Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

S Orange TV Stick-om nezmeškáte žiadne športové stretnutie

S Orange TV Stick-om nezmeškáte žiadne športové stretnutie
Imrich Maťo
S Orange TV Stick-om nezmeškáte žiadne športové stretnutie
84 %
Je dobré mať možnosť pozrieť si televízne vysielanie na mobilnom telefóne. Najmä počas cestovania. No ešte lepšie je sledovať vysielanie na televízore, aj keď nie ste doma. Ako si pomôcť v takejto situácii? Orange ponúka zaujímavé a pritom jednoduché riešenie.

Výhody

  • jednoduchá inštalácia a obsluha
  • praktické balenie
  • univerzálnosť

Nevýhody

  • nutnosť pripojenia k rovnakej Wi-Fi s mobilom

Určite sa mnohým z vás stalo, že ste boli odcestovaní práve vtedy, keď televízia vysielala dôležité športové stretnutie, ktoré ste si chceli pozrieť. Možno ste s kamarátmi na chate nemali prístup k televíznemu vysielaniu, alebo v hoteli, počas služobnej cesty, nemali v ponuke danú TV stanicu. Tomu môžete teraz veľmi jednoducho predísť. Riešením je Orange TV Stick.

Orange TV Stick je jednoduché, ale veľmi praktické zariadenie. Jeho funkciou je prenášať televízne vysielanie Orange TV zo smartfónu či tabletu do televízora. Znie to jednoducho? Ono to také jednoduché naozaj aj je. Poďme ale pekne po poriadku.

Pozrite si

Orange TV Stick prenesie živé vysielanie z mobilu do televízora

Ako už dobre vieme, televízna stanica Orange Sport (môžete si ju objednať samostatne aj cez SMS, alebo ako balík k službe Orange TV) má exkluzívne práva na vysielanie Ligy Majstrov UEFA na Slovensku. Okrem toho si na nej môžete pozrieť ďalšie stretnutia futbalových či hokejových líg, basketbalovú euroligu, automobilové preteky WRC ale aj mnohé ďalšie športy.

Zdroj | Orange

Pri sledovaní týchto športových prenosov na smartfóne alebo tablete vás zrejme neraz zamrzelo, že ste si ich nemohli pozrieť na väčšej obrazovke, akou je napríklad televízor. Obzvlášť, keď ste boli mimo svojho domova. Takže ak už máte prístup na sledovanie TV stanice Orange Sport, alebo niektorý z balíkov Orange TV cez internet, stačí si dokúpiť Orange TV Stick.

Samotný Orange TV Stick je malá krabička s rozmermi 79 x 43 x 14 mm a hmotnosťou 41 g. Predávaný je vo veľmi praktickom cestovnom balení, ktoré je veľké približne 125 x 105 x 50 mm. Plné balenie s TV Stick-om, adaptérom a káblami váži 233 g.

Áno, súčasťou balenia je 230V napájací adaptér, napájací USB-A/microUSB kábel a prepojovací HDMI kábel, ktorým spojíte TV Stick s televízorom. Nezľaknite sa toho, že HDMI kábel je dlhý len 15 cm. Prečo? Pretože samotný TV Stick je ľahký a neprekáža to konektoru v televízore. A naopak, USB kábel má dĺžku cca 1,7 metra, takže pohodlne ním TV Stick pripojíte do elektrickej siete. Ak by vám predsalen ani to nestačilo, použijete bežný predlžovací kábel.

Cena samostatného Orange TV Stick-u je 59 €. Môžete si však kúpiť aj špeciálne darčekové balenie za 69 €, ktoré obsahuje Orange TV Stick a sezónny prístup na sledovanie stanice Orange Sport (samostatne v hodnote 19 €), platný do konca tejto sezóny Ligy majstrov, teda do 30. júna 2019. Pritom nemusíte byť ani zákazníkom Orangeu.

Pozrite si

Karol Flak – Orange TV je už dostupná kdekoľvek na Slovensku

Aby som nezabudol, pri čelnom pohľade na TV Stick je v pravom hornom rohu oranžové tlačidlo na pripojenie TV Stick-u k Wi-Fi routeru cez WPS. Toto tlačidlo zároveň slúži aj na jeho resetovanie. V takomto prípade tlačidlo podržte dlhšie ako 30 sekúnd a TV Stick tak dostanete do výrobných nastavení. Možno vám príde vhod aj to, že na ľavej bočnej strane je 3,5 mm audio výstup.

Na sledovanie televízneho vysielania prostredníctvom Orange TV Stick-u budete potrebovať stabilné pripojenie do internetu cez Wi-Fi, potom, samozrejme, televízor s HDMI vstupom a nainštalovanú rovnomennú aplikáciu Orange TV Stick vo svojom smartfóne alebo tablete. Táto aplikácia je dostupná ako pre zariadenia so systémom Android, tak aj pre Apple zariadenia s iOS. Ak máte toto všetko k dispozícii, môžete prejsť k zapojeniu Orange TV Stick-u a jeho spárovaniu s aplikáciou.

Návod, ako to uskutočniť, nájdete v balení TV Stick-u, ale aj na webe a YouTube kanáli Orangeu. Môžem povedať, že je veľmi podrobný a prehľadný. Ak to zostručním, tak po pripojení TV Stick-u k televízoru a do elektrickej siete, prejdete k jeho spárovaniu s aplikáciou. Len sa necháte viesť príslušnými pokynmi.

Musím pripomenúť, že pred párovaním si na mobile/tablete vypnite mobilné dátové prenosy. To z toho dôvodu, že najskôr pripojíte mobil/tablet k Wi-Fi vytvorenej TV Stick-om, v prostredí aplikácie pripojíte TV Stick heslom, zobrazeným na televízore a potom cez aplikáciu pripojíte TV Stick k Wi-Fi sieti, cez ktorú budú prenášané dáta, teda vysielanie. Či už je to vaša domáca „wifina“, alebo Wi-Fi sieť s pripojením do internetu v hoteli, na chate, u kamaráta…

Dôležitou informáciou je však to, že smartfón/tablet a Orange TV Stick musia byť pripojené k rovnakej Wi-Fi sieti. Výhodou je, že Orange TV Stick si pamätá Wi-Fi siete, ku ktorým bol pripojený. A to až 60 sietí… Takže ak po zapojení TV Stick rozpozná Wi-Fi sieť, ihneď je pripravený na prehrávanie TV vysielania. No a ak sa dostanete na miesto, na ktorom nenájde známu Wi-Fi sieť, iba uskutočníte spárovanie TV Stick-u s aplikáciou. Tú predsa máte stále v mobile, resp. v tablete. V prípade potreby môžete TV Stick zresetovať podržaním oranžového tlačidla, ako som to popísal už vyššie.

Celý proces zapojenia a následného spárovania mi trval nie viac ako desať minút. Aj to len preto, že počas neho som vyhotovoval aj fotodokumentáciu. Myslím si, že vďaka jeho jednoduchosti ho určite zvládne každý z vás. Teraz už môžete akýkoľvek športový prenos pozerať aj na televízore. Ako?

Pozrite si

AKO si naplno užiť novú TV stanicu Orange Šport

V aplikácii Orange TV Stick na mobile alebo tablete si vyberte príslušný televízny kanál stanice Orange Sport. Ak počas prehrávania videa ťuknete do okna s videom, zobrazia sa vám v ľavom hornom rohu obrazu 3 bodky. Po ťuknutí na ne sa ukáže menu, v ktorom uvidíte svoj Orange TV Stick.

Ťuknutím naň spustíte prehrávanie TV kanálu na televízore. Automaticky sa tým zastaví prehrávanie v aplikácii a vy si v nej môžete spustiť prehrávanie iného TV kanála. Takže ak sú súčasne vysielané viaceré športové stretnutia, napríklad zápasy Ligy majstrov, tak na televízore môžete pozerať jeden a na smartfóne či tablete ďalší z nich.

Ak chcete pri prehrávaní televízneho vysielania cez Orange TV Stick prepnúť na iný kanál, tak si na mobile/tablete spustite jeho prehrávanie v aplikácii, ťuknite do okna s videom, nech sa vám zobrazia v ľavom hornom rohu obrazu 3 bodky, ťuknite na ne a vyberte prehrávanie na Orange TV Stick-u. Presne tak, ako som už popísal aj vyššie.

Vyzerá to komplikovane, keď to píšem a vy čítate, no pri samotnej obsluhe a pozeraní vysielania je to záležitosť niekoľkých ťuknutí v aplikácii, ktorú máte v smartfóne či tablete.

Počas prenosu vysielania cez TV Stick sú dáta prenášané len prostredníctvom neho, teda nedochádza k duplicitnej spotrebe dát a ani vybíjaniu batérie v mobile/tablete. Pochopiteľne, ak vyššie spomenutým postupom nepozeráte iný televízny kanál práve na telefóne/tablete…

Je vhodné pripomenúť, že na nerušené a bezproblémové sledovanie televízneho vysielania prostredníctvom Orange TV Stick-u, by Wi-Fi sieť, ku ktorej je Orange TV Stick pripojený, mala mať dátový tok aspoň 6 Mbit/s. Kvôli dátovej spotrebe neodporúčam vytvárať Wi-Fi mobilným telefónom a míňať si tak dáta z paušálu. Nehovoriac o tom, že na Wi-Fi, vytvorenú vlastným mobilom, svoj telefón nepripojíte. Ale to drvivej väčšine z vás, čitateľov asi nemusím pripomínať.

Počas testovania Orange TV Stick-u som nezaznamenal žiadny problém s inštaláciou aplikácie a párovaním s TV Stick-om, prenosom vysielania do TV Stick-u a ani so sledovaním televízneho vysielania. A to som Orange TV Stick otestoval na rôznych televízoroch a v rozličných Wi-Fi sieťach. Akurát je potrebné nanovo uskutočniť pripojenie TV Stick-u k ďalšej Wi-Fi sieti, v ktorej budete pozerať vysielanie a opätovné spárovanie s aplikáciou v telefóne/tablete. Teda pokiaľ TV Stick danú Wi-Fi ešte nemá vo svojej pamäti.

Výhodou Orange TV Stick-u je aj to, že na pripojenie k zobrazovaciemu zariadeniu a prenos vysielnia využíva štandardný HDMI konektor. To znamená, že ho pripojíte k akémukoľvek zariadeniu, ktoré má HDMI konektor na vstup obrazového i zvukového signálu. Teda napríklad aj k bežnému počítačovému monitoru, čo som v rámci testu taktiež vyskúšal.

No a ešte jedna rada na záver. Ak už nebudete ďalej pozerať televízne vysielanie, ukončite prehrávanie v prostredí aplikácie (ťuknutím na malý krížik (x) v spodnej časti appky a potvrdením na tlačidle ukončenia, viď screeny) a odpojte napájanie TV Stick-u zo siete. To prvé preto, aby ste zbytočne nespotrebovávali dáta. No a to druhé, aby ste Orange TV Stick vypli. Inak zostáva stále zapnutý, pripravený na prenos televízneho signálu.

Ak ste teda športoví fanúšikovia a obzvlášť nadšenci futbalovej Ligy majstrov UEFA, Orange TV Stick bude pre vás veľmi praktickým pomocníkom. Na pozeranie TV vysielania ho využijete počas pracovných ciest, na chate či chalupe, ale aj doma ako svoju druhú televíziu. Pochopiteľne, ak máte od Orangeu objednanú službu Orange TV cez internet, pozerať môžete aj ktorúkoľvek inú stanicu v rámci balíka, nie len Orange Sport.