Reklama

S dronmi Aquila chce Facebook dostať internet všade

Juraj Procházka

„Hic sunt leones“ (Tu žijú levy) – tak označovali stredovekí geografi biele, nepreskúmané miesta na mape sveta. Dnes to do istej miery paradoxne stále platí pre mnoho regiónov Afriky, kde „žijú levy“, ale nedarí sa tam internetu. A neplatí to len o Afrike. Podľa odhadov nemá desatina svetovej populácie prístup k žiadnej telekomunikačnej infraštruktúre, vrátane mobilných sietí, teda ani k internetu.

facebook-aquila

Ale ani tam, kde pokrytie existuje, nie sú ľudia často k internetu pripojení, pretože si to nemôžu dovoliť. Jedným z priekopníkov, ktorí by to chceli zmeniť je aj šéf Facebooku Mark Zuckerberg. Podľa iniciatívy Facebooku Internet.org sú off-line až 2/3 populácie sveta.

POZRITE SI: Facebook to myslí s „lietajúcim“ internetom vážne

O operátorských ambíciách Facebooku sa špekuluje (aj na našich stránkach) dávnejšie, dnes sa ale veci začínajú vyjasňovať a zdá sa, že to bude trochu inak, než sme si mysleli. Facebook chce vyvinúť technológiu stratosférických solárnych dronov, ktoré budú medzi sebou a pozemnými základňami komunikovať prostredníctvom laserov a vytvoria tak mrežovú a chrbticovú sieť, z ktorej budú môcť čerpať dáta pozemní operátori.

Samotný Facebook sa údajne nechce angažovať v roli poskytovateľa internetu, chce však technológiu vyvinúť do životaschopného stavu a ponúknuť ju operátorom. Ide o pozoruhodný a chvályhodný prístup, pretože práve výskum a vývoj dronov a komunikačných prostriedkov vyžaduje veľké investície, ktoré by komerční operátori neradi vložili do málo rentabilného podniku.

facebook-aquila2

Tím Connectivity Lab Facebooku už vo Woodland Hills v Kalifornii vyvinul a otestoval laser, ktorý dokáže preniesť rádovo desiatky Gbit/s na vzdialenosť 16 km a trafiť sa do cieľa o veľkosti mince. Aktuálne sa lasery začínajú testovať v reálnych podmienkach a cieľovo majú byť umiestnené na spomínaných dronoch, uviedol portál TelecomTV.

POZRITE SI: Vodíkom nadupané drony dokážu lietať hodiny

Dobrou správou je, že Facebook už má k dispozícii aj vlastný stratosférický dron. Volá sa Aquila, má rozpätie krídiel ako Boeing 737, ale váži stokrát menej. Solárne panely na krídlach (celé lietadlo je vlastne jediné krídlo v tvare „V“) budú poháňať vrtule, ktoré dron udržia vo výške 18 až 27 km. Cieľom je, aby sa dron udržal vo vzduchu 3 mesiace, zatiaľ je to údajne len 14 dní. Technológia je však stále vo vývoji, ostré testy by sa mali uskutočniť v druhom polroku.

POZRITE SI: SpaceX posype oblohu tisíckami satelitov. Chce internet pre všetkých

„Naším cieľom je urýchliť vývoj novej sady technológií, ktoré môžu výrazne zmeniť ekonomiku nasadenia internetovej infraštruktúry,“ povedal Jay Parikh, viceprezident Global Engineering and Infrastructure vo Facebook Connectivity Lab. Podľa Jaya Parikha Facebook preveruje rad rôznych riešení – vrátane lietadiel, satelitov a pozemných sietí. Potvrdil však, že zámerom Facebooku nie je vybudovať a prevádzkovať siete, ale skôr rýchlo vytvoriť pokročilé technológie, aby sa stali životaschopnými riešeniami pre operátorov.

Takémuto prístupu sa dá len tlieskať, ale nie je úplne unikátny. Podobnými úvahami sa zaoberá aj SpaceX, Google, ale satelitným poskytovateľom internetu pre operátorov, resp. M2M riešenia, je aj spoločnosť Orbcomm.

Zdroj: TelecomTV, Internet.org, Foto: Facebook

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.