na Crypto.com Arena

Pre účely financovania výstavby Bitcoin City krajina vydá v priebehu budúceho roka „bitcoinové dlhopisy“ v celkovej hodnote 1 miliardy dolárov. Dlhopisy budú vydané v bočnej sieti Blockstream a ich ročný výnos bude na úrovni 6,5 %.

Polovica z tejto sumy bude použitá priamo na vybudovanie infraštruktúry a ťažobného systému. Zvyšných 500 miliónov dolárov použije krajina priamo na nákup ďalších Bitcoinov, čo nepochybne ovplyvní cenu kryptomeny.

ZdrojReuters

Komentáre k článku